افزایش فوتی های کرونا و واکسیناسیون ضعیف میزبانی را از ایران گرفت

به گزارش پزشکی مدرن، به گزارش خبرنگاران، بیستمین دوره مسابقات هندبال قهرمانی مردان آسیا قرار بود پس از سال ها به میزبانی کشورمان برگزار گردد. 28 دی تا 11 بهمن ماه سالن دوازده هزار نفری آزادی تهران میزبان مردان آسیا در مهمترین رویداد این قاره بود تا چهره تیم های برتر برای حضور در مسابقات جهانی معین گردد اما کرونا باعث شد تا کنفدراسیون هندبال آسیا روز پنجشنبه طی نامه ای به ایران اعلام کند که به علت شرایط وخیم کووید 19 در کشورمان کشورهای آسیایی حاضر به حضور در ایران نبوده و میزبانی را از ایران گرفته و در نهایت به کشور عربستان بدهد.

افزایش فوتی های کرونا و واکسیناسیون ضعیف میزبانی را از ایران گرفت

علیرضا پاکدل رئیس فدراسیون هندبال در حاشیه بازدید وزیر ورزش و جوانان از اردوی تیم ملی هندبال بانوان توضیحاتی را پیرامون لغو این میزبانی و لغو دو ملاقات تدارکاتی تیم ملی هندبال بانوان به علت شرایط وخیم کرونا در کشورمان ارائه داد.

علیرضا پاکدل رئیس فدراسیون هندبال در این رابطه گفت: 35 روز پیش کنفدراسیون هندبال آسیا به ما گفت که بر اساس آمارهای سازمان بهداشت دنیای و مراکز بهداشتی، ایران در خصوص بحث کرونا شرایط نامطلوبی دارد و با توجه به زمان زیادی که تا مسابقات نمانده است می خواهد میزبانی را از ایران بگیرد چرا که اگر کشور دیگری قرار باشد میزبان این رویداد باشد نمی تواند در فاصله یک ماه تا مسابقات شرایط را برای میزبانی مهیا کند و باید فرصت آماده سازی داشته باشد.

وی اضافه کرد: یک جلسه معین وقت شد که به صورت کنفرانسی با حضور دکتر علی نژاد معاون ورزش قهرمانی وزارت ورزش با مسئولین کنفدراسیون هندبال آسیا صحبت کردیم. ما گفتیم که انشالله در یکی دو ماه آینده شرایط کرونا در کشور ما بهتر خواهد شد.

دکتر علی نژاد هم که خودشان پزشک هستند توضیحاتی ارائه دادند که در پیک های قبلی کرونا بعد از یک ماه شرایط رو به افول گذاشت و بهتر شد و ما الان در پیک هستیم و تا یک ماه آینده ریزش ها شروع می گردد و به همین واسطه به ما یک ماه فرصت بدهند.

آنها ابتدا قبول نکردند و تنها دو هفته فرصت دادند و با اصرار ما این فرصت تا آخر آگوست یعنی سه شنبه اعلام شد. متأسفانه این کرونای نو برخلاف پیک های قبلی طولانی تر شده است ما تنها بعد از یک ماه شاهد کم شدن آمار نبودیم بلکه در آن موقع فوتی های ما 250 نفر بود و الان به 600 نفر یعنی دو نیم برابر شده است.

وی گفت: کنفدراسیون هندبال آسیا گفت که این مسئله آسیایی ها را ترسانده به طوری که خیلی از کشورهای آسیایی حاضر نیستند با شرایط کرونا به ایران بیایند. آنها حتی گفتند که اگر می خواستیم میزبانی را به شما ندهیم از همان روز اول میزبانی را نمی دادیم ولی قبول کنید که الان شرایط کرونا در کشور شما مطلوب نیست. مسابقات قهرمانی بزرگسالان آسیا به نوعی برند مسابقات این قاره است و این اصلاً خوب نیست که مسابقات با تعداد تیم های کمتری برگزار گردد.

رئیس فدراسیون هندبال کشورمان اظهار داشت: در نهایت بعد از گذشت این مدت روز پنجشنبه کنفدراسیون هندبال آسیا طی نامه ای از ایران عذرخواهی کرد و این میزبانی را از ما گرفت. آنها در نامه خود به این مسئله اشاره نموده اند که شرایط کرونا در ایران وخیم است و بهتر نشده است. شما بیشترین تعداد کشته ها را در دنیا دارید و این مسئله برای ما قابل قبول نیست. با توجه به اینکه هندبال به اسم یکی از رشته های توپی مطرح دنیا دارای درگیری فیزیکی زیادی در زمین است و تعداد هر تیم هم متشکل از 23 ورزشکار مربی و کادر است این واقعاً شدنی نیست که میزبانی را به شما بدهیم. از آن طرف در نامه به بحث شرایط بد واکسیناسیون در ایران هم اشاره شده است که شما وضع خوبی ندارید و این یکی از مسائلی است که آمارها در ایران نشان داده است و قطعاً تا یک ماه آینده بهتر نمی گردد تا تصمیم بگیریم.

پاکدل ادامه داد: آنها گفتند که ایران برای ما کشور مهمی است و قطعاً ایران می تواند در آینده میزبان مسابقات و رویدادهای دیگر باشد و ما این مسئله را جبران می کنیم و در نهایت میزبانی را از ما گرفته و گفتند که عربستان میزبان مسابقات قهرمانی آسیاست.

وی در خصوص همکاری کمیته ملی المپیک برای حل این مشکل هم گفت: حتی ما این مسئله را به وسیله کمیته ملی المپیک هم پیگیری کردیم به طوری که چهار روز پیش آقای صالحی امیری طی نامه ای به شیخ سلمان رئیس کمیته المپیک آسیا و رئیس کنفدراسیون هندبال آسیا درخواست کرد تا یک مهلت دیگر به ما بدهند و در این تصمیم گیری تنو نظر گردد تا شاید در دو ماه آینده شرایط کرونا در ایران بهتر گردد اما این اتفاق نیافتاد.

وی در پاسخ به این سوال که در هر صورت میزبانی چنین رویدادی با این شرایط کرونا مسئولیت سنگینی بوده و آیا شما تمهیداتی برای این مسئله داشتید یا خیر هم، گفت: به هر حال ما تمهیداتی برای برگزاری مسابقات اندیشیده بودیم و وزارت ورزش و کمیته المپیک هم در این بحث از ما حمایت می کردند اما این مکاتبات و پیگیری ها به نتیجه ننشست. ظاهراً کشورهای آسیایی به کنفدراسیون هندبال آسیا اعلام نموده اند که شرایط ایران خوب نیست و عادی و طبیعی نیست و این مسئله هم در نامه آسیایی ها اشاره شده بود.

پاکدل در ادامه پیرامون شرایط اردوی تیم ملی هندبال بزرگسالان کشورمان و اردوهای پیش رو هم بیان داشت: اردوی دوم ما از دوم مهرماه در تهران شروع می گردد. اردوی اول ما هم چند روز قبل با حضور مانوئل فرناندز برگزار گردید که وی از شرایط و امکانات اردو راضی بود. با توجه به اینکه میزبانی از ما گرفته شده و به کشور رقیب ما عربستان داده شده کار ما سخت تر خواهد شد. ما در کشور خودمان می توانستیم راحت تر سهمیه مسابقات قهرمانی دنیا را بگیریم اما الان کار سخت شده است. امیدواریم این مسئله باعث گردد تا انگیزه بچه ها بالا رفته و با این انگیزه مضاعف برای مسابقات بهتر آماده شوند.

وی پیرامون چگونگی حضور لژیونرها در اردوی تیم ملی هم اظهار داشت: در بحث لژیونرها هم باید گفت قرار است یک ماه آینده زمان تعطیلات مسابقات دنیای در اردوی داخلی یا اردوی خارجی که پیش بینی نموده باشیم حضور یابند.

اما مسئله دیگری هم در کنار لغو مسابقات هندبال قهرمانی آسیای تهران فدراسیون را در این روز دچار چالش کرد بحث لغو اردوی تدارکاتی قطر برای تیم ملی هندبال بانوان به علت ادامه شرایط وخیم کرونا در کشورمان بود.

پاکدل رئیس فدراسیون هندبال در خصوص لغو این دو مسابقه تدارکاتی هم توضیحاتی ارائه داد و گفت: دو بازی تدارکاتی تیم ملی هندبال بانوان کشورمان هم همین اتفاق مسابقات قهرمانی آسیا برایش افتاد. کشور قطر ایمیلی به ما زد و عذرخواهی کرد که دولت ما با توجه به اینکه شرایط کرونا در ایران وخیم است مجوز حضور بازیکنان هندبال تیم ایران را نمی دهند. متأسفانه ما در شرایطی قرار گرفته ایم که کار برای ما سخت است یا کشورهای دیگر به ایران نمی آیند یا مثل قطر خودشان میزبانی شأن را لغو می نمایند. قطری ها خودشان دنبال بازی تدارکاتی بودند و حتی هزینه های سفر تیم ما را هم داده اند اما شرایط سخت کرونا در این روزها در کشور ما و اینکه شرایط کشته های بدتر شده و باعث شد تا مجوز حضور تیم ما در ملاقاتهای محبت آمیز قطر لغو گردد.

وی ادامه داد: شرایط تیم هندبال بانوان ما خوب است ما چند آسیب دیده داشتیم و متأسفانه چند روز پیش یکی از برترین بازیکنان ما دچار شکستگی دست شد تا مسابقات را از دست بدهد. اگر شرایط کرونا اذیت نکند برای مسابقات آماده می شویم با وجودیکه بازیکنان ما واکسن زده اند باز هم دو هفته قبل چند نفر مبتلا به کرونا داشتیم. اگر بحث کرونا در این روزهای به جامانده اذیت نکند شرایط خوبی برای تیم مهیا نموده ایم. ما حتی هتل آموزشگاه را برای بچه ها در نظر گرفتیم هر دو نفر در یک اتاق هستند و حق خروج از اردو را ندارند.

رئیس فدراسیون هندبال توضیح داد: اگر مشکل خاصی پیش نیاید امیدواریم اتفاق خوبی برای تیم ملی هندبال بانوان ما بیافتد و برای اولین بار بچه ها راهی مسابقات دنیای شوند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 13 شهریور 1400 بروزرسانی: 13 شهریور 1400 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 823

به "افزایش فوتی های کرونا و واکسیناسیون ضعیف میزبانی را از ایران گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش فوتی های کرونا و واکسیناسیون ضعیف میزبانی را از ایران گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید