رفتار های مداخله جویانه آمریکا مخل امنیت و صلح منطقه است

به گزارش پزشکی مدرن، حسن روحانی با تأکید بر اینکه رفتار های مداخله جویانه آمریکا مخل امنیت، صلح و ثبات منطقه است، گفت: امیدواریم با کوشش کشورهایی، چون چین، شاهد جهانی بدون تحریم باشیم.

رفتار های مداخله جویانه آمریکا مخل امنیت و صلح منطقه است

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، شی جین پینگ و حسن روحانی روسای جمهور ایران و چین امروز دوشنبه در گفت وگویی تلفنی با ابراز همدردی و همبستگی ملت ها و دولت های دو کشور در غم از دست دادن تعدادی از شهروندان به علت بیماری کرونا و آرزوی موفقیت برای مهار این بیماری، بر همکاری های بهداشتی تهران ـ پکن برای مقابله با کرونا و انتقال تجارب و دستاورد های تحقیقاتی متخصصان دو کشور تاکید کردند.

دو طرف در این مکالمه تلفنی روابط ایران و چین را راهبردی و ویژه خوانده و با امیدوار کننده خواندن مناسبات تجاری همه جانبه دو کشور، خواهان توسعه بیش از پیش روابط با عملیاتی شدن توافقات دو جانبه و اجرایی شدن پروژه های مشترک زیر ساختی شدند.

روسای جمهور ایران و چین در ادامه، همکاری بیشتر دو طرف در چارچوب طرح چند جانبه جاده ابریشم را خواهان شده و بر انجام پروژه های مشترک در قالب این طرح در غرب آسیا تاکید کردند.

حسن روحانی در این مکالمه تلفنی باتقدیر از مواضع دولت چین در برابر تحریم های ظالمانه و غیر قانونی آمریکا، گفت: امروز دنیا در شرایطی قرار گرفته که همه نیازمند یاری به یکدیگر هستند نه آنکه بعضی در رفتاری غیر انسانی به تحریم های غیر قانونی و ضد بشری خود ادامه دهند. امیدوارم با کوشش و مقابله کشورهایی، چون چین با این تحریم ها، شاهد دنیای بدون تحریم باشیم.

روحانی در ادامه با اشاره به رفتار های مداخله جویانه آمریکا در منطقه، این گونه اقدامات را مخل امنیت و صلح و ثبات در منطقه دانست و اضافه نمود: برای ایران امنیت منطقه و آبراهه ها حائز اهمیت است، اما متاسفانه رفتار های مخاطره آمیز آمریکا ممکن است موجب اختلال در ثبات منطقه خلیج فارس شود.

رئیس جمهور چین نیز در این گفت و گوی تلفنی با تقبیح رفتار آمریکا در تداوم تحریم ها و پافشاری بر فشار حداکثری علیه ایران، گفت: متاسفانه بعضی کشور ها به دنبال بهره برداری سیاسی از این شرایط هستند و چین آماده اجرای مقررات بین المللی است.

شی جین پینگ با قدردانی از یاری ها و همراهی های ایران در شروع شیوع ویروس کرونا در چین و اعلام آمادگی برای تداوم یاری به ایران برای مهار ویروس کرونا، گفت:کاهش آمار مبتلایان و درگذشتگان و در عین حال افزایش بهبود یافتگان در ایران نشان دهنده آن است که برنامه های درمانی اتخاذ شده مثبت و اجرای آن دقیق بوده است.

رئیس جمهور چین با اشاره به طرح ابتکاری ارائه شده از سوی جمهوری اسلامی به نام طرح صلح هرمز این طرح را برای امنیت منطقه بسیار مثبت ارزیابی کرد و امنیت خلیج فارس را برای صلح و ثبات دنیای ضروری خواند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 7 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 19

به "رفتار های مداخله جویانه آمریکا مخل امنیت و صلح منطقه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رفتار های مداخله جویانه آمریکا مخل امنیت و صلح منطقه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید