کشف قدیمی ترین دی ان ای طاعون

به گزارش پزشکی مدرن، دانشمندان می گویند باکتری عامل طاعون را در بقایای جسد سه انسان در گورستانی در بریتانیا یافته اند که قدیمی ترین شواهد از این بیماری در این کشور به شمار می رود.

کشف قدیمی ترین دی ان ای طاعون

به گزارش یورونیوز، نمونه های باکتری عامل طاعون، یا همان یرسینیا پستیس، متعلق به 4 هزار سال پیش از بقایای جسد دو کودک 10 تا 12 ساله و یک زن بین 35 تا 45 ساله کشف شده است.

این بقایای اسکلتی در دو گور دسته جمعی مختلف پیدا شده اند؛ یکی در شهر سامرست در جنوب غربی انگلستان و دیگری در شمال غربی شهر کامبریا در نزدیکی مرز انگلستان و اسکاتلند.

محققان می گویند فاصله بین این مکان ها نشان می دهد این بیماری در اواخر دوره نوسنگی و عصر برنز پخش شده بوده است.

دکتر بنجامین رابرتز، استاد باستان شناسی در دانشگاه دورام بریتانیا، در این باره می گوید: شواهد شیوع گسترده در چنین منطقه وسیعی در طول تنها چند قرن بسیار جالب است. به نظر می رسد این شیوع متاثر از جابجایی سریع مردم و استفاده مردم از فناوری های ویژه این زمان باشد.

تیم محققان برای یافتن باکتری های 4 هزار ساله، از بقایای اسکلتی 34 انسان در در دو محل نمونه برداری کردند. آنان ابتدا دندان های این افراد باستانی را سوراخ کردند و پالپ (مغز دندان) آن ها را استخراج کردند. بقایای دی ان ای بیماری های عفونی غالبا در این بخش از دندان به دام می افتد.

پوجا سوالی، محقق دکترا در موسسه فرانسیس کریک در لندن و نویسنده ارشد این مطالعه، در این باره می گوید: توانایی تشخیص پاتوژن های باستانی از نمونه های تخریب شده هزاران سال پیش باورنکردنی است. این ژنوم ها می توانند ما را از توسعه و تغییرات تکاملی پاتوژن ها در گذشته مطلع نمایند و امیدواریم به ما یاری نمایند تا بفهمیم کدام ژن ها در توسعه بیماری های عفونی مهم بوده اند.

دانشمندان تصور می نمایند دو دوره متمایز از ظهور طاعون در بریتانیا وجود داشته است؛ یک بار حدود 4 هزار سال پیش و بار دیگر حدود 1500 سال پیش. با این حال چیز های زیادی وجود دارد که دانشمندان هنوز نمی دانند از جمله نحوه توسعه آن و اینکه آیا این باکتری خفیف بوده است یا کشنده.

به گفته محققان سویه یرسینیا پستیس به دست آمده حاوی ژنی نیست که آن را قادر سازد به وسیله کک ها پخش شود؛ ویژگی سویه طاعون سیاه قرن 14 که میلیون ها نفر معادل یک سوم جمعیت اروپا را کشت.

تصور دانشمندان بر این است که گونه طاعون که به اواخر عصر نوسنگی و عصر برنز بازمی شود، به احتمال زیاد در حدود سال 4800 پیش از میلاد به وسیله انسان هایی به اوراسیا آورده شده و از آن جا به اروپای مرکزی و غربی راه یافته است.

طاعون زمانی ترسناک ترین بیماری دنیا به حساب می آمد، اما اکنون به راحتی قابل درمان است.

منبع: فرارو
انتشار: 16 خرداد 1402 بروزرسانی: 16 خرداد 1402 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 1299

به "کشف قدیمی ترین دی ان ای طاعون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف قدیمی ترین دی ان ای طاعون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید