هوا سردتر می گردد؛ چگونه در جاده از خود مراقبت کنیم؟

به گزارش پزشکی مدرن، روزنامه شهروند - ملیحه محمودخواه: اولین دانه های برف که روی هوا می رقصد و به پایین می آید، موج شادی را در مردم ایجاد می نماید، اما همین برف اگر چند ساعتی ادامه پیدا کند کم کم ماهیتش تغییر می نماید. سفیدی برف چشم را می آزارد و سوز آن چنان بر صورت سیلی می زند که جای سرخی آن تا مدت ها روی گونه ها می ماند. بارش برف در فصل زمستان گریزناپذیر است، اما آنچه اهمیت دارد این است که بدانیم وقتی این سفیدِ زیبا روی زمین جا خوش می نماید باید با آن چطور برخورد کرد تا کمتر دچار آسیب شد.

هوا سردتر می گردد؛ چگونه در جاده از خود مراقبت کنیم؟

گیلان جزو استان هایی است که در چند هفته اخیر درگیر برف و سرما بود و با اخباری که می رسد این درگیری همچنان ادامه دارد. با توجه به اینکه موج جدید بارش برف و باران در راه است، مانی علی اصغری، معاون آموزش و پژوهش هلال احمر گیلان شرح می دهد چه کار هایی باید انجام دهیم تا برف غافلگیرمان نکند.

سال جاری برف در استان های شمالی و شمال غربی مردم را غافلگیر کرد. مردم استان هایی مانند اردبیل و قزوین هر سال شاهد بارش برف سنگین هستند، اما گیلانی ها که نام شهرشان با باران گره خورده است کمتر با برف روبرو می شوند، به طوری که هر چند سال یک بار برفی سنگین آن ها را زمینگیر می نماید. این موضوع را مانی علی اصغری، معاون آموزش و پژوهش جمعیت هلال احمر مطرح می نماید و معتقد است شرایط اقلیمی در بعضی استان ها مانند گیلان سبب می گردد همواره بارش برف نداشته باشند و وقتی برفی با این حجم می بارد، مردم غافلگیر می شوند. اما خلأ هشدارها، پیش بینی ها و تمهیدات به موقع نیز از مواردی است که راه ها را بست و مردم را در برف گرفتار کرد.

به گفته معاون آموزش جمعیت هلال احمر، مهم ترین کاری که مردم قبل از سفر باید انجام دهند این است که از وضع جوی محل سفر و راه هایی که باید از آن بگذرند، آگاه شوند. اگر سفرشان ضروری نیست، آن را به زمان دیگری موکول نمایند، چرا که در همین بارش های چند روز پیش، بعضی از مسافران که در برف گیر کردند، فاصله 12 کیلومتری را بیست ودو ساعته طی کردند؛ حجم برف آن ها را از حرکت بازداشت و نتوانستند سریع تر خود را به مقصد برسانند.

باک بنزین خود را پُر کنید

خودرو ها در راستا گرفتار شدند و رانندگان برای آنکه از سرما یخ نزنند مجبور شدند خودرو خود را روشن نگه دارند، اما همین کار سبب شد باک بنزین ها خالی و خودرو ها خاموش شوند. خاموش شدن خودرو ها همان و گرفتار شدن خودرو های دیگر در پشت این خودرو های بی بنزین همان. علی اصغری به اشتباهی که بعضی مرتکب می شوند، اشاره نمود و گفت: اصولا وقتی مسافران به مقصد نزدیک می شوند، از پُر کردن باک خود امتناع می نمایند و با گمان اینکه همان 10، 12 لیتری که در باک دارند آن ها را به مقصد می رساند در پمب بنزین توقف نمی نمایند؛ غافل از اینکه چند متر جلوتر برف در کمین نشسته است و آن ها را محصور می نماید.

در برفی که چند وقت پیش گیلان را سفیدپوش کرد، یک کار دیگر هم به مسئولیت های سنگین هلال احمری ها اضافه شد و آن هم رساندن بنزین به خودرو هایی بود که در راه خاموش شده بودند. این کار جزو وظایف هلال احمر نبود، اما وظیفه انسانی نیرو های امدادی آن ها را ترغیب به این کار کرد و همه کوشش می کردند توقف خودرو ها سبب کُندی حرکت سایر خودرو ها نگردد. اگر مجبورید در راستا برفی حرکت کنید حتما باک خودرو را پُر و با اطمینان رانندگی کنید.

نکته دیگری که باید به آن توجه کرد این است که شرایط در هوای برفی متفاوت است. یکی از دلایلی که سبب شد خودرو ها در برف استان گیلان نزدیک به یک شبانه روز در راستا کوتاه امامزاده هاشم تا رشت بمانند، یخ زدن رادیاتور خودرو بود، زیرا رانندگان به گمان آنکه شرایط خوب است از ضد یخ استفاده نکرده بودند و این باعث شد آب داخل رادیاتور خودرو یخ بزند. اگر در برف و سرما گرفتار شدید و ضد یخ نیز همراه تان نبود، بهتر است مقداری الکل صنعتی قرمز در رادیاتور بریزید؛ این گونه از یخ زدگی رادیاتور جلوگیری می گردد.

همراه داشتن پتو، لباس گرم، دستکش، کلاه پشمی، مواد غذایی، شکلات، بیسکویت، وسایل مورد احتیاج نوزاد و بانوان، فلاسک آب گرم، جعبه یاری های اولیه، چند کیسه شن و ماسه، سیم بکسل، اطمینان از ایمن بودن خودرو، کارکرد مطلوب بخاری و برف پاک کن اهمیت دارد. همچنین می توانید مقداری شن و ماسه در کیسه یا حتی داخل لنگه جوراب قرار دهید؛ این کار سبب می گردد رطوبت داخل خودرو گرفته گردد و شیشه ها دیرتر غبار بگیرند.

از قلم نیاندازید که پارچه ای قرمز یا به رنگ معین به نوک آنتن خودرو وصل کنید تا گروه های امدادی زودتر شما را شناسایی نمایند. علایم مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن شامل خواب آلودگی، سرگیجه و احساس تهوع است؛ در صورت بروز چنین مواردی موتور خودرو را خاموش، پنجره ها را باز و در صورت امکان فرد مسموم را از خودرو خارج کنید و به سرعت به گروه های امدادی اطلاع دهید.

حتما آذوقه همراه تان باشد

ضعف و بی حالی که به دلیل گرسنگی ایجاد می گردد یکی از دلایلی است که موجب اذیت مسافران در راه مانده می گردد. اگر می خواهید به راستا های سردسیر بروید و می دانید برف خواهد بارید حتما آب معدنی، خرما، بیسکویت و نان هایی که مدت زمان بیشتری باقی می مانند همراه داشته باشید. زیرا سرما وقتی وحشتناک تر می گردد که گرسنگی شما را اذیت کند. علی اصغری تأکید کرد که نبودن آذوقه مناسب در خودرو هایی که در راستا مانده بودند، سبب شد خدمت رسانی سخت تر گردد و این موضوع زمان بیشتری برای نجات افراد از برف گرفت. اما با وجود این، هلال احمر کوشش کرد شرایط را مدیریت کند تا از میزان خسارات بکاهد.

به ارتفاعات پایین دست بیایید

نیرو های هلال احمر 11زن باردار را از برف و کولاک گیلان نجات دادند. این خبر از جمله اخباری بود که در چند روز گذشته در شبکه های مجازی دست به دست شد. معاون آموزش وپژوهش هلال احمر گیلان از مردم تقاضا کرد که اگر زن بارداری زمان وضع حمل او نزدیک است در روستایی در ارتفاعات حضور دارد حتما قبل از شدید شدن برف او را به مناطق کم ارتفاع یا شهر ها منتقل نمایند.

او شرح داد که در همین برف چند روز پیش نیرو های امدادی مجبور بودند برای رساندن یک زن باردار به بیمارستان ده ها کیلومتر را در برف پیاده روی نمایند و با برانکار این بیمار را از ارتفاعات پایین بیاورند. با وجود آنکه همه ماموریت های نیرو های هلال احمر موفقیت آمیز بوده، اما بهتر است برای کاهش خطر حتما قبل از شدید شدن برف زنانی که زمان وضع حمل شان نزدیک است به اماکن امن منتقل شوند.

اما منتقل کردن زنان باردار تنها مشکل نیرو های جمعیت هلال احمر نبود؛ رساندن قرص برای بیماران قلبی و بیماری های خاص نیز به ماموریت های این نیرو ها اضافه شده بود. علی اصغری شرح می دهد بیمارانی که ناچارند قرص خاصی را برای همواره مصرف نمایند در فصل زمستان حتما چند نمونه از آن را در خانه داشته باشند، زیرا با آمدن چنین حجم از بارش ها بیرون رفتن و تهیه قرص قطعا به راحتی میسر نیست. به همین ترتیب نگه داشتن چند قرص اضافه تنها راهکاری است که در چنین مواردی منطقی به نظر می رسد.

برق اضطراری داشته باشید

برف که می آید همه چیز را به هم می ریزد. برف سنگین روی درختان گاهی توان ریشه ها را نیز می گیرد و سبب می گردد این ریشه ها از زمین بیرون بیایند. افتادن این درختان روی خطوط سیم های انتقال برق خودش دردسری عظیم تری را به نام قطع برق به همراه دارد. امروزه زندگی همه مردم به برق وابسته است و وقتی برق نباشد تقریبا همه وسایل زندگی از کار می افتد.

به همین دلیل معاون آموزش وپژوهش هلال احمر گیلان تأکید می نماید همواره هم نباید وسایل سنتی را کنار گذاشت و استفاده از بعضی از آن ها می تواند در چنین مواقعی به درد بخورد. او توصیه می نماید همواره یک فانوس پر از نفت در انباری خانه داشته باشید تا اگر برق هایتان کاملا قطع شد بتوانید برای روشنایی خانه از آن بهره ببرید. اما در کنار آن مایحتاج چند روز را هم در خانه نگه دارید تا مجبور نباشید برای دریافت یک روغن یا چند کیلو برنج خطر سر خوردن را به جان بخرید.

یخبندان از خود برف خطرناک تر است

یکی از آماری که سازمان اورژانس سال جاری پس از برف شدید استان گیلان ارایه داد آمار شکستگی پا و دست بود. نکته قابل تأمل اینجا است که بیشتر آن ها نه برای کار مهمی از خانه خارج شده بودند و نه برای رساندن بیماری به بیمارستان خودشان را به دردسر انداخته بودند. بیشتر آمار شکستگی دست و پا برای افرادی بود که پس از برف با هدف برف بازی به خیابان آمده بودند و می خواستند فقط بازی نمایند غافل از اینکه یخبندان پس از برف از خود آن خطرناک تر است.

یک روز پس از بارش برف یخبندان تازه آغاز می گردد و خسارات برف را بیشتر می نماید. اگر دل تان برف بازی می خواهد بهتر است در همان زمان بارش برف این کار را انجام دهید. بعد از بارش برف عقل حکم می نماید که تا چند روز پس از بارش ها از خانه خارج نشوید و اجازه دهید خورشید فرصت این را داشته باشد تا برف ها را آب کند.

همه چیز را گردن مسئولان نیندازید

وقتی قرار است برف و باران شدیدی بیاید همواره از چند روز قبل خبر آن داده می گردد و تقریبا مردم در این مناطق می دانند که شرایط عادی نخواهد بود. مسئله ای که در بسیاری از مناطق وجود دارد این است که بیشتر مردم دست روی دست می گذارند تا شهرداری و اداره راهداری یا سازمان های متولی تمامی مسائل ناشی از برف را رفع نمایند، درحالی که در نخستین قدم وقتی خبر بارش های شدید به مردم می رسد باید مایحتاج حدود دو هفته خود را تهیه نمایند.

استفاده از غذا های کنسرو شده برای چند وعده مسئله ای ندارد، اما اگر تعداد این وعده ها بالا برود مسائل گوارشی ایجاد می گردد و سبب ایجاد آفت در دهان می گردد بهتر است وسایلی مانند نان های خشک، آب و روغن و حبوبات و برنج و گوشت در خانه داشته باشیم، زیرا تجربه نشان داده است که در بارش های شدید بسیاری از نانوایی ها پخت ندارند و در صورتی هم که واحد نانوایی آغاز به پخت وپز کند قطعا صف های ایجاد شده، خرید نان را سخت خواهد نمود به همین دلیل نگهداری از نان هایی که با زدن آب به آن ها تازه می شوند در این شرایط می تواند یاری عظیمی باشد.

علی اصغری معتقد است که همه کار ها را نباید به گردن مدیریت شهری انداخت و تا حد امکان می توان کار هایی را برای کاهش مسائل در کوچه و محله انجام داد که یکی از این کار ها پارو کردن برف ها قبل از یخ زدن است. با این کار می توان از آسیب رسیدن به بچه ها و همسایه ها کم کرد و عبور و مرور از پارکینگ ها را راحت تر کرد.

این مقام مسئول یک درخواست دیگر هم دارد و آن این است که حتما یک منبع برق یا پاور در خانه داشته باشید. علت این تقاضا هم 3هزارو753 تماسی است که در عرض چند روز با مرکز EOS هلال احمر انجام شده است. او درباره این تماس ها می گوید این میزان تماس برای این بود که به دلیل قطع برق و خاموش شدن موبایل ها مردم از یکدیگر بی خبر بودند و با ما تماس می دریافتد و آدرس خویشان و نزدیکان خود را می دادند تا به آن ها سر بزنیم و تماس گیرنده را از وضع آن ها با خبر کنیم. این درحالی است که خطوط تلفن و موبایل در این مدت قطع نشده بود و تنها کافی بود موبایل ها شارژ گردد تا مردم بتوانند از حال هم خبردار شوند.

منبع: برترین ها
انتشار: 28 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 117

به "هوا سردتر می گردد؛ چگونه در جاده از خود مراقبت کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هوا سردتر می گردد؛ چگونه در جاده از خود مراقبت کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید