موزه بریتانیا بزرگترین نمایشگاه بین المللی خود را با موضوع مصر باستان در استرالیا برگزار کرد

به گزارش پزشکی مدرن، ایسنا/ براساس خبرهای واصله، موزه بریتانیا بزرگترین نمایشگاه بین المللی خود را با موضوع مصر باستان در استرالیا برگزار کرد.

موزه بریتانیا بزرگترین نمایشگاه بین المللی خود را با موضوع مصر باستان در استرالیا برگزار کرد

مجسمه سرخ گرانیتی تصویرگر یک شیر که در نمایشگاه تازه فرعون در گالری ملی ویکتوریا با عنوان فرعون به نمایش گذاشته شده است، صرف نظر از مهارت بالا در تراشیدن این تکه سنگ و تبدیل کردن آن به شیری که دلی از عزا درآورده است، در نگاه اول خاص به نظر نمی رسد اما این مجسمه به مخاطبان اطلاعات حیرت آوری درباره انسانیت حاکمان مصر باستان ارائه می دهد که زمانی در همین کره خاکی زندگی می کردند و نفس می کشیدند، اما اکنون رازهای آنها در حکاکی های غیرقابل درک در موزه های سراسر دنیا مخفی شده است.

گاردین در این باره نوشت، این مجسمه شیر یکی از دو مجسمه مشابهی است که حوالی سالهای 1390 تا 1352 پیش از میلاد برای حفاطت از معبدی که به دستور فرعون آمنهوتپ سوم بنا شده بود، ساخته شد. آمنهوتپ سوم دوران حکومت بسیار مرفهی داشت.

تا به امروز گمان می رود که او ثروتمندترین فردی بوده که در این دنیا هستی زندگی نموده است اما چند دهه بعد از انتها حکومت آمنهوتپ، توت عنخ آمون نوه آمنهوتپ سوم دستور داد که نام توت عنخ آمون روی این شیرها حکاکی گردد، چون گمان می رود که این کوشش بی فایده او برای پیوند زدن سلطنت خود به پدربزرگش و فاصله گرفتن از حکمرانی جنجالی پدرش آخناتون بود که از رسم نیاکان خود در چند خدایی را رها کرد و به پرستش دین تازهی به مرکزیت خدای خورشید (آتون) روی آورد و به این خاطر، او را یک فرد مرتد می شناختند.

اما بازنویسی تاریخ با حکاکی روی شیرها به همین جا ختم نشد. حدود یک هزار سال بعد، آمانیسلو پادشاه کوشی ها نام خود را به این شیرها افزود و آنها را سرزمین کوش در سودان امروزی منتقل کرد. این مجسمه ها تا قرن نوزدهم میلادی در آنجا باقی ماندند تا اینکه لرد پرودو آنها را پیدا کرد به نحوی نام خود را روی آنها گذاشت.

مجسمه شیر فقط یکی از 500 شی است که از موزه بریتانیا به این نمایشگاه بزرگ امانت داده شده است.

نمایشگاه فرعون بزرگترین نمایشگاه بین المللی است که به وسیله موزه بریتانیا در تاریخچه 270 ساله آن ترتیب داده شده است و بعلاوه بزرگترین نمایشگاه مصر باستان است که تا به امروز در استرالیا برگزار شده است.

در این نمایشگاه که پس از هشت سال مذاکره موزه بریتانیا و گالری ملی ویکتوریا برگزار شده است، حتی چند اثر تاریخی مربوط به زندگی روزمره در روستای دیرالمدینه جایی که صنعتگران هنگام ساختن دره پادشاهان در آن زندگی می کردند نیز به نمایش گذاشته شده است.

نمایشگاه فرعون تا ششم اکتبر 2024 در گالری ملی ویکتوریا ادامه خواهد داشت.

منبع: همگردی
انتشار: 27 خرداد 1403 بروزرسانی: 27 خرداد 1403 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 1358

به "موزه بریتانیا بزرگترین نمایشگاه بین المللی خود را با موضوع مصر باستان در استرالیا برگزار کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موزه بریتانیا بزرگترین نمایشگاه بین المللی خود را با موضوع مصر باستان در استرالیا برگزار کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید