جردن باروز؛ آمریکاییِ محبوب ایران

به گزارش پزشکی مدرن، همین چند روز پیش بود که برای سیزدهمین بار ایرانی ها را شکست داد؛ شاید گفتنش هم به مذاق عده ای خوش نیاید و حتی خوش نداشته باشند که ببینند یک آمریکایی برابر رقبای ایرانی این قدر پیروز و شکست ناپذیر بوده است. با این حال تاریخ را نمی گردد در عصر رسانه ها تحریف کرد؛ جردن باروز، متفاوت ترین آمریکایی است که ایرانی ها با او در دهه های اخیر روبه رو شده اند. به همان مقدار که ایرانی ها را شکست داده، همان قدر هم در ایران و به طور ویژه نزد طرفداران کشتی در ایران محبوب است. اغراق نیست اگر عنوان گردد بعد از قهرمان های ایرانی، او محبوب ترین کشتی گیر جهان نزد ایرانیان است.

جردن باروز؛ آمریکاییِ محبوب ایران

جردن باروز در همین رقابت های قهرمانی جهان که در نروژ برگزار گردید، پیروز شد در فینال وزن 79 کیلوگرم محمد نخودی را از پیش رو بردارد و با اقتدار عنوان قهرمانی را از آنِ خود کند. این قهرمانی برایش در حالی به دست آمد که می گفتند با مسن ترشدنش، عمر کشتی اش به سر رسیده و بالاخره وقت آن رسیده تا یک ایرانی، پشت این کشتی گیر آمریکایی را به خاک بمالد. سرنوشت محمد نخودی برابر جردن باروز، شبیه به همان کشتی گیران ایرانی قبلی شد که کوشش نموده بودند جردن باروز را شکست دهند: شکست.

باروز پیش از نخودی 12 بار رقبای ایرانی خود را شکست داده بود. او برابر صادق گودرزی، سه بار و برابر عزت الله اکبری هم سه بار برنده شده است، دو بار پیمان یاراحمدی را برده و کشتی گیران بزرگی مثل مرتضی رضایی قلعه، علیرضا قاسمی، سیدعلی موسوی و مصطفی حسین خانی را هم هر کدام یک بار برده بود. عجیب آنکه انگار با هر بار پیروزی برابر ایرانی ها، نزد هواداران ایرانی محبوب تر می گردد.

البته که باروز قاعدتا به خاطر کشتی ها و عناوین قهرمانی و المپیکش نیست که در دل ایرانی ها خانه نموده است؛ او به درستی و در زمانی که دونالد ترامپ سعی می کرد تصویر نادرستی از ایرانی ها در جهان نشان دهد، نقش سفیر ایران را ایفا کرد و جایش را در دل مردم باز کرد. جردن حتی در عصری که همه نگاه ها متوجه رقابت حسن یزدانی با دیوید تیلور آمریکایی است، باز نقش اصلی را ایفا می نماید و با چند جمله، خیلی سریع محبت ایرانی ها را به دست می آورد.

همین روز گذشته بود که با انتشار ویدئویی از او، معین شد چرا ایرانی ها هنوز جردن باروز را دوست دارند و او را چهره ای متفاوت می پندارند. او ابتدا درباره رقابتش با محمد نخودی گفت: فکر می کنم مبارزه خوبی در فینال داشتم. خیلی خوشحالم که بعد از مدت ها دوباره با کشتی گیری از ایران رقابت کردم. دلم برای روز هایی که با ایرانی ها کشتی می گرفتم، تنگ شده است. من عاشق هوادار های ایرانی هستم. باروز به عنوان یکی از کشتی گیران مطرح آمریکایی، فراموش نمی نماید که از حسن یزدانی هم تعریف و تمجید کند. او که پیش تر، از رقابت دیوید تیلور با حسن یزدانی به عنوان جدال جادوگر با پادشاه نام برده بود، بعد از فزونی یزدانی برابر تیلور، بدون درنظر گرفتن اینکه تیلور هم وطنش است، می گوید حسن یزدانی به صندلیی که شایستگی اش را دارد، یعنی شماره یک جهان بودن برگشته است. برای حسن یزدانی خیلی خوشحالم که دوباره به صندلیش برگشت. ایرانی ها معروف ترین کشتی گیر های جهان را دارند و حسن یزدانی در حال حاضر محبوب ترین کشتی گیر جهان است.

جردن باروز در عصری که ترامپ ایرانی ها را در لیست ممنوعه سفر به آمریکا قرار داده بود، به همراه تیم ملی کشتی آمریکا به ایران سفر کرد و بعد علیه دونالد مصاحبه کرد. او یکی از تاریخی ترین گفت وگوهایش را با مجله مطرح GQ درباره ایران دارد و همان جا است که می گوید ترامپ درباره ایرانی ها اشتباه می نماید. خودم را یک ناسیونالیست نمی دانم؛ اما کشورم را دوست دارم. آنچه که دوست داشتم مردم ایران بدانند و گوش بدهند، این است که در آمریکا دموکراسی وجود دارد. ما به مسئولان دموکرات رأی می دهیم؛ اما گاهی اوقات آن ها پیروز نمی شوند. هنوز هم می توانم کشورم را دوست داشته باشم. با وجود اینکه با بعضی از سیاست های آن مخالفم. دونالد ترامپ و من، نظرات مختلفی نسبت به ایرانی ها داریم. مطمئنم اگر او به ایران سفر نموده بود و درباره ایرانی ها بیشتر می دانست، پس از بازگشت به آمریکا، ایرانی ها را می ستود. آنچه در رسانه ها و فیلم ها از ایران به نمایش گذاشته می گردد، درست نیست. این فیلم ها به هیچ وجه ایران واقعی را نشان نمی دهد. فکر می کنم شناخت درست از ایران زمانی حاصل می گردد که شما به آنجا سفر کنید و آنچه را من حس کردم تجربه کنید. اگر این کار را انجام بدهید، خواهید دید که ایرانی بودن چه معنایی دارد. قول می دهم فکر شما تغییر می نماید.

برای دلبری کردن از ایرانی ها چند جمله احساسی با چند زیرگیری و یکی، دو تا فن منحصر به فرد کافی است تا جردن باروز متمایز گردد. هواداران کشتی در ایران برای تماشا باروز صف می کشند و هرکدام دوست دارند با او سلفی خاصی داشته باشند. خودش می گوید وقتی به ایران سفر می نماید، حس گروه بیتلز را دارد. البته شاید به درستی به این مورد اشاره می نماید که در ایران از آمریکا محبوب تر است. زمانی که من به فرودگاه رفتم، صفی از تماشاگران و هواداران به استقبال ما آمدند و بعد از مسابقات هم ما را بدرقه کردند. در آمریکا هم چنین استقبالی ندیده بودم. استقبال در ایران چیز دیگری بود. نام های ما فریاد زده می شد. این دیوانه نماینده است، نه؟ ما در قلب ایران احساس می کردیم در خانه هستیم.

ایرانی ها مدت ها است که به باروز به چشم یک رقیب که ورزشکاران شان را شکست می دهد، نگاه نمی نمایند. آن ها شیفته این کشتی گیر منحصر به فرد هستند و این شیفتگی را با ارسال هدایای بعضا عجیب و غریب برای باروز نشان می دهند: از سوهان گرفته تا شلوار کردی. باروز هم اگرچه فرسنگ ها از ایران فاصله دارد؛ ولی دلش برای هواداران ایرانی و کشتی گرفتن در ایرانی می تپد. هنوز ویدئوی او که در زمان قرنطینه در دوران کرونا در شبکه اجتماعی اش منتشر شد، فراموش نشده است. او شیپور به دست، در ینگه جهان به سبک لیدر تماشاگران ایرانی ایران، ایران می گفت و بعد هم پرده از این مورد برداشت که دوست دارد خودش لیدر ایرانی ها روی سکو باشد. هیچ چیز مانند شنیدن سرود ایران ایران در صندلی تماشاگران نیست. نمی توانم برای مبارزه دوباره در ایران بیشتر از این صبر داشته باشم. درحال حاضر آرزو دارم به میان تماشاگران ایران بر روی سکو ها بروم و راهنمایی آن ها را در هنگام تشویق ایران بر عهده بگیرم.

باروز اگرچه آرزوی کشتی گرفتن با حسن یزدانی را دارد و شاید هرگز این آرزویش به علت اختلاف وزن بین دو کشتی گیر محقق نگردد؛ ولی بیش از هر زمان دیگری توانسته جایش را در کشتی ایران پیدا کند؛ آن قدر که ایرانی ها برایش روی سکو سر و دست بشنمایند و در مواجهه با رقبای غیر ایرانی، مانند یک کشتی گیر ایرانی تشویقش نمایند و از او بخواهند برای رسیدن به فینال بجنگد. شاید این روز ها دیوید تیلور بیش از گذشته نام کشتی آمریکا را به فکر ایرانی ها آورده است؛ ولی بدون تردید، جردن باروز، متفاوت ترین آمریکایی برای ایرانی ها است.

منبع: فرارو
انتشار: 11 آبان 1400 بروزرسانی: 11 آبان 1400 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 887

به "جردن باروز؛ آمریکاییِ محبوب ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جردن باروز؛ آمریکاییِ محبوب ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید