نامه ظریف به گوترش درباره عضویت ایران در سازمان ملل

به گزارش پزشکی مدرن، تهران (پانا) - وزیر امور خارجه کشورمان در نامه ای به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد، تحریم های شدید و یکجانبه بانکی ایالات متحده آمریکا را دلیل عدم پرداخت سهم ایران به سازمان ملل دانست و تعلیق حق رای جمهوری اسلامی ایران بواسطه این عدم پرداخت را رد کرد.

نامه ظریف به گوترش درباره عضویت ایران در سازمان ملل

به گزارش روابط عمومی وزارت امور خارجه، محمدجواد ظریف در این نامه شرح داد: همانطور که شما و در حقیقت همه دنیا به خوبی مطلع و مطلع هستید، مردم ایران تحت بی سابقه ترین جنگ مالی (در واقع تروریسم مالی) پیرو تصمیم دولت ترامپ برای خروج یکجانبه آمریکا از برجام (که به صورت بی شرمانه ای تا به امروز توسط جانشین او به عنوان اهرم چانه زنی ادامه یافته است) قرار دارند.

ظریف در این نامه اقدام سازمان ملل در مجازات مردم ایران بواسطه سلب حق رای آنها در این سازمان را غیر منطقی و نادرست خوانده و اضافه کرده است: مردم ایران به اجبار یکی از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل از انتقال پول و منابع خود برای خرید حتی دارو و غذا (چه برسد به پرداخت بدهی های معوق سازمان ملل) منع شده اند و متاسفانه دبیرخانه سازمان ملل ظرف سه سال گذشته در قبال این جنایت علیه بشریت بی اعتنا بوده است.

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: اقدامات غیرقانونی آمریکا در جنگ و تروریسم مالی به ظرفیت ایران برای انتقال سهم مالی خود به سازمان ملل و تعداد دیگری از سازمان های بین المللی آسیب رسانده است و این عدم انتقال نتیجه مستقیم محدودیت شدید روابط بانکی ایران با دنیای خارج و مسدودکردن منابع نقدی چند میلیارد دلاری ملت ایران در کره جنوبی، ژاپن، عراق و دیگر بانک ها بوده است.

ظریف از اینکه یک عضو موسس سازمان ملل متحد به دلیل وجود شرایطی کاملاً خارج از کنترل خود، که ناشی از اقدامات غیرقانونی و یکجانبه دولتی دیگر بوده، از حق رأی خود محروم شده ابراز تاسف نمود.

وزیر امور خارجه کشورمان خاطرنشان ساخت: منشور ملل متحد این اختیار را به مجمع عمومی می دهد که تصمیم بگیرد عدم پرداخت (سهم مالی) ناشی از شرایط خارج از کنترل عضو بوده است و در این صورت آن کشور همچنان امکان رای دادن خواهد داشت. بر این اساس جمهوری اسلامی ایران اطلاعیه تعلیق حق رای خود را رد می کند.

ظریف در پایان اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران کاملاً به انجام تعهدات مالی خود در قبال سازمان ملل متحد متعهد است و به محض اینکه این شرایط تحمیلی، یعنی اقدامات قهرآمیز غیرقانونی و یکجانبه ایالات متحده برداشته شود، به تمامی تلاشهای خود در راستای تسویه سهم مالی معوق خود نسبت به سازمان ملل و سایر سازمان های بین المللی ادامه خواهد داد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 10 تیر 1400 بروزرسانی: 10 تیر 1400 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 722

به "نامه ظریف به گوترش درباره عضویت ایران در سازمان ملل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نامه ظریف به گوترش درباره عضویت ایران در سازمان ملل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید