همه اقتصادها سقوط کردند جز ایران!

به گزارش پزشکی مدرن، به گزارش خبرنگاران، جهان در سال 2020 با شیوع سراسری ویروس کرونا روبرو شد و در کنار مشکلاتی که در حوزه سلامت و تلفات قابل توجه انسانی به وجود آمد، اقتصاد نیز از این ویروس آسیبی جدی دید. در ماه های ابتدایی شیوع کرونا، براوردهای صندوق بین المللی پول نشان می داد که رشد اقتصاد بیشتر کشورهای جهان به شکل قابل توجهی منفی خواهد شد و میزان تجارت نیز افتی محسوس خواهد داشت.

همه اقتصادها سقوط کردند جز ایران!

با این وجود، چند ماه پس از شیوع کرونا، با ورود دولت ها و اجرای سیاست های حمایتی جدید و از سوی دیگر به روزرسانی سیاست های تجاری با وجود کرونا، برخی از تبعات منفی این همه گیری جهانی مدیریت شد، هرچند همچنان رشد اقتصادی بسیاری از کشورهای جهان منفی باقی مانده است.

گزارش جدید اتاق بازرگانی تهران که با استفاده از آمارهای صندوق بین المللی پول منتشر شده نشان می دهد که در سال2020 میانگین رشد اقتصادی کشورهای جهان به منفی 3.6 درصد رسیده است اما با بهبود نسبی شرایط در سال 2021، رشد اقتصادی جهان به 5.8 و در سال 2022 به 4.1 درصد خواهد رسید.

براوردها نشان می دهد که در سال 2020، اقتصاد کشورهای توسعه یافته رشد منفی 4.7 درصد داشته و اقتصاد کشورهای خاورمیانه نیز رشد منفی 4.1 درصد را به ثبت رسانده است. در سال 2021، بیشترین رشد اقتصاد به کشورهای نوظهور آسیایی با 8.4 اختصاص خواهد داشت و کمترین رشد نیز به حنوب صحرای آفریقا با 3.4 تعلق دارد.

آنچه که در این آمار توجه را به خود جلب می کند، شرایط اقتصاد ایران در سال 2020 است. در شرایطی که اکثریت کشورهای خاورمیانه در سال 2020 با رشد منفی اقتصادی روبرو بودند، ایران در کنار چهار کشور دیگر رشد مثبت اقتصادی داشته است. در میان این کشورها بالاترین رشد به تاجیکستان با 4.5 درصد تعلق دارد و پس از آن مصر و ازبکستان قرار می گیرند. آمارها می گوید که رشد اقتصادی ایران نیز در سال 2020، مثبت 1.5 درصد بوده است.

صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده که رشد اقتصادی منطقه خاورمانه در سال 2021 به 3.7 درصد و در سال 2022 به 3.8 درصد برسد. ایران نیز در سال 2021 رشد مثبت 2.5 درصد را ثبت خواهد کرد.

در حوزه تورم نیز بالاترین نرخ در خاورمیانه به لبنان با 88 درصد تعلق دارد و پس از آن ایران تورمی 36 درصدی را ثبت کرده است. همچنین پیش بینی می شود که نرخ تورم در سال 2021 برای ایران به مرز 39 درصد برسد.

آخرین اخبار کرونا را در خبرنگاران بخوانید.

منبع: ایسنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 1 خرداد 1400 بروزرسانی: 1 خرداد 1400 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 663

به "همه اقتصادها سقوط کردند جز ایران!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه اقتصادها سقوط کردند جز ایران!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید