5 ابر قدرت مالی حاکم بر دنیا در سال 2050

به گزارش پزشکی مدرن، پیش بینی می گردد در سی سال آینده شش کشور از هفت اقتصاد عظیم دنیا اقتصادهای نوظهور امروز باشند. در مقابل، قدرت های مالی امروز به رتبه های پایین تر خواهند رفت.

5 ابر قدرت مالی حاکم بر دنیا در سال 2050

در 30 سال آینده، اغلب قدرت های مالی جهان کشورهایی خواهند بود که امروز جزو کشورهای در حال توسعه هستند، کشورهایی که از قدرت های فعلی مثل آمریکا، ژاپن و آلمان پیشی خواهند گرفت.

به گزارش خبرنگاران به نقل از بی بی سی، برگزیت، ویروس کرونا و تعرفه های تجاری ممکن است باعث ایجاد مسائل مالی شوند، ولی پیش بینی می گردد که در چند دهه آینده اقتصاد جهانی حتی با وجود این مسائل به سرعت رشد کند. تخمین کارشناسان این است که بازارهای جهانی تا سال 2050 دو برابر می گردد، در حالی که طبق پیش بینی سازمان ملل متحد، جمعیت جهان در همین بازه 26 درصد بیشتر رشد نخواهد کرد.

شانگهای یکی از پرجمعیت ترین شهرهای چین و یکی از عظیمترین بنادر جهان است/ عکس: Getty images

این رشد مالی باعث تغییرات بسیاری خواهد شد. پیش بینی آنکه این تغییرات دقیقاً چه خواهد بود آسان نیست، اما بسیاری از اقتصاددانان در یک مورد هم نظرند: اینکه بازارهای در حال رشد امروز، ابرقدرت های مالی فردا خواهند بود.

شرکت خدمات حرفه ای بین الملل (PwC) در گزارشی با عنوان جهان در سال 2050 پیش بینی نموده در سی سال آینده شش کشور از هفت اقتصاد عظیم جهان اقتصادهای نوظهور امروز باشند. در مقابل، قدرت های مالی امروز به رتبه های پایین تر خواهند رفت: آمریکا از رتبه 2 به 3 ، ژاپن از رتبه 4 به 8 و آلمان از رتبه 5 به 9. براساس این گزارش، طی سه دهه آینده حتی اقتصادهای نسبتاً کوچکتری مانند ویتنام، فیلیپین و نیجریه نیز جهشی قابل ملاحظه در رده بندی اقتصادها خواهند داشت.

ما با ساکنان پنج کشوری که پتانسیل بالای رشد دارند صحبت کردیم که بفهمیم آنها چگونه با این تغییرات سریع کنار می آیند، زندگی در این مناطق چه مزایایی برایشان دارد، و به مرور که اقتصاد کشورشان رشد می نماید با چه مسائلی روبرو میشوند.

چین

اگر مبنای محاسبه برابری قدرت خرید (PPP) باشد که تفاوت سطح قیمت در کشورهای مختلف را در نظر می گیرد، چین هم اکنون عظیمترین اقتصاد جهان است. در چند دهه گذشته، قاره آسیا غول مالی کم نداشته، اما اقتصاددانان بر این باورند که این تازه اول کار است.

شهروندان چین زیرورو شدن اقتصاد را جلوی چشم شان می بینند. روان کول نویسنده مجموعه کتاب های چینی در یک دقیقه می گوید: خانه من در پارک صنعتی سوژو طی چند سال گذشته پر از مرکز خرید پر زرق و برق و پارک و رستوران و ترافیک شده. در حالیکه پانزده سال پیش که من برای اولین بار به چین آمدم، تمام این منطقه باتلاق و زمین کشاورزی بود. همه جای چین داستان همین است. کل کشور در حال تغییر است.

این تغییرات باعث جذب کارآفرینان شده، و همینطور افرادی که در میانه این رشد ظاهراً بی سرانجام به دنبال فرصتی برای پول درآوردن هستند. بسیاری از این کارآفرینان تازه کار از شانگهای آغاز می نمایند که عظیمترین شهر چین است.

جان پابون، بنیانگذار آمریکایی شرکت مشاوره فولکروم در شانگهای، می گوید: ذهنیت حاکم بر شانگهای کارآفرینی و تجاری است. از خرده فروشان در بازارهای ماهی و گوشت شهر تا موتورسوارهایی که مدام پشت چراغ قرمز بوق می زنند و کسانی که تا آخر شب در دفترها مشغولند، همه به فکر پیشرفتند. اما بر خلاف نیویورک، شهری که پابون قبلاً در آن زندگی می نموده و به نظرش ساکنانش بسیار محافظه کار بودند، شهروندان اینجا همیشه آماده اند حرفت را بشنوند و مشاوره درست بدهند.

اما کسی که بخواهد اینجا زندگی کند باید زبان ماندارین (زبان اصلی چین) یاد بگیرد. پابون می گوید: دانستن زبان دیگر مزیت نیست. بدون ماندارین اینجا کاری از پیش نمی برید. در محافل اجتماعی و فرهنگی هم همینطور. حتی ممکن است راهتان ندهند.

هند

بر اساس گزارش PwC، اقتصاد دومین کشور پرجمعیت جهان نیز در سه دهه آینده رشدی چشمگیر خواهد داشت - میانگین سالی پنج درصد، که بین کشورهای در حال توسعه از سریع ترین هاست. پیش بینی می گردد تا سال 2050 میلادی، هند از آمریکا هم پیشی بگیرد و دومین اقتصاد عظیم جهان بگردد (با 15 درصد از کل فراوری ناخالص داخلی جهان). برخی پیامدهای مثبت این رشد مالی همین حالا نیز در زندگی هندی ها به چشم می خورد.

تا سال 2050 میلادی، هند 15 درصد از کل فراوری ناخالص داخلی کل جهان را به خود اختصاص خواهد داد/ عکس: Getty images

ساوراب جیندال ساکن هند است و مدیر اپلیکیشنی به نام تاک تراول. او می گوید: از سرانجام قرن بیستم میلادی، من به معنای واقعی کلمه دگرگونی هند را پیش چشمان خود دیده ام. رشد مالی سبک زندگی مردم را از جهات مختلف عوض نموده، از حال و هوای شهر گرفته تا برخورد مردم در جامعه و عادات روزمره. مثلا در 15 سال گذشته کیفیت تلویزیون ها، تلفن های همراه و مدل خودروها به شکلی محسوس بهتر شده، امکان سفر هوایی به مراتب بیشتر شده و خانه ها لوکس تر شده اند.

البته این پیشرفت ها بدون مشکل نبوده. هزینه زیرساخت های شهر تامین نمی گردد. ماشین در خیابان ها بیشتر شده و چون مقررات مربوط به آلودگی هوا درست اجرا نمی گردد، شهرهایی مثل دهلی نو آلوده تر از قبل شده اند. نکته دیگر اینکه این رشد مالی در زندگی همه به یک اندازه تأثیر نداشته. جیندال می گوید: بخش هایی از جامعه هنوز کیفیت زندگی بسیار پایینی دارند: محله های پرجمعیت و کثیف کنار برج های گران.

نامیتا کولکارنی، وبلاگ نویسی در میسور، در این باره می گوید: رشد یک کشور با توجه به میزان احترام به حقوق شهروندی آن کشور سنجیده می گردد، بنابراین ما هنوز راه زیادی در پیش داریم. تا زمانی که زنان در فضاهای عمومی ایمن نباشند، رشد مالی پشیزی نمی ارزد.

او معتقد است کسانی که می خواهند به هند مهاجرت نمایند باید درست تحقیق نمایند، مخصوصا به این دلیل که بخش های مختلف کشور با هم تفاوت چشمگیر دارند. می گوید: اینجا هر ایالت زبان ها و غذاها و آداب و سنن مخصوص خود را دارد. من شخصا ایالات شمال شرقی را بیشتر دوست دارم.

جیندال اضافه می نماید که کسی نباید سعی کند سبک زندگی قبلی اش را در هند بازسازی کند، بلکه باید سعی کند راه و روش زندگی در اینجا را یاد بگیرد. می گوید: سعی کنید خود را با هند وفق دهید، هند خود را با شما وفق نخواهد داد.

برزیل

این غول مالی آمریکای جنوبی در آینده پنجمین اقتصاد عظیم جهان می گردد و از ژاپن، آلمان و روسیه پیشی می گیرد. اقتصاد برزیل در چند دهه گذاشته به لطف منابع طبیعی فراوان این کشور به سرعت رشد نموده، اما برای کنترل فساد دولتی و تورمی که این کشور را در سال های اخیر گرفتار نموده مشکل دارد.

کایو برست که در برزیل به جهان آمده می گوید: من سرخوشی دوران رشد مالی اواخر دهه 2000 و اوایل دهه 2010 میلادی را از نزدیک دیدم. در این دوران طبقه متوسط جدیدی در برزیل به وجود آمد. همه برزیلی ها به این معروفیت تازه یاب کشورشان که سخت هم به دست آمده بود می بالیدند. اما در همین دوران شهرهای عظیمی مثل ریودوژانیرو و سائوپائولو بسیار گران شدند. کار به جایی رسید که به نظر می آمد برزیل سریع تر از آنچه که باید رشد نموده. جاده و خط آهن و بندر و جهتهای بازرگانی موجود جوابگوی این رشد نبود.

منابع طبیعی سرشار برزیل به رشد مالی این کشور یاری نموده است/ عکس: Getty images

برخی از این مسائل باعث شده برزیل سریع تر از بسیاری کشورها خود را با فناوری روز وفق دهد. آنالیزا نش فرناندز که پیش از این در سائوپائولو زندگی می نموده می گوید: در بسیاری از کشورهای در حال توسعه، رشد بالا یعنی تورم بالا. برزیل برای اینکه از نقدینگی در برابر تورم محافظت کند، به فن آوری رو آورد. معادل بومی ابزارهایی مثل پل (PayPal) یا ونمو (Venmo) بیشتر از بیست سال است که بخشی از زندگی روزمره برزیلی هاست. حتی پیش از آنکه مردم تلفن هوشمند داشته باشند، روی دستگاه های خودپرداز از این امکانات استفاده می کردند.

رکود مالی سال 2016 میلادی ضربه سنگینی به برزیل زد. اما آنطور که در گزارشی از رویترز آمده، نشانه های رشد دوباره پدیدار شده و به نظر می رسد با روی کار آمدن دولت جدید در این کشور، سال 2020 سالی حیاتی برای اقتصاد برزیل باشد.(گزارش پیش از شیوع گسترده کرونا نوشته شده)

یکی از برزیلی هایی که برای این گزارش با او صحبت کردیم، سیلوانا فراپیر بود. او می گفت: این کشور درگیر مسائل مالی است، اما قطعاً به سمت آینده ای روشن حرکت می نماید. برزیل یکی از غول های جهان در معدن و کشاورزی و فراوریات صنعتی است، بخش خدمات هم راسخ و روبه رشد است. ضمن اینکه سرمایه گذاری در بخش جهانگردی هم بیشتر شده.

شرایط مالی هرچه باشد، آغوش برزیلی ها عموما به روی خارجی ها باز است، مخصوصا اگر زبان یاد بگیرند. سیلوانا فراپییر می گوید: برزیل کشوری گرم و صمیمی است که از خارجی استقبال می نماید. برزیلی ها کمتر فردگرا و بیشتر اجتماعی هستند. ذوق می نمایند وقتی یک خارجی به فرهنگ و زبان آنها علاقه نشان می دهد. اگر زبان پرتغالی یاد بگیرید، دیگر انگار در خانه خودتان هستید.

مکزیک

در گزارش شرکت فولکروم پیش بینی شده که مکزیک تا سال 2050 میلادی به اقتصاد هفتم جهان بدل گردد - یعنی چهار پله بالاتر از صندلی فعلی. بخش عمده رشد مکزیک در سال های اخیر با تمرکز بر فراوری و صادرات بوده، اگرچه شرایط مالی کنونی جلوی رشد بیشتر را گرفته.

تا سال 2050 میلادی، انتظار می رود مکزیک به هفتمین اقتصاد برتر جهان تبدیل گردد/ عکس: Getty images

فدریکو آریتزوبالاگا که بلاگر سفر است و در پورتو بایارتا زندگی می نماید می گوید: درست است که اقتصاد مکزیک طی ده سال گذشته رشد نموده، اما نه آنقدری که فکر می کردم و قطعاً کمتر از آنچه می توانسته رشد کند. قیمت بنزین در هشت سال گذشته دو برابر شده، و ارزش پزو مکزیک در مقایسه با دلار آمریکا در ده سال 50 درصد افت نموده. با این حال اگر فرصت شغلی مناسب پیدا کنید و سخت کار کنید، می توانید خوب پول دربیاورید، و قدرت خریدتان در مقایسه با کشورهای گران بیشتر خواهد بود.

خدمات بهداشتی و حمل و نقل در مکزیک به مراتب ارزان تر از آمریکا، کانادا و اروپا است. سوزان هسکینز آمریکایی که سردبیر ارشد سایت زندگی بین المللی است و در ایالت بوکاتان مکزیک زندگی می نماید می گوید: من اخیرا مکزیکوسیتی بودم. کرایه اوبر به هر جای شهر چهار تا ده دلار بود. در مکزیک هم مثل بسیاری از اقتصادهای در حال رشد، تأمین بودجه برای زیرساخت های شهری سخت است. هرچند به گزارش رویترز، دولت مکزیک اعلام نموده در چهار سال آینده 44 میلیارد دلار به این منظور اختصاص داده است.

بخش های مختلف مکزیک آب و هوا و فرهنگ متفاوت دارند. برای همین بومی ها به کسانی که قصد مهاجرت دارند توصیه می نمایند درست تحقیق نمایند و شهرهای مختلف را ببینند. با این حال، مهمان نوازی مردم کار را آسان می نماید، به خصوص یادگیری زبان اسپانیایی را، که برای زندگی در مکزیک لازم است.

هسکینز می گوید: مردم اینجا هر کار از دستشان بر بیاید می نمایند که یاری نمایند راحت تر ارتباط برقرار کنید.

نیجریه

نیجریه یکی از عظیمترین اقتصادهای آفریقا است. پیش بینی شرکت فولکروم این است که تا سال 2050 میلادی، نیجریه به طور متوسط سالی 4.2 درصد رشد می نماید و از رده 22 به رده 14 اقتصادهای عظیم جهان می رسد. دولت در نیجریه همیشه معضل فساد داشته است. با این حال، روحیه کارآفرینی مردم اقتصاد کشور را جلو می برد. طبق گزارش دیده بان کارآفرینی جهانی، بیش از30 درصد از مردم نیجریه یا کارآفرین جدید هستند یا مالک و مدیر کسب و کار خودشان - که از بالاترین ها در جهان است.

بیش از 30 درصد از ساکنان نیجریه کارآفرینان جدید یا مالک یا مدیر هستند / عکس: Getty images

کولت اوتوشسو، مدیرعامل اکسلریت تی وی که در لاگوس زندگی می نماید، می گوید: اینجا فضا شلوغ و زنده است. مردم نیجریه سخت کوش هستند. کاملاً عادی است که یک نفر همزمان مشغول چند کار باشد. یعنی همیشه کاری در جریان است.

حتی مسائل کشور، مثل مشکل حمل و نقل عمومی، باعث ایجاد فرصت کاری شده. اوتوشسو می گوید: اینجا یک اپلیکیشن برای پیک موتوری داریم که خیلی شبیه اوبر است. پیک موتوری همیشه بیشتر از بقیه راه های حمل و نقل استفاده می شده، اما در گذشته قابل اعتماد نبود. اما الان می توانیم حرکت موتورها را دنبال کنیم، دقیقاً همانطور که جهت حمل و نقل و تحویل بار با اوبر ردیابی می گردد.

نیجریه ای ها عموما به آینده کشورشان خوشبین اند اما نگران فساد دولتی و سرمایه های خارجی هستند. چیزوبا آنیااوها، بنیانگذار اپلیکیشن گردشگری تروسولو، با اشاره به تاریخچه بهره برداری کشورهای دیگر از منابع طبیعی نیجریه، می گوید: باید مراقب باشیم از کدام کشور پول می گیریم، به چه کسی اجازه می دهیم برای بهبود زیرساخت ها یاری مان کند، و در ازای این یاری ها چه تعهداتی به این افراد یا کشورها می دهیم.

تازه واردان باید در لاگوس یا ابوجا زندگی نمایند، هر دو شهر عظیم اند و مدرسه های خوب و زندگی شبانه و غذای عالی دارند. درست مثل هر شهر عظیم دیگر، مهارت های زندگی شهری در نیجریه هم مهم است. آنیااوها می گوید:بهترین راه برای جا افتادن در اینجا این است که یک شخص مورداعتماد داشته باشید که اینجا زندگی کند. فهمیدن اینکه کسی مهاجر است آسان است. و این باعث می گردد طعمه آسانی باشید. باید سعی کنید زیاد به چشم نیایید. احتیاط کنید، همیشه به محیط اطراف خود و افراد دورو برتان مطلع باشید.

--

--

منبع: عصر ایران
انتشار: 5 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 15

به "5 ابر قدرت مالی حاکم بر دنیا در سال 2050" امتیاز دهید

16 کاربر به "5 ابر قدرت مالی حاکم بر دنیا در سال 2050" امتیاز داده اند | 2 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 ابر قدرت مالی حاکم بر دنیا در سال 2050"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید