نقاط دیدنی بندر چابهار ، بهشت گمشده ایران

به گزارش پزشکی مدرن، در چابهار جاذبه های گردشگری و پدیده های طبیعی شگفت انگیزی دیده می گردد که می تواند هر بیننده ای را مجذوب خود سازد. همین نقاط دیدنی بندر چابهار باعث شده تا چابهار به یکی از پرگردشگرترین شهرهای جنوبی ایران تبدیل گردد. در این بخش قصد داریم به معرفی این شهر زیبا و دیدنی بپردازیم و شما را با بعضی از مجذوب کننده ترین جاهای دیدنی چابهار آشنا کنیم. پس در ادامه با ما در مجله گردشگری خبرنگاران همراه باشید.

نقاط دیدنی بندر چابهار ، بهشت گمشده ایران

چابهار، هندوستان ایران

چابهار، در بیشتر ایام سال آب و هوایی معتدل و بهاری دارد، اما سفر به نقاط دیدنی بندر چابهار در فصل های پاییز و زمستان مجذوب نماینده تر می باشد. از این رو اغلب مسافران در فصل سرما به چابهار سفر می نمایند. در این جا چشم انداز ها مجذوب نماینده و دیدنی بی شماری را می بینید که شما را حیرت زده می نماید. کوه های بدبوم، سواحل آرام، تپه های منحصربفرد گل افشان و ... از جمله جاذبه هایی هستند که در این بندر شاهد آن خواهید بود. این بندر عنوان هندوستان ایران را به خود اختصاص داده است.

سواحل زیبای چابهار

یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی این منطقه، سواحل چابهار است. این سواحل یکی از دیدنی ترین سواحل ایران بوده و حضور در آن آرامش فوق العاده ای به شما می دهد. پیشنهاد می کنیم در زمان طلوع و غروب خورشید از سواحل چابهار بازدید نمایید. در این زمان ها می توانید زیباترین و بی نظیرترین تصاویر را به دیدن بنشینید. صخره های بزرگ حاشیه این ساحل که بر اثر پیشروی آب دریا دچار فرسایش شده اند، زیبایی این ساحل را چند برابر نموده اند.

تپه های گل افشان

تپه های کوچک گل افشان را می توان پدیده ای منحصر بفرد از جاهای دیدنی چابهار معرفی نمود. پدیده حیرت انگیزی که تنها در چابهار شاهد آن خواهید بود. برای دیدنی این تپه ها باید مسیر جاده تنگ- گالک را طی کنید. در 20 کیلومتری روستای کهیر، سه تپه کوچک دیده می شوند که هرکدام 10 تا 20 متر ارتفاع دارند. این تپه ها روزگاری یک آتشفشان فعال بوده اند که امروزه دوتا از آن ها غیر فعال شده اند. آتشفشان سوم همچنان فعال بوده و از دهانه آن گل سردی به رنگ طوسی می جوشد. این پدیده به غیر از چابهار در سه نقطه دیگر جهان نیز وجود دارد.

تالاب لیپار

تالاب لیپار، پدیده منحصر بفرد دیگری است که از آن فقط 4 نمونه در جهان وجود دارد که یکی از آن ها در 15 کیلومتری چابهار و در کرانه دریای عمان واقع شده است. این تالاب، آبگیریست که میان دو کوه ایجاد شده و آب های سرگردان اطراف را در خود جمع نموده است. در این آبگیر انواع بوته ها و درختچه هایی چون گز و کلیر دیده می شوند. برای دیدنی این پدیده دیدنی باید جاده گواتر را طی نموده و در جایی مشرف به دره سبز، بعد از روستای زمین، آن را مشاهده کنید. این تالاب از زیباترین نقاط دیدنی بندر چابهار دارای طولی حدود 14 کیلومتر می باشد و پرندگانی چون فلامینگو، طاووسک، تیهو، چنگر، کشیم، حواصیل، باقرقره، عقاب دشتی و خوتکا در آن زندگی می نمایند.

انجیر معابد

انجیر معبد یا کرگ، نام درخت بزرگی است که در سواحل چابهار دیده می گردد. این درختان معمولا بالای 100 سال قدمت دارند. انجیر معبد جزو درختان تیره کائوچوییست و دارای تاجی بزرگ و پهن می باشد. در داخل این درخت شیره ای سفید رنگ جریان دارد و میوه های آن نیز بسیار ریز، به مقدار فندق، بوده و رنگی نارنجی دارند. این میوه ها قابل خوردن هستند. نمونه هایی از این درخت را می توانید در روستاهای رمین، تیس کوپان، ماشی، لیپار و کوپان سر پیدا کنید.

خلیج گواتر

این خلیج در مجاورت جنگل های حرا قرار گرفته و چشم انداز ای فوق العاده دیدنی ایجاد نموده است. حرا از نقاط دیدنی بندر چابهار، درختچه های کوچکی هستند که در نواحی گرم در مرداب می رویند. این جنگل ها به وسیله محیط زیست محافظت می گردند. برای دیدنی جنگل های حرای چابهار باید به خور باهو از جاهای دیدنی چابهار بروید. در آن جا و در نزدیکی جایی که رودخانه باهوکلات به دریای عمان می ریزد، می توانید این چشم انداز ها زیبا را مشاهده نمایید.

دیدنی تمساح های ایرانی

رودخانه باهوکلات از جاهای دیدنی چابهار، رودخانه ایست که در شرق چابهار قرار گرفته است. این رودخانه به علت داشتن تمساح های پوزه کوتاه یا گاندو به یکی از جاذبه های چابهار تبدیل شده است. گاندوها تمساح های بی نظیری هستند که از نسل دایناسورها به جای مانده اند. از این رو بسیار کمیاب بوده و دارای ارزش ملی و بین المللی می باشند. طول بدن این تمساح حدود 4 متر است که نصفی از آن را دم تمساح تشکیل می دهد. گاندو ها بیشتر در باتلاق های دلگان، کلانی راسک، باهوکلات، رودخانه سرباز و ایرانشهر زندگی می نمایند.

کوه های مریخی

کوه های مینیاتوری از جاهای دیدنی چابهار، سلسله کوه هایی هستند که در موازات دریا قرار داشته و از منطقه کچو تا خلیج گواتر کشیده شده اند. جنس رسوبات این کوه ها و فرسایش آن ها باعث ایجاد شیارها و تراش های زیبایی بر روی آن شده و چشم انداز ای مشابه با کوه های کره ماه را ایجاد نموده است. به همین علت به این کوه ها، کوه های مریخی گفته می گردد. رنگ سفید این کوه در کنار واریزه هایی که در پای آن دیده می گردد و در طرف دیگر آن دریا، باعث شده تا چشم انداز ای فوق العاده زیبا و بی نظیر ایجاد گردد که گردشگران را به سمت خود جذب می نماید.

موج سواری

سرفینگ یا موج سواری یکی از مجذوب نماینده ترین و هیجان انگیزترین تفریحات آبی است که از سال 1950 به عنوان یک رشته ورزشی مستقل اعلام شده و هواداران خود را پیدا کرد. اگر از علاقه مندان این ورزش مجذوب نماینده و گاها خطرناک هستید، آب های دریای عمان و موج های منطقه چابهار برترین مکان برای انجام موج سواری است. البته این ورزش در آب های شمالی و جنوبی ایران نیز به صورت محدود انجام می گردد، اما گستردگی و کیفیت چابهار را ندارد. موج های محدوده چابهار برترین و مطلوب ترین امواج برای این ورزش است که حتی گاهی موج سواران سایر نقاط را نیز به سمت خود می کشاند. علاوه بر موج سواری می توانید از تفریحات و ورزش های دیگری چون فوتبال و والیبال ساحلی، والیبال با پا (فوت وال)، تنیس، کبدی و هندبال ساحلی نیز در این مکان برخوردار باشید.

اسکله های ماهیگیری

صیادی یکی از بخش های زندگی روزمره مردم چابهار است. به خاطر موقعیت جغرافیایی این شهر، چندین اسکله ماهیگیری از نقاط دیدنی بندر چابهار دارد و در کنار آن ها نیز بازار ماهی فروشان است. علاوه بر این گردشگران می توانند در این اسکله ها حضور یافته و به همراه ماهیگیران راهی دریا شوند و ماهیگیری صیادان را از نزدیک دیدن و تجربه نمایند. سه اسکله تپس، رمین و بریس دیدنی ترین اسکله های چابهار هستند.

صنایع دستی

سوزن دوزی و گلابتون دوزی دو هنر سنتی بسیار زیبا هستند که در بعضی از منطقه ها کشورمان رواج دارند. برای این دوخت های زیبا ابتدا نقش مورد نظر را روی پارچه کشیده و پارچه را بر روی یک دایره چوبی با نام کم قرار می دهند و دور آن را با کش محکم می نمایند. سپس با نوارهایی به رنگ طلایی کار دوخت را انجام می دهند. دختران بلوچی این هنر را از کودکی آموخته و برای تزیین لباس ها و پارچه های خود از آن استفاده می نمایند. البته سوزن دوزی منطقه چابهار کمی متفاوت با دیگر نقاط ایران است که به آن بلوچی دوزی می گویند. حصیربافی، سکه دوزی، گلیم بافی، طلاسازی، چاربافی و معرق صدف از جمله دیگر هنرهای این منطقه است که دیدنی آن می توانید برای شما بسیار مجذوب نماینده و دوست داشتنی باشد. حتی می توانید این هنرهای زیبا را به عنوان یک سوغاتی خاص و متفاوت تهیه نموده و به همراه خود ببرید.

غذاهای محلی چابهار

چابهار نیز مانند دیگر منطقه ها ایران غذاهای محلی خوشمزه و بی نظیری دارد که توصیه می گردد در سفر خود حتما طعم آن ها را چشیده و نوش جان کنید. هر منطقه بر اساس مواد اولیه و محصولاتی که در آن به وفور یافت می گردد، سلیقه و ذائقه غذایی خاص خود را دارد. با توجه به این که صید در این ناحیه از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و صیادی بخشی از زندگی مردم بومی آن است، محصولات دریایی حرف اول را در غذاهای سنتی این منطقه می زنند. علاوه بر آن خرما نیز از دیگر موادی است که در غذاهای چابهاری جایگاه ویژه ای دارد. یکی از این غذاها، خوراک خرما نام دارد که در آن از ترکیب خرما، نان، برنج و حبوبات استفاده می گردد. خرما، کنجد، بادام و پونه در کنار هم غذایی با نام کنک را تشکیل می دهند که نوعی حلوا محسوب می گردد. بتوماش، ماشینگ، پاکگین ماهیک، کورک، گرددوده، بتوهواری، گلوهک، ناروش، کیش و دلگ نیز ازجمله غذاهای متنوع دیگر چابهاری هستند. متاسفانه شما نمی توانید اغلب این غذاها را در رستوران های چابهار پیدا کنید. برای خوردن این غذاها باید مهمان یکی از خانواده های چابهاری شوید تا بتوانید طعم اصیل و سنتی غذاهای خوشمزه شان را بچشید. اگر این امکان برای شما وجود داشت به هیچ وجه آن را از دست ندهید. کباب کوبیده چابهار یکی از خوشمزه ترین کباب های ایران است که می توانید در تمامی های رستوران های این شهر آن را نوش جان کنید. دام های این منطقه به علت آب و هوا و تغذیه خاص، گوشتی بسیار خوشمزه و لذیذ دارند. از این رو کباب های بی نظیری را در چابهار خواهید خورد.

سفر به چابهار

تا این جا در خصوص جاهای دیدنی چابهار و نقاط دیدنی بندر چابهار صحبت کردیم. در ادامه اطلاعاتی را در خصوص چگونگی سفر به این شهر، محل اقامت، خرید خواهیم گفت.

قطار یا هواپیما: شما می توانید برای سفر خود یکی از وسایل حمل و نقل مانند هواپیما یا قطار را انتخاب نمایید.

هواپیما: اگر فاصله شما از این شهر زیاد است، برترین وسیله برای طی مسیر هواپیماست. هزینه بلیط هواپیما برای مسیر تهران-چابهار با پروازهای ایران ایر 220 هزار تومان است. بنابراین بلیط رفت و برگشت به این شهر حدود 500 تا 550 هزارتومان برایتان در می آید.

قطار: اگر می خواهید هزینه کمتری بپردازید، می توانید قطار را انتخاب کنید. قیمت بلیط قطار برای مسیر تهران- زاهدان حدود 95 تا 110 هزارتومان است. جالب این جاست که می توانید خودروی شخصی خود را نیز با قطار حمل نموده و با خود به چابهار ببرید. برای این کار علاوه بر بلیط هایی که برای خود و همراهانتان تهیه می کنید، باید یک بلیط برای خودروی خود نیز بخرید! توجه داشته باشید که برای حمل خودرو باید سه ساعت قبل از حرکت قطار خودروی خود را تحویل دهید.

محل اقامت

دو هتل لاله و لیپار در چابهار وجود دارند که می توانید برای اقامت و استراحت خود رزرو کنید. البته هتل لیپار هنوز راه اندازی نشده و دست احداث است. مهمانپذیرهای سپیده و تراس بهشت نیز دو اقامتگاه خوب در این شهر می باشند. مهمانسرای تراس بهشت در یک مکان دنج و آرام ساخته شده و بسیار تمیز و مرتب می باشد. علاوه بر آن اتاق های این مهمانسرا نیز به سمت دریاست.

خرید در چابهار

چای و خوراکی های خارجی مانند نسکافه، ترشی، زیتون، شکلات و ... در چابهار دارای قیمت های مناسبی هستند. پتو نیز در این شهر بسیار مقرون به صرفه است. از این رو این کالاها برترین خریدهایی است که می توانید در این شهر داشته باشید. علاوه بر آن لوازم آرایشی، عطر و ادکلن هم قیمت های خوبی دارند و بسیار مقرون بصرفه هستند.

چابهار دارای شش مجتمع تجاری است که در آن ها انواع پوشاک، لوازم برقی، لوازم آرایشی و ... به فروش می رسد. اگر قصد خرید لوازم آرایشی، لوازم برقی و پتو را دارید، به صالحیار بروید. صدف برای خرید صندل های مجلسی زنانه، گوشی موبایل و لوازم آرایشی مناسب است. اگر می خواهید چای و مواد غذایی بخرید، بهتر است سری به فردوس و تیس بزنید. صندل های مردانه یا چمپل را می توانید از بازار سنتی بلوک بازار و دکه بازار خریداری نمایید.

توصیه می کنیم در چابهار در پی خرید پوشاک نباشید. اما می توانید پارچه های خوبی تهیه کنید. انواع پارچه های مجلسی مناسب مانتو و لباس را می توانید از پارچه سراهای این شهر بخرید. قیمت این پارچه ها از 10000 آغاز می گردد.

شما می توانید سفر به این شهر زیبا را در برنامه های تفریحی خود گنجانده و از دیدنی جاهای دیدنی چابهار لذت ببرید.

منبع: همگردی
انتشار: 19 دی 1401 بروزرسانی: 19 دی 1401 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 1235

به "نقاط دیدنی بندر چابهار ، بهشت گمشده ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقاط دیدنی بندر چابهار ، بهشت گمشده ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید