چگونه با یک برنامه ریزی ساده، خانه تکانی کنیم؟

به گزارش پزشکی مدرن، با نزدیک شدن به عید نوروز، کم کم حال و هوای خانه ها رنگ بهاری به خود گرفته و بسیاری از خانم ها کارهای خانه تکانی را آغاز نموده اند، ولی در این بین بعضی نیز هنوز سر در گم اند و نمیدانند از کجا آغاز نمایند. با ما همراه باشید تا با یک برنامه ریزی صحیح، به سادگی به استقبال عید نوروز بروید.

چگونه با یک برنامه ریزی ساده، خانه تکانی کنیم؟

جهت دریافت خدمات رنگ پتینه چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

اگر بدانید چه کارهایی را باید انجام دهید و ترتیب انجام آن ها کدام است مطمئن باشید سرعت کارتان در تمیز کردن آنقدر زیاد می گردد که گویی نیمی از کار را قبلا انجام داده اید.

حالا قلم و کاغذ به دست بگیرید و تمام کارهایی که باید انجام گردد، بنویسید.

سپس روی ورقه ای دیگر کار ها را به ترتیبی که باید انجام داده گردد ردیف کنید.

- آشپزخانه

شامل نظافت کاشی ها (اگر کاشیهای آشپزخانه بیش از حد چرب و کثیف بود از یک دستمال آغشته به نفت برای پاک کردن چربی ها بهره ببرید. سپس با آب و پودر بشویید)، کابینت ها، پنجره، شستن پرده و تمیز کردن هواکش و لامپ.

- اتاق خواب

نظافت دیوار و سقف، پنجره. شستن پرده و ملافه ها. تمیز و مرتب کردن کمد ها.

- پذیرایی

نظافت دیوار و سقف، پنجره، شستن پرده. گردگیری کامل مبلمان و دیگر وسایل آن.

- حمام و دستشویی

شستن کاشی ها و لوازم بهداشتی برای انجام هر قسمت کار روز خاصی را در نظر بگیرید.

- دیوار و سقف

ابتدا تمام وسایل اتاق را جمع کنید تابلو ها را بردارید و پنجره ها را باز کنید بعد با برس دسته بلند سقف و دیوار ها را گردگیری کنید.

اگر رنگ دیوار ها قابل شستشو است محلول آب ولرم و صابون و مقدار کمی مایع سفید کننده را با اسفنج روی دیوار بکشید و با دستمال تمیز پاک کنید. هر بار قسمت کوچکی از دیوار را تمیز کنید (حداکثر نیم متر مربع). مرز بین دو قسمت تمیز شده را نیز هر بار تمیز کنید تا لکه به جا نماند.

- تمیز کردن رادیاتور شوفاژ

برای این کار زیر و رو و اطراف رادیاتور روزنامهٔ خیس قرار دهید. سپس با قسمت دمیدن هوای جارو برقی آن ها را تمیز کنید و یا یک دستمال نمدار را با یک برس دسته بلند که بین پره های رادیاتور برود پاک کنید.

- پرده ها

بعد از شستن دیوار ها، در ها و کف منزل نوبت پرده ها می رسد.

پرده های نخی در اثر تابش نور آفتاب و تأثیر آب و هوا بر آن ها الیافش ضعیف می گردد ولی پارچه های الیاف مصنوعی کمتر دچار چنین زیانهایی می شوند.

پرده های نخی را قبل از شستن به مدت 15-10 دقیقه در آب سرد یا ولرم خیس کنید تا گرد و غبار جمع شده بر روی آن جدا گردد. پرده را به آرامی بلند کنید. آب کثیف را خالی نمایید. سپس پرده را در محلول کف صابون ولرم و غلیظ بشویید. البته با ملایمت سعی کنید که آن را به هیچ وجه نچلانید. سه بار پرده را با آب ولرم آبکشی کنید.

اگر از ماشین لباسشویی استفاده می کنید. برای شستشوی اول دستگاه را روی درجه کم مقدماتی بشویید و شستشوی بعد را هم 2 دقیقه با درجه کم تنظیم نموده و بشویید. پرده را قبل از اینکه کاملاً خشک گردد، وقتی کمی نمدار است اتو بزنید. اتو را از پشت به موازات الیاف طولی آن بکشید.

- پرده حمام

پردهٔ حمام را روی سطحی صاف پهن کنید و با محلول غلیظ کف صابون و آب ولرم بشویید و به همین ترتیب بعد آبکشی کنید. سپس با پارچه ای تمیز آن خشک کنید در تنظیم برنامه توجه داشته باشید که برای انجام کارهایی که احتیاج به یاری دیگران دارید.

روزهای تعطیل را در نظر بگیرید و کارهایی که دیگران باید انجام دهند به ترتیب اهمیت لیست نموده با نام هر فرد به او بدهید. به این ترتیب مطمئن باشید که بدون فشارهای جسمی طی چند روز کار ها تمام می گردد.

همچنین باید برنامهٔ غذایی خاصی برای این چند روز پر کار داشته باشید. برنامه ای که وقت زیادی برای آشپزی صرف نگردد و در عین حال از انرژی خوبی برخوردار باشید.

گردآوری: گروه هفت گنج

منبع: هفت گنج
انتشار: 1 دی 1399 بروزرسانی: 1 دی 1399 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 374

به "چگونه با یک برنامه ریزی ساده، خانه تکانی کنیم؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "چگونه با یک برنامه ریزی ساده، خانه تکانی کنیم؟" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه با یک برنامه ریزی ساده، خانه تکانی کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید