بیانیه سازمان نظام پرستاری درباره مسائل بازنشستگی و مطالبات پرستاران سازمان تامین اجتماعی

به گزارش پزشکی مدرن، سازمان نظام پرستاری گفت که سازمان تامین اجتماعی دراین روز های سخت کرونایی بر خلاف قوانین مصوب مجلس و توافقات اجرا شده در جلسه چند جانبه ای که با حضور وزیر کار، معاونان، هیئت ریسه تأمین اجتماعی و این سازمان، برگزار گردید، عمل می نماید.

بیانیه سازمان نظام پرستاری درباره مسائل بازنشستگی و مطالبات پرستاران سازمان تامین اجتماعی

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، شورای عالی سازمان نظام پرستاری در بیانیه ای اعلام نمود که سازمان تامین اجتماعی برای اجرای قانون مشاغل سخت و زیان آور پرستاران، مبنی بر بازنشستگی پرستاران، بیش از 200 میلیون تومان طلب می نماید و در موارد متعددی به طرز عجیبی، پاداش بازنشستگی این نیرو های زحمتکش را برای این منظور گرو می گیرد.

بنابر اعلام روابط عمومی سازمان نظام پرستاری، در ادامه این بیانیه آمده است: بر اساس قانون ارتقای بهره وری کارکنان بالینی نظام سلامت مصوب سال 1388 و با گذشت حدود 12 سال از تصویب این قانون، سازمان تامین اجتماعی برای اجرای مفاد این قانون از جمله بازنشستگی پرستاران به عنوان شاغلان مشاغل سخت و زیان آور، اقدامات لازم را انجام نداده و اکنون برای بازنشستگی آنان، 200 تا 250 میلیون تومان طلب می نماید و پاداش سال ها خدمت پرستاران را گرو می گیرد و بر خلاف قوانین مصوب کشور دست به نوعی قانون فروشی زده و برخلاف انتظار عمومی جامعه اسباب بحران آفرینی و نارضایتی شدید را در بین پرستاران فراهم کنند.

بی توجهی و مشکل آفرینی سازمان تامین اجتماعی جنبه ها و ابعاد مختلفی دارد. به طور نمونه یکی دیگر از این اقدامات، تعهد مسئولان این سازمان برای استخدام پرستار رسمی و پیمانی جهت برطرف کمبود پرستار در مراکز درمانی تامین اجتماعی بود که آن هم در اقدامی غیر منتظره برخلاف وعده های تبلیغاتی، برگزاری آزمون و ... برای استخدام پرستاران، اما امروزه ظاهرا قبول شدگان جز تعداد اندکی را به صورت شرکتی بکارگیری می کنند که اعتراض جوانان پرستار زیادی را برانگیخته است.

در ادامه این بیانیه آمده است:، اما مساله مهم تر که در جامعه پرستاری نگرانی های جدی در پی دارد؛ رفتار غیر منطقی سازمان تامین اجتماعی با پرستاران هم درآغاز و هم در سرانجام خدمت است، که منجر به شکل گیری دیدگاه های بد و قضاوت های بدتری در بین پرستاران جوان وتازه وارد به سازمان می گردد. چرا که پرستارانی که می خواهند وارد این حرفه در سازمان تامین اجتماعی شوند درهمین آغاز و آغاز خدمت با بدقولی ها و تناقضات در تبلیغات، گفتار وعملکرد مسئولین خودشان روبرو می شوند. از طرفی همزمان، این جوانان تازه وارد و تازه کار، شاهدند که پاداش بیش از 20 سال خدمت و یک عمر کار سخت پرستاران همکارانشان که دارند بازنشسته میشوند تحت چه عناوین ناحق و غیر قانونی در واقع به یغما برده می گردد.

آیا کسانی که حداقل اطلاعات را در زمینه سرمایه انسانی و روابط انسانی در سازمان ها ونهاد ها دارند، روی آثار مستقیم و غیر مستقیم این گونه رفتار های بد و ناپسند در استقبال و بدرقه پرستاران اندکی فکر نموده اند؟ برای قضاوت جوانان چه برنامه و چه جوابی دارند.

پرستاری طبق قانون بهره وری، جزو مشاغل سخت و زیان آور است، مسئولان سازمان تامین اجتماعی باید از همان سال 88 تمهید مقدمات میکردند. اما اگر خودشان کوتاهی نموده اند، چرا باید، اکنون جریمه آن را پرستاران بدهند؟ آنهم با طلب ارقامی که در واقع کل سرمایه پرستاران پس از 20 سال یا بیشتر برای دوران بازنشستگی آنهاست؛ بنابراین باید هرچه زودتر و سریعتر این اقدام غیر قانونی را متوقف و پول های به گرو گرفته شده تمام کسانی که با این مشکل روبرو شده اند به آن ها برگردانده گردد.

این بیانیه یادآور شده است: ذکر این نکته لازم است که چندی قبل، هیأت رییسه سازمان نظام پرستاری، جلسه مفصل چند ساعته ای با وزیر محترم کار - جناب دکتر شریعتمداری و معاونان وی و از جمله رئیس و معاونان سازمان تامین اجتماعی برگزار نمود. در این جلسه مفصل که با همراهی خوب وزیر محترم کار وهیات همراه روبرو شد. مباحث متعددی از جمله:

مسائل مربوط به تسری فصل دهم به پرستاران تامین همانند وزارت بهداشت؛ فوق العاده ویژه، بازنشستگی پیش از موعد پرستاران و لزوم وحدت رویه در برخورداری از مزایای قانون مشاغل سخت وزیان آور، مسایل اختصاصی پرستاران تابع قوانین کار، صندلی مدیریت پرستاری در تأمین اجتماعی، لزوم استخدام پرستاران در بیمارستان ها تأمین اجتماعی، لزوم پرداخت فوق العاده سختی کار و سایر افزایش ها برای پرستاران تأمین اجتماعی و تابع قانون کار و ... مطرح شد و وزیر محترم کار در همان جلسه مباحث را به خوبی جمع بندی کردند و به معاون روابط امور کار و رئیس سازمان تامین اجتماعی ماموریت دادند که با تشکیل کارگروه مشخصی تمام موارد پیگیری و نتیجه به وزارت کار و سازمان نظام پرستاری منعکس گردد.

اما متاسفانه امروز برخلاف نظر صریح وزیر محترم، اقدامات سازمان تأمین اجتماعی کاملا برخلاف تصمیمات آن جلسه است، بنابراین انتظار داریم وزیر محترم کار، سازمان تامین اجتماعی را وادار به قانون مداری و عمل به توافقات در جلسات قبلی کند.

در ادامه این بیانیه آمده است: پرستاران عزیز در تمام نهاد ها و دستگاه ها بویژه در سازمان تامین اجتماعی مستحضر باشند که:

برای پیگیری هدفمند و تخصصی مسائل پرستاران، از جمله مسائل مربوط به بازنشستگی و امور رفاهی پرستاران در وزارت بهداشت و سازمان تامین اجتماعی و بخش خصوصی و نیرو های مسلح، کمیسیون های تخصصی در شورای عالی وسازمان نظام پرستاری تشکیل شده تا با آنالیز های کارشناسی پیگیری های لازم را در این باره انجام می دهند. از منظر ما بی شک مطالبات پرستاران خدوم تامین اجتماعی به حق است و نظام پرستاری به عنوان کننده قانونی پرستاران از مجاری قانونی تا حصول نتیجه آن ها را پیگیری می نماید.

عصبانیت و ناراحتی پرستاران از رفتار های این روز های بعضی مسئولین سازمان تامین اجتماعی نیز کاملا به حق است، حتی اگر در شرایط عادی و غیر کرونایی هم بودیم، این نوع رفتار و برخورد های سازمان تامین اجتماعی با پرستاران عزیز و از جان گذشته، شایسته نبود؛ چه برسد به اینکه اکنون پرستاران در شرایط بسیار سخت، برای نجات جان مردم از جانشان مایه می گذارند.

بنابر اعلام سازمان نظام پرستاری، پرستاران نباید به خاطر تعلل های سازمان تامین اجتماعی متضرر شوند، سازمان تامین اجتماعی می بایست از زمان تصویب قانون ارتقای بهره وری

4 درصد حق بیمه مشاغل سخت و زیان آور پرستاران را که وظیفه کارفرما می باشد پرداخت می کرد و اجازه نمی داد حق بیمه پرستاران جمع گردد و پرستاران را به صورت غیرقانونی مجبور به پرداخت رقم های بالای 200 میلیون تومانی به عنوان جریمه کنند. در واقع مطالبه سازمان تامین اجتماعی از پرستاران ناشی از اجرا نکردن قانون و عدم تمهید مقدمات از سوی سازمان تامین اجتماعی در زمان خود و در گذشته طولانی مدت است؛ لذا اگر قرار باشد کل قانون به طور کامل اجرا گردد، سازمان تامین اجتماعی به علت پرداخت نکردن حقوق و مزایای قانونی پرستاران در طول این چندسال خدمت بعد از تصویب قانون بهره وری، به پرستاران بدهکار هم می گردد و نباید به علت سهل انگاری مسئولان تامین اجتماعی در اجرای قانون ارتقای بهره وری و مشاغل سخت، در یک دهه گذشته حالا پرستاران تاوان عدم انجام وظیفه بعضی مدیران را بدهند. البته ناگفته نماند، رفتار این روز های مسئولان سازمان تامین اجتماعی همراه با پارادوکس و تناقض است؛ چرا که اگر قانون مشاغل سخت را قبول دارند و پرستاران را جزو مشاغل سخت و زیان آور می دانند، باید حقوق قانونی پرستاران را اعمال کنند و اگر این قوانین را قبول ندارند باید رسما اعلام کنند که قانون را قبول ندارند و بیش از این روحیات و انگیزه های خدمتی پرستاران قربانی اعمال سلیقه و تفاسیر غیر قانونی نکنند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 31 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1400 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 661

به "بیانیه سازمان نظام پرستاری درباره مسائل بازنشستگی و مطالبات پرستاران سازمان تامین اجتماعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه سازمان نظام پرستاری درباره مسائل بازنشستگی و مطالبات پرستاران سازمان تامین اجتماعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید