علائم کرونای طولانی یا کووید بلند مدت و نکاتی برای بهبودی

به گزارش پزشکی مدرن، در حالی که علائم ویروس کرونا ممکن است به سرعت از بین برود، بعضی از افراد از عوارض طولانی مدت رنج می برند. ما در این مقاله علائم بیماری کرونای طولانی را آنالیز می کنیم و نکاتی را برای مدیریت آنها ارائه می دهیم.

علائم کرونای طولانی یا کووید بلند مدت و نکاتی برای بهبودی

آنچه در این صفحه وجود دارد:

 • کووید طولانی چیست؟
 • چند نفر به کووید طولانی مبتلا می شوند؟
 • علائم بیماری کووید طولانی چیست؟
 • آیا درد قفسه سینه بعد از کووید طبیعی است؟
 • افراد بعد از کرونا چه نوع درد قفسه سینه را تجربه می نمایند؟
 • بهبودی پس از کووید طولانی مدت چقدر طول می کشد؟
 • چه کسانی بیشتر در معرض ابتلا به کووید طولانی هستند؟
 • آیا واکسیناسیون خطر ابتلا به کووید طولانی را کاهش می دهد؟
 • آیا بچه ها می توانند به کووید طولانی مبتلا شوند؟
 • چرا برخی از افراد پس از کووید دچار تپش قلب می شوند، احساس گیجی یا بیهوشی می نمایند؟
 • آیا کرونای طولانی مسری است؟
 • اگر کووید طولانی داشته باشم آیا آزمایشم مثبت است؟
 • چند نکته برای مدیریت علائم

کرونای طولانی چیست؟

کرونای طولانی اصطلاحی است برای توصیف آثار Covid-19 که هفته ها یا ماه ها بیشتر از بیماری اولیه ادامه می یابد. ناظر بهداشتی موسسه ملی بهداشت و تعالی، کرونای طولانی را بیش از 12 هفته ادامه دار توصیف کرد، اگرچه برخی از افراد علائم بیش از هشت هفته را کووید بلند مدت می دانند. سازمان بهداشت جهانی (WHO) کووید طولانی را به این شکل تعریف می نماید: شرایط پس از کووید 19 در افرادی با سابقه عفونت احتمالی یا تایید شده سارس و کووید که معمولاً 3 ماه از آغاز کووید 19 با علائم و عوارضی که حداقل 2 ماه طول می کشد و نمی تواند با تشخیص جایگزین شرح داده گردد.

تحقیقات منتشر شده در ژوئن 2021 به وسیله امپریال کالج لندن بر روی نیم میلیون نفر در انگلستان، دو دسته اصلی از علائم را نشان می دهد: گروه کوچکتری از افراد با علائم تنفسی، مانند سرفه یا تنگی نفس که احتمال بیشتری داشت در ابتدا بیماری شدید کووید 19 داشته باشند و گروه بزرگتری با خوشه ای از علائم کلی تر، به ویژه خستگی و بی حالی.

تحقیقات مبتنی بر افرادی که علائم کووید طولانی خود را در برنامه مطالعه علائم بیماری COVID گزارش کردند، بعلاوه دو گروه اصلی از علائم را معین کرد، یکی عمدتا تنفسی اما شامل خستگی و سردرد و گروه دوم علائمی که بسیاری از قسمت های بدن را تحت تاثیر قرار می دهد، از جمله قلب، مغز و روده در مطالعه بر روی 4،182 نفر، علائم قلبی معمولاً موراد زیر گزارش شد مانند تپش قلب یا افزایش ضربان قلب و بعلاوه سوزن سوزن شدن، بی حسی و مه مغزی.

چند نفر به کووید طولانی مبتلا می شوند؟

جزئیات تعداد افراد مبتلا به کووید طولانی مدت هنوز در دست انتشار است.

طبق برآورد اداره آمار ملی (ONS) در ماه مه، 970،000 نفر در انگلستان علائم طولانی کووید را در چهار هفته تا 1 آگوست 2021 گزارش کردند. این علائم به عنوان علائمی تعریف شده است که بیش از چهار هفته از ابتلا به عفونت ادامه داشته است. به ازای هر 10 نفر، چهار نفر بیش از یک سال پس از اولین علامت مشکوک به عفونت، علائم طولانی کووید را تجربه می کردند. دو سوم آنها گفتند علائم آنها فعالیت های روزانه آنها را محدود می نماید.

مطالعه ای که در ماه ژوئن به وسیله کالج امپریال لندن روی نیم میلیون فرد بزرگسال در انگلستان که گزارش بیماری کووید داشتند منتشر شد، نشان داد که بیش از یک سوم آنها حداقل 12 هفته بعد حداقل یک علامت دارند.

مطالعه بریتانیا بر روی بیش از 270،000 نفر مبتلا به کووید 19 در ایالات متحده نشان داد که بیش از یک سوم (37٪) حداقل یک علامت طولانی کووید در سه تا شش ماه پس از تشخیص عفونت اولیه داشتند. محققان نه نشانه شایع کووید طولانی را در بهبود بیماران آنالیز کردند. این مطالعه که در سپتامبر 2021 منتشر شد، نشان داد که علائم پایدار بیشتر در افرادی که در بیمارستان برای درمان کووید 19 تحت درمان قرار گرفته بودند شایع بود و در زنان کمی بیشتر مشاهده می شد.

مطالعه ای که به وسیله دانشگاه لستر روی بیش از 1000 نفر انجام شد و برای درمان بیماری کووید در بیمارستان احتیاج به درمان داشتند، نشان داد که بیشتر آنها (هفت نفر از هر ده نفر) پنج ماه پس از ترخیص به طور کامل بهبود نیافته اند. نویسندگان این گزارش می گویند که از هر پنج نفر در این مطالعه می توان یک ناتوانی نو را در نظر گرفت.

از بین افرادی که قبل از ابتلا به کووید 19 کار می کردند، 17.8 درصد دیگر کار نمی کردند و 19.3 درصد دیگر نیز تغییراتی را در رابطه با سلامتی در کار خود تجربه نموده بودند.

علائم بیماری کووید طولانی مدت چیست؟

اگرچه بیشتر افرادی که به کووید 19 مبتلا می شوند به سرعت بهبود می یابند اما برای برخی از افراد اثرات ویروس می تواند هفته ها یا ماه ها ادامه داشته باشد. این به کووید طولانی معروف است.

برای برخی، می تواند به عنوان یک چرخه بهبود برای افراد به نظر برسد. یک زمان خوب هستند و سپس دوباره بدتر شدن این عوارض درازمدت که تنها در بین کسانی نیست که احتیاج به مراجعه به بیمارستان داشتند یا حتی کسانی که در ابتدای ابتلا به ویروس احساس ناخوشی جدی کردند.

علائم پایدار ویروس کرونا می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • خستگی
 • تنگی نفس یا از نفس افتادن
 • مشکل در خوابیدن
 • اضطراب و افسردگی
 • تپش قلب
 • سفتی یا درد قفسه سینه
 • درد مفاصل یا عضلات
 • عدم توانایی در فکر کردن مستقیم یا تمرکز (مه مغزی)
 • از دست دادن حس بویایی یا چشایی
 • سرفه مداوم

آیا درد قفسه سینه بعد از کووید طبیعی است؟

درد قفسه سینه یکی از علائم شایع کووید 19 است. برخی از افراد درد قفسه سینه را تجربه می نمایند که فراتر از عفونت اولیه Covid-19 آنها طول می کشد یا هفته ها پس از ابتلا به ویروس آغاز می گردد.

مهم است که به خاطر داشته باشید که حتی اگر به کووید 19 مبتلا بوده اید و در حال حاضر درد قفسه سینه را تجربه می کنید، ممکن است به ویروس مربوط نباشد.

اگر هر نوع نوی از درد قفسه سینه را تجربه می کنید، مهم است که به پزشک مراجعه کنید زیرا درد قفسه سینه می تواند نشانه چیزی جدی تر باشد مانند یک مشکل قلبی یا ریوی.

چه زمانی باید در پی یاری فوری پزشکی باشم؟

در صورت تجربه موارد زیر با اورژانس تماس بگیرید:

 • درد قفسه سینه ناگهانی یا شدید است و از بین نمی رود.
 • درد ناگهانی قفسه سینه که با استفراغ، تهوع، تعریق یا تنگی نفس همراه است.
 • درد ناگهانی قفسه سینه که با از دست دادن هوشیاری همراه است.

اگر درد قفسه سینه دارید که می آید و می رود، هنوز باید در خصوص آن با پزشک عمومی خود صحبت کنید زیرا درد قفسه سینه هرگز نباید نادیده گرفته گردد.

برخی از افراد مبتلا به کووید 19 شدید نیز در طول بیماری خود مسائل قلبی و گردش خون را تجربه می نمایند.

افراد بعد از کووید 19 چه نوع درد قفسه سینه را تجربه می نمایند؟

ما هنوز در خصوص درد قفسه سینه پس از کووید 19 باید بیشتر بیاموزیم اما به نظر می رسد که ممکن است به دلایل مختلف ایجاد گردد.

درد یا سفتی عضلانی (میالژی)

عفونت های شدید ویروسی، از جمله کووید 19 می تواند باعث درد یا سفتی عضلانی گردد که می تواند در یک ناحیه خاص باشد یا به طور گسترده تری توسعه یابد. ناحیه آسیب دیده هنگام لمس احساس درد می نماید و با حرکات خاصی مانند چرخاندن قفسه سینه یا کشش بدتر می گردد.

درد قفسه سینه غیر اختصاصی

درد قفسه سینه غیر اختصاصی که به آن قفسه سینه غیر قلبی نیز گفته می گردد، می تواند شدید یا خفیف باشد و می تواند در یک انفجار کوتاه رخ دهد یا ادامه داشته باشد. اغلب علتی ندارد که بتوان آن را پیدا کرد.

بهبودی پس از کووید طولانی مدت چقدر طول می کشد؟

ما هنوز در حال یادگیری این هستیم که این بیماری چقدر طول می کشد و ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد. گفتنی است که این فقط مختص کووید 19 نیست و سایر بیماری های ویروسی نیز می توانند اثرات ماندگاری داشته باشند. مطالعه ای که به وسیله محققان لستر در بالا شرح داده شد نشان می دهد که در میان افرادی که برای بیماری اولیه به درمان در بیمارستان احتیاج داشتند، معمول است که این بیماری پنج ماه یا بیشتر طول بکشد و گزارش های جداگانه ای از آن وجود دارد که 12 ماه یا بیشتر طول می کشد (این هم شامل کسانی می گردد که در ابتدا احتیاجی به درمان در بیمارستان نداشتند و هم کسانی که احتیاج داشتند.)

چه کسانی بیشتر در معرض ابتلا به کرونای طولانی هستند؟

محققان داده های مطالعه علائم COVID را تجزیه و تحلیل نموده اند تا دریابند چه کسانی بیشتر در معرض ابتلا به کرونای طولانی هستند. آنها دریافتند که افراد مسن، زنان و کسانی که در هفته اول ابتلا به کووید 19 پنج علامت یا بیشتر داشتند، بیشتر در معرض ابتلا به کرونای طولانی مدت بودند.

آنها دریافتند که کووید طولانی مدت حدود ده درصد از افراد 18 تا 49 ساله مبتلا به کووید -19 را تحت تاثیر قرار می دهد و به 22 درصد از افراد بالای 70 سال می رسد. محققان بعلاوه دریافتند افراد مبتلا به آسم نیز بیشتر در معرض ابتلا به کووید طولانی مدت هستند. این تنها پیوند واضحی بود که آنها با شرایط سلامتی موجود در افرادی که به کووید طولانی مبتلا شده بودند پیدا کردند.

مطالعه ای که به وسیله کالج امپریال لندن انجام شد نشان داد که بیماری کووید طولانی مدت با افزایش سن تمایل دارد (در هر دهه زندگی 3.5 درصد علائم مداوم را افزایش می دهد) و احتمال بیشتری دارد که زنان را تحت تأثیر قرار دهد. معین شد که کرونای طولانی مدت در میان افرادی که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند، سیگار می کشند، در منطقه ها محروم زندگی می نمایند یا دارای بیماری شدید کووید هستند بیشتر است و باید در بیمارستان بستری شوند. این مطالعه با تجزیه و تحلیل داده های نیم میلیون بزرگسال در انگلستان که از سپتامبر 2020 تا فوریه 2021 گزارش بیماری کووید داشتند، انجام شد.

آمار و ارقام اداره آمار ملی در خصوص افراد مبتلا به کووید طولانی مدت گزارش می دهد که این بیماری بیشتر در بین سنین 35 تا 69 سال، زنان، افرادی که در محروم ترین منطقه ها زندگی می نمایند، کسانی که در زمینه بهداشت یا مراقبت های اجتماعی کار می نمایند و افرادی که دارای سلامت دیگری هستند شایع است. شرایط یا ناتوانی این مطالعه بر روی 320،825 نفر انجام شد که در چهار هفته تا 1 آگوست 2021 به آنالیز عفونت کروناویروس پاسخ دادند.

آیا واکسیناسیون خطر ابتلا به کرونای طولانی را کاهش می دهد؟

بله - تحقیقات کالج کینگ لندن نشان می دهد که دو دوز واکسن خطر ابتلا به کووید طولانی در بزرگسالانی که مبتلا می شوند را نصف می نماید.

تجزیه و تحلیل، با نگاهی به داده ها بین 8 دسامبر 2020 و 4 ژوئیه 2021، بعلاوه نشان داد که بزرگسالان کاملاً واکسینه شده به احتمال زیاد به درمان در بیمارستان احتیاج ندارند و علائم خفیف تری از کووید را نسبت به افرادی که واکسینه نشده اند گزارش می دهند.

به تحقیقات به روز در خصوص ایمنی و اثربخشی واکسنی که می زنید مراجعه کنید.

آیا بچه ها می توانند به کرونای طولانی مبتلا شوند؟

دفتر آمارهای ملی (ONS) داده های مربوط به آنالیز عفونت کروناویروس در بریتانیا را منتشر نموده است که در آن تعداد افراد پنج هفته پس از عفونت علائم نشان داده اند. این نظرسنجی نشان داد که تقریباً 13 درصد از بچه ها بین دو تا 11 سال و 14.5 درصد از بچه ها 12 تا 16 ساله علائم خاصی از جمله خستگی، سرفه، سردرد، درد عضلانی یا از دست دادن حس چشایی یا بویایی را پنج هفته پس از درگیر شدن گزارش کردند اما از داده های منتشر شده معین نیست که این ارقام بر اساس چند کودک بوده است.

ONS بعلاوه داده هایی را منتشر کرد که نشان می داد یک نفر از هر 10 دانش آموز دبیرستانی بیش از چهار هفته پس از تایید عفونت کووید 19 علائم ماندگار را گزارش کردند. نسبت مشابهی از دانش آموزانی که مشکوک (اما تایید نشده) به ابتلا به کووید 19 بودند نیز گزارش کردند که علائم آنها بیش از چهار هفته طول کشید. شایع ترین علائم ضعفو خستگی بود که تقریباً نیمی از دانش آموزان دارای علائم طولانی مدت گزارش کردند. شش نفر از هر 10 دانش آموز با علائم طولانی کووید می گویند این توانایی آنها را برای انجام فعالیت های روزانه محدود می نماید. این داده ها بر اساس نظرسنجی از 2326 دانش آموز در مدارس انگلستان از 2 تا 26 ژوئیه 2021 اجرا شده است.

چرا برخی از افراد پس از کووید دچار تپش قلب می شوند، احساس گیجی یا بیهوشی می نمایند؟

شواهد نوی در دست است که نشان می دهد برخی از افرادی که به کووید طولانی مبتلا می شوند، علائم مشابهی با افرادی دارند که به سندرم تاکی کاردی شرایطی یا سندرم تاکی کاردی ارتوستاتیک حفره ای (PoTS) مبتلا هستند. این شرایط می تواند هنگام حرکت به حالت عمودی باعث سرگیجه گردد و می تواند در اثر عفونت ایجاد گردد. شایع ترین علائم عبارتند از احساس سبکی سر، تپش قلب و خستگی.

چندین گزارش موردی در مجلات پزشکی در خصوص افرادی وجود داشته است که علائم عفونت Covid-19 آنها ادامه داشته و برخی از آنها دارای PoTS بودند. PoTs به این علت اتفاق می افتد که بدن شما در جلوگیری از افت فشار خون هنگام ایستادن به درستی کار نمی نماید. به طور معمول هنگام نشستن یا ایستادن، گرانش باعث می گردد مقداری از خون شما به سمت پایین جریان یابد که می تواند باعث افت فشار خون گردد. بدن شما برای جلوگیری از افت فشار خون با تنگ شدن عروق خونی و افزایش کمی ضربان قلب پاسخ می دهد اما اگر PoTS دارید این تغییرات اتوماتیک اتفاق نمی افتد. هنگامی که به حالت ایستاده حرکت می کنید، انتقال خون به قلب و مغز شما کاهش می یابد و ضربان قلب شما سریعتر می گردد.

در حالی که هیچ درمانی برای PoTS وجود ندارد، می توان آن را با رژیم غذایی، ورزش و دارو مدیریت کرد و محققان می گویند مهم است که یک تشخیص دقیق انجام گردد تا بیماران بتوانند تحت درمان قرار گیرند و در خصوص نحوه مدیریت علائم خود هدایت شوند.

اگر این علائم بعد از ابتلا به کووید 19 به نظر می رسد، باید به پزشک خود اطلاع دهید تا مطمئن شوید که به درستی تشخیص داده شده و می توانید درمان موثری دریافت کنید.

کالج سلطنتی پزشکان (RCP) هدایت برای پزشکان منتشر نموده است که مسائل ارتوستاتیک (از جمله PoTS) را به عنوان علائم Covid طولانی تشخیص ندهند.

RCP به پزشکان توصیه می نماید که بیمارانی که دچار تنگی نفس، تپش قلب، خستگی، درد قفسه سینه و غش می شوند باید از نظر مسائل ارتوستاتیک به دقت آنالیز شوند. این شامل آزمایش ایستادن فعال است که تغییرات ضربان قلب و فشار خون بیمار را پس از حرکت از حالت خوابیده به حالت ایستاده مقدار گیری می نماید.

آیا کرونای طولانی مسری است؟

لانگ کووید مسری نیست. علائم طولانی کووید ناشی از واکنش بدن شما به ویروس است که فراتر از بیماری اولیه ادامه دارد.

برای جلوگیری از انتقال ویروس کرونا به دیگران، باید 10 روز از علائم اولیه یا آزمایش مثبت خود را قرنطینه کنید یا اگر بعد از 10 روز هنوز تب، آبریزش بینی یا عطسه یا بیماری یا اسهال دارید، تا زمانی که این علائم از بین نروند باید قرنطینه بمانید.

اگر کووید طولانی داشته باشم آیا آزمایشم مثبت است؟

علائم طولانی کووید ناشی از واکنش بدن شما به ویروس است که فراتر از بیماری اولیه ادامه دارد. بنابراین داشتن علائم طولانی کووید باعث نمی گردد که آزمایش شما مثبت گردد.

اگر نتیجه آزمایش کووید مثبت بگیرید، به احتمال زیاد یک عفونت نو از عفونتی است که باعث علائم طولانی کووید شما شده است. اگر آزمایش شما مثبت است مانند همواره، باید 10 روز کامل خود را در قرنطینه قرار دهید تا از انتقال آن به دیگران جلوگیری کنید. اگر بعد از 10 روز هنوز تب دارید یا احساس لرز دارید یا آبریزش بینی دارید یا عطسه می کنید، یا احساس می کنید بیمار هستید یا اسهال دارید، باید تا زمانی که این علائم از بین نروند خود را قرنطینه کنید. اگر هر یک از این علائم به مدت طولانی ادامه داشته باشد و فکر می کنید ممکن است علائم کووید طولانی باشد، می توانید یک آزمایش PCR دیگر انجام دهید تا ببینید آیا هنوز عفونت فعال دارید یا خیر.

چند نکته برای مدیریت علائم:

خستگی و تنگی نفس را مدیریت کنید

 • به خودتان آرامش دهید - برنامه ریزی کنید که چه کاری را انجام خواهید داد و بیش از حد به خودتان فشار نیاورید.
 • سعی کنید وظایفی را که برای شما مشکل است به قطعات کوچکتر تقسیم کنید و فعالیت های آسان تر را با سخت تر جایگزین کنید.
 • برترین زمان از روز را برای انجام فعالیت های خاص بر اساس سطح انرژی خود در نظر بگیرید.
 • استراحت های مکرر کوتاه مدت بهتر از چند استراحت طولانی تر است، بنابراین قبل از خسته شدن استراحت کنید.
 • از انجام کارهایی که باعث احساس تنگی نفس می گردد دست نکشید. اگر استفاده از ماهیچه های خود را متوقف کنید، آنها ضعیف تر می شوند ولی هنگام استفاده از آنها می تواند نفس شما را بیشتر کند.
 • سعی کنید اندازه تمرینات خود را به تدریج افزایش دهید. سعی کنید پیاده روی های کوتاهی انجام دهید یا تمرینات قدرتی ساده انجام دهید و کم کم تقویت کنید.
 • اگر از چوب پیاده روی یا چارچوب استفاده می کنید، وقتی احساس تنگی نفس می کنید به جلو تکیه دهید.

روحیه خود را تقویت کنید و به فکر سلامت روان خود باشید

 • در دوران بهبودی با خود مهربان باشید - آماده باشید که برخی روزها بدتر از روزهای دیگر خواهید بود.
 • برقراری ارتباط با دیگران می تواند به شما یاری کند احساس خوشبختی کنید - مطمئن شوید که با خانواده و دوستان در ارتباط هستید.
 • داشتن یک برنامه روزانه می تواند برای روحیه و احساس ثبات شما مفید باشد.
 • فعال بمانید - ادامه حرکت به ترشح اندورفین و بهبود روحیه شما یاری می نماید.

نکاتی در خصوص مسائل تفکر یا حافظه

 • برای به خاطر سپردن موارد - چه در جلسات کاری و چه در قرارهای پزشکی - همه چیز را یادداشت کنید.
 • سعی کنید حواس پرتی ها را کاهش دهید.
 • این می تواند به برنامه ریزی واضح قبل از نزدیک شدن به هر مشکل یا موقعیت نو یا پیچیده یاری کند. آن را به چند مرحله تقسیم کنید و همچنان که برنامه را دنبال می کنید، آن را آنالیز کنید.

تسکین درد مفاصل یا عضلات

 • تمرینات انعطاف پذیری (مانند حرکات کششی، یوگا و تای چی) و تمرینات قدرتی (مانند بالا رفتن از پله، بلند کردن وزنه و کار با نوارهای مقاومتی) می تواند مفید باشد. قبل از آغاز رژیم ورزشی نو با پزشک خود مشورت کنید.

منبع:

bhf

منبع: هفت گنج
انتشار: 20 آبان 1400 بروزرسانی: 20 آبان 1400 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 900

به "علائم کرونای طولانی یا کووید بلند مدت و نکاتی برای بهبودی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم کرونای طولانی یا کووید بلند مدت و نکاتی برای بهبودی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید