تور فرانسه: توسعه انرژی هسته ای در دستور کار دولت فرانسه

به گزارش پزشکی مدرن، رئیس جمهور فرانسه بر لزوم توسعه انرژی هسته ای برای کاهش وابستگی به سوخت های فسیلی تا سال 2050 تاکید نموده و از ساخت دست کم 6 نیروگاه هسته ای تازه در کشورش در سال های آینده اطلاع داد.

تور فرانسه: توسعه انرژی هسته ای در دستور کار دولت فرانسه

با ما همراه باشید و با تور فرانسه از کشور عشاق دیدن کنید و در شهرهای پاریس، مارسی بگردیم و برج ایفل ، موزه لوور و دیگر جذابیت های این شهر زیبا را ببینیم

به گزارش گروه بین المل خبرنگاران، فرانسه بر خلاف آلمان از هواداران استفاده و توسعه انرژی هسته ای در اتحادیه اروپا بوده و بر این مسئله تاکید دارد.

به نوشته اس ار اف سوئیس، امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه می خواهد با نیروگاه های هسته ای و انرژی باد با مسئله تغییرات آب و هوایی مقابله کند.

به همین دلیل، ماکرون روز گذشته خاطرنشان کرد که ساخت 6رآکتور هسته ای نو را در دستور کار قرار داده که باید تا سال 2050 ساخته گردد. تا آن موقع وی بعلاوه آنالیز خواهد نمود که آیا احداث نیروگاه های بیشتری هم مورد احتیاج است.

ماکرون با وعده تسریع توسعه انرژی های خورشیدی و بادی در فرانسه، بعلاوه خاطرنشان کرد که به شرط ایمن بودن، عمر نیروگاه های هسته ای قدیمی تر را از 40 سال به 50 سال افزایش خواهد یافت.

رییس جمهوری فرانسه گفت: ما در فرانسه خوش شانس هستیم که می توانیم روی یک صنعت هسته ای قوی، با دانش فراوان و صدها هزار شغل حساب کنیم.

خبرگزاری رویترز نیز به نقل از ماکرون گزارش داد که نخستین رآکتور هسته ای نسل نو فرانسه در سال 2035 میلادی وارد مدار خواهد شد و مطالعات برای ساخت هشت رآکتور دیگر، علاوه بر این شش رآکتور شروع خواهد شد.

رئیس جمهوری فرانسه گفت: دولت، مسئولیت تامین بودجه این رآکتورها را برعهده خواهد گرفت و ساخت این رآکتورها در سال 2028 میلادی شروع می گردد.

ماکرون در شروع کار خود به عنوان رئیس جمهوری فرانسه اعلام نموده بود؛ وابستگی فرانسه به انرژی هسته ای را کاهش می دهد و منابع تامین انرژی این کشور را متنوع می سازد.

وی اولین رئیس جمهور فرانسه بود که یک نیروگاه هسته ای را تعطیل کرد و با این همه این به منزله شروع حذف تدریجی انرژی هسته ای در فرانسه نبود و وی به سرعت رویکرد خود را تغییر داد.

در حال حاضر بیش از 70 درصد برق فرانسه از نیروگاه های هسته ای تامین می گردد که بیشترین وابستگی میان کشورهای اروپایی به این فناوری است.

ماکرون پیش از این اعلام نموده بود که انرژی هسته ای یک عامل بسیار مشخص نماینده است تا فرانسه و اتحادیه اروپا طبق برنامه ریزی، بتوانند تا سال 2050 انتشار گازهای گلخانه ای را به صفر برسانند.

علاوه بر این ماکرون اعلام نموده که می خواهد 50 پارک بادی در دریا احداث کند و به این ترتیب فراوری انرژی های تنوپذیر در این دهه را دو برابر کند.

کمیسیون اروپاییهم چندی پیش با وجود مخالفت بعضی کشورهای عضو اتحادیه، انرژی هسته ای و گازی را در زمره انرژی های سبز و پایدار قرار داد تا به این ترتیب سرمایه گذاری در این زمینه تسهیل گردد.

کمیسیون اروپا از ارائه برچسب سبز برای نیروگاه های هسته ای و گاز اطلاع داد و تاکید نمود که تحت شرایطی خاص سهم چنین نیروگاه هایی در مبارزه با تغییرات آب و هوایی را به رسمیت می شناسد.

این طرح موافقان و مخالفانی دارد. فرانسه که در نظر دارد صنعت هسته ای خود را به عنوان فراوری منبع برق بدون کربن بار دیگر شکوفا کند و کشورهای اروپای مرکزی مانند لهستان یا جمهوری چک که باید نیروگاه های بسیار آلاینده زغال سنگ خود را جایگزین نمایند، از این طرح حمایت کردند.

دولت آلمان و به ویژه حزب سبز در این ائتلاف به طبقه بندی انرژی هسته ای جزو انرژی های پایدار از طرف کمیسیون اروپا انتقاد دارند.

هواداران محیط زیست، گنجاندن نیروگاه های گازی که دی اکسید کربن فراوری می نمایند و انرژی هسته ای در فهرست انرژی های پایدار را به علت زباله های رادیواکتیوی و خطر بروز حوادث محکوم می نمایند.

گروه دیگری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا از جمله اتریش و لوکزامبورگ به رهبری آلمان با بخش ارائه برچسب سبز به نیروگاه های هسته ای مخالفند.

در حال حاضر حدود 105 نیروگاه هسته ای در اتحادیه اروپا وجود دارد. نیمی از آن ها یعنی 57 مورد در فرانسه اداره می گردد انرژی هسته ای در حال حاضر حدود یک چهارم فراوری برق در اتحادیه اروپا را تشکیل می دهد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 31 فروردین 1401 بروزرسانی: 31 فروردین 1401 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 1063

به "تور فرانسه: توسعه انرژی هسته ای در دستور کار دولت فرانسه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور فرانسه: توسعه انرژی هسته ای در دستور کار دولت فرانسه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید