پِینسومنیا چیست؟

به گزارش پزشکی مدرن، گریه بچه ها، همسایه های پرسرو صدا و یک مثانه ضعیف: چیز هایی که می توانند شب ما را از خواب بپرانند، زیادند. اما برای برخی، بیدار شدن یک علتِ مشکل زای دیگر دارد: درد.

پِینسومنیا چیست؟

به گزارش فرادید به نقل از The Daily Mail، پِینسومنیا یک شرایط پزشکی و به این معنی است که فرد وقتی به رختخواب می رود هیچ احساس ناخوشایندی ندارد، اما به محض آنکه خوابش می برد، دردی طاقت فرسا شروع می شود و شدت آن به حدی است که او را از خواب بیدار می کند.

هنوز تعداد کسانی که از پینسومنیا رنج می برند مشخص نیست، اما طبق تحقیقی که در سال 2014 انجام و در نشریه پِین به چاپ رسید، در حدود 88 درصد از افرادی که با درد مزمن زندگی می کنند خواب خوبی ندارند و 50 درصد به دلیل درد مزمن دچار بی خوابی هستند.

مشکل اینجاست که این شرایط می تواند به یک چرخه معیوب تبدیل شود. زیرا بی خوابی نه تن ها می تواند باعث افسردگی، اضطراب، ضعف حافظه و تمرکز بشود بلکه همچنین می تواند حساسیت نسبت به درد را افزایش دهد که خود باعث افزایش احتمال پریدن از خواب می شود.

هنوز نمی دانیم پینسومنیا یا خواب درد دقیقاً به چه علتی رخ می دهد؛ با اینحال بر اساس یک نظریه محرومیت از خواب باعث افزایش تولید سیتوکین می شود که یک ماده شیمیایی التهابی است. این ماده مستقیماً روی سلول های عصبی اثر می گذارد و بنابراین درد را افزایش می دهد.

اما چرا باید وقتی به خواب می رویم درد به سراغ مان بیاید؟ دکتر ایلان لیبرمن، مشاور در طب درد در دانشگاه منچستر، می گوید: دلایل زیادی وجود دارد که توضیح می دهد چرا درد ما را از خواب بیدار می کند. این دلایل شامل بیماری های زمینه ای و نحوه خوابیدن ماست.

التهاب در شب

برخی مواقع دلیلش ساعت بدن است که نه تنها بر خواب ما اثر می گذارد بلکه مکانیزم های بدنی ما شاملِ التهاب را نیز کنترل می کند. دکتر جولی گیبس، کرونوبیولوژیست در دانشگاه منچستر، می گوید: در بیماری های التهابی خاص مانند رماتیسم مفصلی (که در نتیجه حمله سیستم ایمنی بدن به مفاصل اتفاق می افتد)، التهاب بروی برنامه ساعت بدن اثر می گذارد. عجیب آن است که در مرحله استراحت (زمانی که شما خواب هستید) التهاب فعال تر است و هنوز دلیل مشخصی برای آن وجود ندارد.

سیگنال های درد که بین سلول های عصبی و مغز مخابره می شوند، به مجرا های مغزی که در حالت عادی باعث کاهش هشکمک و به خواب رفتنِ ما می شوند، فشار وارد می کنند و ما را تکان می دهند تا از خواب بیدار شویم.

برطبق نتایج تحقیقی که در سال 2014 در مدرسه پزشکی هاروارد انجام شد، حملات نقرس - نوعی آرتروز که باعث درد ناگهانی و شدید مفصلی می شود و به التهاب مرتبط است - شب ها 2 برابر بیشتر از صبح های زود اتفاق می افتد.

یک نظریه کاهش شبانه هورمون کورتیزول به کمترین حد ممکن را مقصر می داند. دکتر گیبس می گوید: مقادیر بالای هورمون کورتیزول باعث سرکوب التهاب می شود. مصرف یک ضدالتهاب پیش از رفتن به رختخواب یا صبح ها به محضِ بیدار شدن می تواند از بدتر شدنِ درد پیشگیری کند.

دراز کشیدن باعث درد ماهیچه ای می شود

دراز کشیدن روی تخت می تواند باعث درد شود. استیون آلدر، مشاور عصب شناسی در کلینیک ری-کاگنیشن، در لندن که خودش گاهی به دلیل درد ناشی از پارگی غضروف در زانوی چپ از خواب بیدار می شود، می گوید: درد مفاصل، به خصوص اگر از شرایط های زمینه ای نشأت گرفته باشد، می تواند علت دائمی درد های شبانه باشد.

اگر شب ها مفاصل تان درد می گیرد می تواند به این علت باشد که مفصل به دلیل عدم تحرک سفت می شود. غضروف من به دلیل دویدن های زیاد از حد دچار پارگی شده و درد من را حدود ساعت 4 صبح از خواب بیدار می کند، به طوریکه باید مسکن مصرف کنم.

اینکه در خواب قادر نیستم زانوهایم را بکشم باعث درد می شود. تونی کوچهار، مشاور ارتوپدی در بیمارستان لاندن بریج، و استاد رشته علوم ورزشی در دانشگاه گرین ویچ می گوید: درد لگن، شانه و زانو اغلب به صورت درد های ضربانی با درجه پایین ظاهر می شوند که با حرکت به اطراف می توان این درد ها را تخفیف داد. او می گوید: چون در طول روز مفصل آسیب دیده را حرکت می دهید، مفصل انعطاف پذیر است، اما در شب بافتی که دچار ناراحتی است سفت می شود. این باعث افزایش فشار به مفصل می شود که همین فشار منبع درد است.

شرایطی که فرد می خوابد هم می تواند درد را بدتر کند. ممکن است در هنگام خواب به مفصل آسیب دیده فشار وارد کنید یا آن را بچرخانید و این باعث دردی می شود که می تواند شما را از خواب بیدار کند. به همین دلیل بیمارانی که از درد شانه رنج می برند در هنگام خواب یک بالش را بغل می کنند تا فشار را از روی شانه آسیب دیده بردارند.

درد سیاتیک (دردی که در ناحیه عصب سیاتیک از انتهای کمر تا روی پا ها احساس می شود) ممکن است در شب و وقتی که دراز کشیده اید شما را دچار خودش کند. دراز کشیدن می تواند روی عصبِ تحریک شده فشار آورد و روز بعد باعث ایجاد درد در پایین کمر یا باسن و پا ها شود. استفاده از یخ روی ناحیه و مصرف قرص های ضدالتهاب قبل از خواب می تواند کمک کننده باشد.

سردرد در ساعات ابتدایی روز

برخی اوقات حتی اگر درد در طول روز مشکل زا نباشد، در شب بدتر می شود. دکتر چارلز فربر، دندان پزشک در لندن می گوید: در مورد دندان درد این اتفاق می افتد. وقتی دراز می کشیم خون بیشتری وارد سر می شود و فشار به نواحی اطراف دهان بیشتر می شود. دلیل کمتردرک شده برای بیدار شدن در شب چیزی است که به عنوان سردرد های زنگ بیداری می نامیم، زیرا دقیقاً هربار در یک زمان مشخص - معمولاً بین ساعت 1 تا 3 صبح- به سراغ فرد می آیند و معمولاً زنان بالای 50 سال را درگیر می کند. این سردرد ها بین 15 دقیقه تا چند ساعت طول می کشند.

اگرچه پزشکان نسبت به دلیل قطعی آن مطمئن نیستند، اما یک نظریه آن را به مرحله رویابینی در خواب مرتبط می داند. برخی مطالعات می گویند نوشیدن قهوه خیلی تلخ در هنگام عصر می تواند به کاهش درد کمک کند، اما در این مورد هم نمی دانیم علت چیست. اگر درد شما شدید باشد پزشک ممکن است ناپروکسن تجویز کند.

دکتر اندی داوسون، رئیس کلینیک سردرد در ایست کنت در انگلستان، می گوید: سردرد های خوشه ای به مراتب دردناک تر هستند و می توانند شما را برای هفته ها در یک ساعت مشخص از خواب بیدار کنند. این درد ها معمولاً مرد ها را بیشتر درگیر می کنند و حالت ضربانی دارند و در پشت یک چشم احساس می شوند.

دارو های بدونِ نسخه آنقدر ها قوی نیستند که درد شما را کاهش دهند، پس باید به پزشک مراجعه کنید تا دارو های مؤثرتر برایتان تجویز کند.

سردرد های شبانه می تواند نشانه کم آبی هم باشد، زیرا وقتی بافت های اطراف مغز (که قسمت زیاد آن ها را آب تشکیل می دهد) آب می فرایند، می توانند روی مغز فشار وارد کنند.

آلدر می گوید: اگر سردرد های شبانه ناگهان به سراغ تان آمده اند حتماً به پزشک عمومی مراجعه کنید تا مطمئن شوید که این سردرد ها ثانویه و به دلیل افزایش فشار در مغز یا پشت چشم نیستند.

ضمناًً درد ناگهانی و شدید در شکم که شما را از خواب بیدار می کند می تواند ناشی از التهاب در کیسه صفرا یا سنگ صفرا باشد. سنگ صفرا سنگ های کوچکی است که معمولاً از کلسترول ساخته شده و در صفرا تشکیل می شود و درد در کیسه صفرا ناشی از عبور سنگ است و معمولاً در شب و بعد از صرف یک غذای سنگین ایجاد می شود.

هر درد ناگهانی که در شب شروع می شود باید مورد معاینه قرار گیرد. لیبرمن می گوید: اگر علت درد خود را می دانید می توانید یک مسکن مانند پاراسماتول مصرف کنید. اگر هر شب از درد بیدار می شوید حتماً به پزشک مراجعه کنید.

منبع: فرارو
انتشار: 26 خرداد 1400 بروزرسانی: 26 خرداد 1400 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 697

به "پِینسومنیا چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پِینسومنیا چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید