پیش بینی کارشناسان رویترز و گلدمن ساکس درباره قیمت نفت در ماه های به جامانده 2020

به گزارش پزشکی مدرن، خبرنگاران: با وجود اینکه بانک گلدمن ساکس پیش بینی خود از بهای نفت برای امسال میلادی را افزایش داده و خبرگزاری رویترز در نظرسنجی از 45 تحلیلگر چشم انداز خود از قیمت نفت را پایین آورده، هر دو بر این باورند نفت شاخص برنت در 2020 به طور متوسط برابر با حدود 35 دلار بر بشکه خواهد بود.

پیش بینی کارشناسان رویترز و گلدمن ساکس درباره قیمت نفت در ماه های به جامانده 2020

به گزارش خبرنگاران تا به امروز میانگین قیمت این نفت شاخص حدود 45 دلار بر بشکه بوده است، با وجود این در حال حاضر برنت حدود 19 دلار از متوسط خود از ابتدای سال عقب افتاده است.

نفت در چند روز گذشته با امیدواری به کاهش محدودیت های قرنطینه در جهان و نشانه های افزایش تقاضا برای سوخت و همچنین کاهش فراوری از سوی اوپک پلاس و شرکت های آمریکایی، بخش کوچکی از سقوط قیمتی خود را جبران نموده است. با این حال، کارشناسان در خصوص پیش بینی افزایشی قیمت ها احتیاط به خرج می دهند. به همین دلیل، بانک گلدمن ساکس در وال استریت پیش بینی نموده قیمت هر بشکه نفت برنت در سال 2020 از 2/ 35 دلار که پیش از این برآورد نموده بود به 8/ 35 دلار برسد. با این حال، این موسسه قیمت برنت را برای فصل دوم سال 5 دلار افزایش داده و به 25 دلار بر بشکه رسانده. همزمان رویترز در نظرسنجی از کارشناسان حوزه نفت تخمین زده قیمت برنت در امسال میلادی به طور متوسط 84/ 35 دلار در هر بشکه باشد که 5/ 7 درصد از پیش بینی قبلی این خبرگزاری در ماه مارس پایین تر است. همچنین این تحلیلگران پیش بینی نموده اند تقاضای سالانه بین 2/ 9 میلیون بشکه و 6/ 10 میلیون بشکه در روز کاهش داشته باشد. گلدمن ساکس اما معتقد است تقاضای نفت در هفته های آینده با کاهش قرنطینه به خاطر شیوع جهانی کرونا به تدریج رو به افزایش بگذارد.

خوش بینی محتاطانه

دپارتمان پژوهش کالاهای بانک گلدمن ساکس با ظهور نشانه ها از بهبود عوامل بنیادین بازار نفت در پیش بینی خود از قیمت نفت تخمین زده بهای این کامودیتی در فصل دوم امسال و در کل سال بیشتر از برآورد قبلی اش باشد. این بانک

وال استریت گفته قیمت نفت برنت در سه ماه دوم سال 2020 حدود 25 دلار بر بشکه باشد. این موسسه قبل از این تخمین زده بود در این بازه زمانی نفت به طور متوسط 20 دلار در هر بشکه باشد. این بانک برآورد خود از متوسط قیمتی سالانه را نیز از 2/ 35 دلار به 8/ 35 دلار افزایش داده که نمایانگر احتیاط آن در خوش بینی نسبت به آینده نفت است. با وجود این، نفت برنت سال گذشته میلادی 14/ 64 دلار بر بشکه بود که 44 درصد کاهش سالانه را نشان می د هد. گلدمن ساکس در یادداشتی که همراه با این گزارش منتشر نموده آورده: حالا به نظر می رسد که بازار به علت بهبود عوامل بنیادی، در حال گذر از بحران ذخیره سازی نفت است و راهکارهای خلاقانه برای ذخیره نفت اجرا می گردد. همچنین احتمالا مازاد عرضه در ماه مه یک میلیون بشکه کوچک تر از برآوردهای قبلی باشد.

قیمت نفت برنت در آخرین روز کاری هفته (آدینه) بیش از 26 دلار بر بشکه معامله شد که به عقیده کارشناسان افزایش قیمت ها به دلیل آغاز توافق اوپک پلاس برای کاهش 7/ 9 میلیون بشکه در روز و همچنین به علت اخباری مبنی بر افت شدید فراوری در شرکت های آمریکایی بوده است. قیمت نفت خام آمریکا ماه گذشته میلادی برای اولین بار در تاریخ به زیر صفر سقوط کرد. در این مقطع، فروشندگان برای رهایی از نفتی که ارزش خود را از دست داده بود حتی حاضر بودند تا 40 دلار برای هر بشکه به خریداران بدهند. این بانک جهانی در ادامه یادداشتش گفته بر این باور است که رالی اخیر قیمت نفت می تواند بیش از این هم ادامه داشته باشد تا به حدود 25 دلار بر بشکه برای نفت وست تگزاس اینترمدییت برسد. با وجود این، از نظر گلدمن ساکس این نوسان در قیمت ها بالا خواهد ماند. این بانک در خصوص بازار فیزیکی نفت اما گفته هفته ها زمان احتیاج است تا مازاد عرضه آن فرایند نزولی به خود بگیرد. گلدمن همچنین هشدار داده با وجود افزایش پیوسته قیمت ها در روزهای گذشته، تا محقق شدن یک بازار قوی زمان و صبر احتیاج است. این بانک انتظار دارد افزایش تقاضا برای نفت در هفته های پیش رو به دلیل اقداماتی برای کاهش قرنطینه شتاب گیرد.

نظرسنجی رویترز

چهل و پنج کارشناسی که به نظرسنجی خبرگزاری رویترز پاسخ دادند معتقدند با وجود کاهش محدودیت های عبور و مرور که می تواند مصرف انرژی را افزایش دهد، قیمت نفت در ادامه سال فرایند نزولی نسبت به چهار ماه ابتدایی خواهد داشت. این تحلیلگران پیش بینی نموده اند قیمت نفت برنت در 2020، به طور متوسط 84/ 35 دلار بر بشکه باشد که 5/ 7 درصد از 76/ 38 دلاری که پیش از این برآورد شده بود، کمتر است. با این حال، این نظرسنجی در پیش بینی سالانه خود از قیمت برنت با تخمین گلدمن ساکس کاملا هم نظر است.

بر اساس این گزارش، قیمت این نفت شاخص تا به امروز 45 دلار بر بشکه بوده. با وجود این، در هفته های گذشته برنت و نفت خام آمریکا شرایط بسیار بدی را تجربه کردند. هر دوی این شاخص های جهانی نفت اخیرا کمتر از 20 دلار بر بشکه معامله می شدند.

این نظرسنجی همچنین در خصوص قیمت نفت خام آمریکا نیز خوش بین نبوده و برآورد نموده این نفت در طول امسال میلادی به طور متوسط 47/ 31 دلار بر بشکه فروخته گردد. نظرسنجی پیشین رویترز در ماه مارس پیش بینی نموده بود قیمت وست تگزاس اینترمدیت بیش از 35 دلار در هر بشکه در سال 2020 معامله گردد. این نظرسنجی در خصوص اینکه آیا دوباره قیمت نفت منفی می گردد یا خیر نیز از تحلیلگران سوال نموده که آنها در این مورد به دو گروه موافق و مخالف تقسیم شدند. جیووانی استونوو، تحلیلگر UBS در این خصوص می گوید: با توجه به این نکته که احتمالا موجودی هاب کوشینگ در یک ماه آینده بالاتر خواهد رفت و پیدا کردن فضا برای ذخیره نفت دشوارتر خواهد شد، منفی شدن دوباره قیمت ها منتفی نیست. استونوو اضافه کرد: از سوی دیگر، ما شاهد کاهش در اختیار داشتن سررسید ژوئن نیز هستیم که در نتیجه خروج صندوق های قابل معامله در بورس و شاخص های کالایی از این سررسید و عدم تمایل سرمایه گذاران به نگه داشتن این قرارداد که در حال نزدیک شدن به تاریخ انقضا است، اتفاق افتاده است.

علاوه بر این، بر اساس این نظرسنجی، تقاضا برای نفت در فصل دوم 2020 بین 20 تا 25 میلیون بشکه در روز کاهش خواهد یافت و در کل سال این حجم بین 2/ 9 تا 6/ 10 میلیون بشکه در روز خواهد بود. آژانس بین المللی انرژی پیش از این پیش بینی نموده بود در امسال، تقاضای نفت 3/ 9 میلیون بشکه در روز کاهش یابد. ادوارد مویا در این رابطه به رویترز گفت: بازگشایی کند اقتصادهای عظیم، خطر ابتلای دوباره و بازگشت احتمالی کووید-19 به صورت شدیدتر در زمستان هیچ کمکی به تقاضای نفت خام نمی کند (آن را بهبود نمی بخشد).

بعضی تحلیلگران البته نوع دیگری به سقوط قیمت نفت می نگرند. از نظر این گروه از کارشناسان، قیمت پایین نفت منجر به ادامه خاموشی فراوری به خصوص در میادین نفت شیل در آمریکا خواهد شد و این کاهش فراوری موجب بالا رفتن قیمت در آینده می گردد. به همین دلیل، دو غول نفتی آمریکا اکسون موبیل و شورون اعلام نموده اند ترمز فراوری نفت شیل را خواهند کشید. این دو شرکت گفته اند به دلیل کاهش شدید قیمت و تقاضای نفت، در مجموع 800 هزار بشکه در روز از فراوری خود می کاهند. این فراوریکنندگان آدینه گفتند هر کدام تا 400 هزار بشکه در روز از فراوری مخزن نفت شیل پرمیان که آمریکا را به عظیم ترین فراوریکننده جهان و یک صادرکننده خالص تبدیل نموده بود، کم خواهند کرد. اکسون و شورون با آغاز افت قیمت نفت از ماه مارس اقدام به تعطیلی تجهیزات حفاری در پرمیان کردند. بیکر هیوز در گزارش جدید خود گفت برای هفتمین هفته متوالی تعداد دکل های فعال در صنعت نفت آمریکا کاهش یافت. بر این اساس، در هفته منتهی به اول مارس 53 دکل غیرفعال شده اند تا تعداد کل دکل ها به 325 واحد برسد که کمترین میزان از ژوئن 2016 است. تعداد دکل های فعال که نشانگر میزان فراوری در آینده است حدود 60 درصد از یک سال گذشته کاهش یافته است. در آن موقع 807 دکل حفاری مشغول کار بودند. بیش از نیمی از دکل های فعال آمریکا در پرمیان در وست تگزاس و شرق نیو مکزیکو هستند؛ جایی که در هفته گذشته 27 دکل غیرفعال شدند تا تعداد آنها به 219 واحد برسد که پایین ترین سطح از نوامبر سال 2016 است. تعداد تمام دکل های نفت و گاز در هفته گذشته به 408 واحد رسید که فقط اندکی از رکورد تاریخی آمریکا یعنی 404 واحد در 20 مه 2016 بالاتر است. کاهش فراوری نفت آمریکا پیش از این آغاز شده و گفته می گردد به یک میلیون بشکه در روز رسیده باشد. اخیرا شرکت کونوکو فیلیپس نیز اظهار داشت در ژوئن 460 هزار بشکه در روز فراوریش را در آمریکای شمالی کاهش خواهد داد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 11 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 27

به "پیش بینی کارشناسان رویترز و گلدمن ساکس درباره قیمت نفت در ماه های به جامانده 2020" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی کارشناسان رویترز و گلدمن ساکس درباره قیمت نفت در ماه های به جامانده 2020"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید