پیشنهاد یک کارشناس برای تشکیل وزارت آب و آبیاری

به گزارش پزشکی مدرن، درپی ارایه طرح تشکیل وزارت آب، انرژی و محیط زیست از سوی بعضی نمایندگان مجلس، یک کارشناس حوزه آب ضمن مخالفت با این طرح، بر لزوم تشکیل وزارت آب به وسیله ادغام تشکیلات آبی وزارت نیرو با وزارت جهاد کشاورزی و بخش آبخیزداری سازمان جنگل ها تاکید نمود.

پیشنهاد یک کارشناس برای تشکیل وزارت آب و آبیاری

محسن موسوی خوانساری در گفت و گو با خبرنگاران ضمن بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست یک دستگاه نظارتی و وزارت نیرو یک دستگاه اجرایی است، اظهار داشت: مجوز اجرای بعضی طرح های وزارت نیرو در گرو ارزیابی و مجوز سازمان حفاظت محیط زیست است. این دو نهاد در تعریف وظایف اصلی خود با یکدیگر منافات دارند و بیشتر واحدهای سازمان حفاظت محیط زیست مانند دفتر ارزیابی اثرات زیست محیطی و دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش این سازمان هیچ نقطه مشترکی با وزارت نیرو ندارد بنابراین ادغام این دو دستگاه نظارتی و اجرایی در قالب وزارت آب، انرژی و محیط زیست به هیچ اسم قابل قبول و امکان پذیر نخواهد بود.

وی ادامه داد: اگر طرح تشکیل وزارت آب، انرژی و محیط زیست تصویب گردد، دفتر مدیریت ارزیابی زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست که وظیفه مهمی در ارزیابی اثرات زیست محیطی طرح های وزارت نیرو دارد تحت نظر مستقیم وزیر نیرو قرار می گیرد و به تبع آن مجوزهای لازم را دریافت خواهد نمود.

این کارشناس آب توضیح داد: اکنون نقش سازمان حفاظت محیط زیست به اسم یک دستگاه نظارتی در قانون تعریف و دیده شده است اما مساله مهم این است که مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست باید در زمینه اجرای این قوانین با اقتدار بیشتری عمل نمایند. اکنون رییس سازمان حفاظت محیط زیست، معاون رییس جمهوری است که یاری بسیار زیادی به قدرت نظارتی این سازمان می نماید و باعث می گردد نمایندگان مجلس نتوانند بر او اعمال نظر نمایند بنابراین نباید با تلفیق وزارت نیرو و سازمان حفاظت محیط زیست صندلی رییس سازمان حفاظت محیط زیست را تحت الشعاع قرار داد.

موسوی در بخش دیگری از صحبت های خود ضمن اشاره به لزوم تشکیل وزارت آب و آبیاری به جای وزارت آب، انرژی و محیط زیست در کشور اظهار کرد: در دهه های گذشته بخش انرژی و آب وزارت نیرو به یکدیگر وابسته بودند اما اکنون این دو بخش از یکدیگر مجزا شده اند. از طرفی دیگر هم بخش عمده مصرف آب کشور در بخش کشاورزی است اما تشکیلات آب وزارت جهاد کشاورزی که دارای متخصصان بسیار زیادی در حوزه آب و خاک و آبیاری است در طرح تشکیل وزارت آب، انرژی و محیط زیست دیده نشده است.

وی ادامه داد: نمایندگان مجلس باید طرحی ارائه دهند که در آن معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با معاونت آب و آبفا وزارت نیرو و بخش آبخیزداری سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری تلفیق و در قالب وزارت آب ادغام شوند چراکه اکنون شبکه های آبیاری در پایین دست سدها متولی واحدی ندارند و بعضی از کانال های آبیاری را وزارت نیرو و بعضی دیگر را وزارت جهاد کشاورزی احداث می نمایند. این از هم گسیختگی در بسیاری از موارد باعث دو قسمت شدن اعتبارات مجلس در این زمینه و نامشخص بودن شرایط شبکه های آبیاری می گردد. از این رو لازم است تشکیلات آب وزارت نیرو و جهاد کشاورزی در قالب وزارت آب با یکدیگر ادغام شوند.

این دکتری تاسیسات آبی با اشاره به معاونت آبخیزداری سازمان جنگل ها که وظیفه مدیریت آبخیز سدها را در بالادست حوضه های آبریز برعهده دارد، گفت: اکنون بر بستر بیشتر رودخانه های کشور سد احداث شده است که قابلیت انباشت رسوب زیادی دارند بنابراین تشکیلات آبخیزداری هم با توجه به اهمیتی که به ویژه در جهت کنترل رسوب در بالادست سدها دارد باید به وزارت آب و آبیاری منتقل گردد تا بتواند به این ترتیب در جهت افزایش طول عمر سدها و بهبود شرایط منابع آب کشور یاری کند.

موسوی در انتها ضمن بیان اینکه اکنون در بسیاری از کشورها وزارت آب و آبیاری وجود دارد، گفت: ما باید با تشکیل وزارت آب در کشور مصرف آب را به ویژه در بخش کشاورزی مدیریت و الگوی های آبیاری را اصلاح کنیم بعلاوه لازم است که در قالب وزارت آب و آبیاری اختلافات بین بخش آب وزارت نیرو و جهاد کشاورزی را رفع کنیم.

انتهای پیغام

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 مرداد 1400 بروزرسانی: 16 مرداد 1400 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 790

به "پیشنهاد یک کارشناس برای تشکیل وزارت آب و آبیاری" امتیاز دهید

1 کاربر به "پیشنهاد یک کارشناس برای تشکیل وزارت آب و آبیاری" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهاد یک کارشناس برای تشکیل وزارت آب و آبیاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید