فرآورده های نفتی را با چه منبعی جایگزین کنیم؟، انرژی پاک واقعا گران است؟

به گزارش پزشکی مدرن، به گزارش خبرنگاران، کشورهای جهان امروزه بیش از همیشه متوجه مضرات استفاده نادرست از سوخت های فسیلی هستند. استفاده از انرژی پاک یکی از راه های کاهش دادن آلاینده هاست.

فرآورده های نفتی را با چه منبعی جایگزین کنیم؟، انرژی پاک واقعا گران است؟

نازنین صابری، مدیر پروژه سوخت های زیستی در دفتر برنامه های کمک های کوچک- تسهیلات محیط زیست دنیای در سازمان ملل متحد، ([email protected]) در همین باره به خبرنگاران می گوید: بیودیزل نوعی سوخت قابل احتراق است که از روغن های گیاهی مانند روغن های خوراکی سوخته یا روغن های پسماند خوراکی ساخته می شود.

او ادامه می دهد: بیودیزل از منابع مواد آلی تولید می شود، بنابراین از پایه گیاهی است و به همین دلیل به آن تجدیدپذیر می گوییم.

این سوخت را می توان به عنوان جایگزین و یا مکمل گازوئیل یا مازوت دانست با این تفاوت که سوختی پاک و سازگار با محیط زیست است. مازوت همان نفت کوره است که سال پیش، در نیروگاه ها سوزانده می شد. سوختن مازوت باعث آلودگی شدید هوا در شهرهای صنعتی شد.

صابری ادامه می دهد: از زمان تصویب قانون سیاست انرژی در سال 2005، استفاده از سوخت های زیستی در دنیا افزایش یافته است.

بیودیزل، می تواند به عنوان سوخت موتورهای دیزلی، سوخت هواپیما و روغن های گرمایشی باشد.

بیودیزل به صرفه است؟

اما آیا استفاده از این نوع سوخت در کشوری مانند ایران به صرفه است؟ نازنین صابری بیان می کند: به دلیل حجم بالای پسماند در فست فودها، کارخانجات اسنک سازی و همچنین چربی های دامی، مواد اولیه تولید این سوخت در ایران موجود است.

مدیر پروژه سوخت های زیستی در دفتر برنامه های کمک های کوچک- تسهیلات محیط زیست دنیای در سازمان ملل متحد می افزاید: می توان از مواد آلی جدیدتر نیز مانند جلبک ها به عنوان مواد اولیه استفاده کرد.

یکی از مسائلی که موجب می شد استفاده از سوخت های تجدیدپذیر در کشور مورد توجه قرار نگیرد، هزینه احتاقتصادی زیاد آن ها بود.

صابری معتقد است یارانه تنها دلیل به صرفه بودن سوخت های فسیلی است. او بیان می کند: تخصیص یارانه به فرآورده های نفتی نظیر بنزین، گازوئیل و مازوت باعث کاهش چشمگیر قیمت این محصولات در کشور می شود. درصورتی که اگر یارانه ای برای این فرآورده ها در نظر گرفته نشود، از نظر هزینه های تولیدی تفاوت چشمگیری با سوخت های زیستی ندارند.

او هشدار می دهد: اتمام منابع سوخت های فسیلی، به زودی شکاف قیمتی بین سوخت های پاک و فسیلی را از بین می برد.

مدیر پروژه سوخت های زیستی در دفتر برنامه های کمک های کوچک-تسهیلات محیط تصریح می کند: استفاده بی حد از سوخت های فسیلی علاوه بر اتمام این منابع، مسائل محیط زیستی فراوانی به وجود آورده است.

او این مسائل را برمی شمرد: افزایش گازهای گلخانه ای مانند cox و sox یکی از معضلات استفاده از سوخت فسیلی است.

سوخت های فسیلی هنگام سوخت گاز co2 آزاد می کنند. co2 باعث افزایش دمای هوا می شود.

صابری پیشنهاد می دهد: اقتصادیات های زیاد محیط زیستی در دنیا وجود دارد که یکی از مهم ترین آنها اقتصادیات بر کربن و اقتصادیات بر قیمت انرژی است.

او اضافه می کند: هر دو اقتصادیات باعث کاهش انتشار co2 می شود. مصرف انرژی بیشترین سهم انتشار گازهای گلخانه ای را به خود اختصاص می دهد. ایران در بیست و یکمین اجلاس اعضای کنوانسیون سازمان ملل قبول کرده که میزان کربن را از 2020 تا 2030 چهار درصد کاهش دهد.

ایران همچنین متعهد شده در صورتی که تحریم ها و مسائل اقتصادی و نبود تکنولوژی حل شود، این میزان را هشت درصد دیگر هم افزایش دهد.

صابری در آخر خاطرنشان می کند: کشورهایی که بیش از حد مجاز گاز گلخانه ای دی اکسید کربن تولید کنند، مجبور به پرداخت این اقتصادیات می شوند. همین قانون عاملی دیگر برای ترغیب کشورها برای استفاده از سوخت های زیستی و پاک است.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 24 آذر 1400 بروزرسانی: 24 آذر 1400 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 937

به "فرآورده های نفتی را با چه منبعی جایگزین کنیم؟، انرژی پاک واقعا گران است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرآورده های نفتی را با چه منبعی جایگزین کنیم؟، انرژی پاک واقعا گران است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید