افزایش 20درصدی مراجعات سرپایی کرونا در کشور

به گزارش پزشکی مدرن، دبیر کمیته علمی کشوری کرونا با اعلام افزایش 20 درصدی مراجعات سرپایی کرونا در کشور گفت: تاکید کمیته علمی کشوری کرونا در این شرایط که شاهد بازگشایی مدارس و دانشگاه ها هستیم، تکمیل واکسیناسیون دانشجویان و دانش آموزان به ویژه در گروه سنی 5 تا 11 سال است.

افزایش 20درصدی مراجعات سرپایی کرونا در کشور

به گزارش ایسنا، دکتر حمیدرضا جماعتی گفت: دیروز شصت و پنجمین جلسه کمیته علمی و اولین نشست در سال نو برگزار و آخرین گزارش ها از تغییرات نو کرونا در کشور های مختلف بررسی شد. بر اساس مطالعات، تقریبا در تمامی کشور های دنیا به استثنای چند کشور، فرایند نزولی کرونا وجود دارد.

وی افزود: در فرانسه، هنگ کنگ، استرالیا و کانادا بعد از پیک بیماری دوباره فرایند کرونا و ابتلا به این بیماری افزایش یافته است. در ایران نیز در یکی دو هفته اخیر، شاهد افزایش حدود 20 درصدی میزان مراجعات به درمانگاه ها و بخش سرپایی هستیم و ممکن است که در یکی دو هفته آینده، شاهد فرایند رو به افزایش بستری و یکی دو هفته بعد از آن، افزایش میزان مرگ و میر باشیم، اما این پیش بینی ها هنوز دقیق نیست و باید یکی دو هفته دیگر، فرایند بیماری و افزایش موارد سرپایی را پیگیری و رصد کنیم.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا یادآور شد: اخیرا دو سویه نو XD (ترکیبی از ویروس دلتا و اُمیکرون) و XE (ترکیبی از زیرسویه BA 1 و BA 2) شناسایی شده است. تا کنون 16 نفر مبتلا به سویه XD در دنیا گزارش شده و مورد رصد سازمان دنیای بهداشت قرار گرفته است. حدود 600 مورد ابتلا به سویه XE در انگلستان گزارش شده است، اما فعلا جای نگرانی نیست؛ چراکه گزارش هایی از این سویه های نو در سایر کشور ها هنوز ارائه نشده است.

جماعتی گفت: تاکید کمیته علمی کشوری کرونا در این شرایط که شاهد بازگشایی مدارس و دانشگاه ها هستیم، تکمیل واکسیناسیون دانشجویان و دانش آموزان به ویژه در گروه سنی 5 تا 11 سال است. خوشبختانه میزان واکسیناسیون گروه سنی 12 تا 18 سال به میزان قابل توجهی رسیده، اما تاکید زیادی به تکمیل واکسیناسیون گروه سنی 5 تا 11 و رعایت پروتکل های بهداشتی در مدارس از طریق اولیا و مربیان مدارس شد.

وی ادامه داد: در این شرایط ضروری است رعایت پروتکل های بهداشتی در مدارس از سوی مدیران و عوامل مدارس از جمله استفاده از ماسک، شستشوی مداوم دست ها، حفظ فاصله فیزیکی و تهویه مناسب هوا کلاس ها مرتبا پیگیری شود. از سوی دیگر دانش آموزانی که علائم عفونی و تب دارند نباید به مدرسه بفرایند و اگر تشخیص داده نشده و یا در مدرسه دچار علائم شده، مدیران مدارس به دانش آموزان اجازه دهند که به منزل بفرایند و دوره قرنطینه دانش آموزان در منزل سپری شود.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا شرح داد: در جلسه روز گذشته، عوارض ناشی از کرونا به صورت حاد و مزمن به ویژه در بیماری دیابت بررسی شد. در مطالعات نشان داده شده که عفونت کرونا در حالت حاد، خفیف و در افراد بدون علامت و دارای تست پی سی آر مثبت، می تواند درصدی از بیماران کرونایی را به دیابت مبتلا کند. در مطالعات مختلف نشان داده که مبتلایان به کووید19 حدود 15 درصد دچار دیابت شده اند و افرادی که اصلا دیابت نداشته اند در طولانی مدت تا یکسال بعد از ابتلا به کرونا، تا حتی 40 درصد نیز به دیابت مبتلا شده اند؛ بنابراین افرادی که به کرونا مبتلا می شوند، حتما به پزشکان معتمد و متخصص مراجعه کنند و از نظر دیابت، مورد بررسی قرار گیرند چراکه حتی تا یکسال بعد هم امکان ابتلا به دیابت در این افراد وجود دارد.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، جماعتی ادامه داد: دیابت ممکن است با علائم زیادی، بروز نکند و ممکن است با افزایش قند و عوارض ناشی از آن در سیستم های مختلف بدن بدون سر و صدا، مشاهده شود و در مراحل اولیه با تست های تخصصی و نظر پزشکان متخصص، دیابت تشخیص داده می شود.

وی تاکید کرد: هر مراسم و گردهمایی در شرایط کرونا بهتر است برگزار نشود، اما اگر ضروری است، با رعایت پروتکل های بهداشتی باشد تا کمترین عوارض را در انتشار بیماری کرونا داشته باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 28 خرداد 1401 بروزرسانی: 28 خرداد 1401 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 1115

به "افزایش 20درصدی مراجعات سرپایی کرونا در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش 20درصدی مراجعات سرپایی کرونا در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید