اختلاف نظر مسئولان درباره ذی نفعان بافت اطراف حرم رضوی ، رویکرد کمیسیون عمران مجلس چیست؟

به گزارش پزشکی مدرن، حریم رضوی و اطراف آن ظرفیتی بین المللی برای دنیا تشیع است تا از فرهنگ رضوی برای معرفی تشیع و اسلام ناب محمدی بهره گیری کرد؛ اما آیا می توان ذینفعان بافت اطراف حرم را به چند مسئول استانی محدود کرد؟

اختلاف نظر مسئولان درباره ذی نفعان بافت اطراف حرم رضوی ، رویکرد کمیسیون عمران مجلس چیست؟

جهت دریافت خدمات پتینه چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

گروه دانشگاه خبرنگاران، اعظم ذوالفقاری منظری؛ * گروه مشاوران جدیدی متشکل از اعضای هیات علمی دانشگاه تهران و مهندسان معماری مشهدی در حال تدوین طرح بافت اطراف حرم مطهر هستند. به گفته یکی از اعضای این گروه مشاور، طرح جدید در اختیار شورای عالی معماری و شهرسازی قرار گرفته و پس از آن در کمیسیون ماده 5 خراسان رضوی آنالیز می گردد و در نهایت با ارائه نظر از سوی مسئولان استانی و تأیید وزارت راه و شهرسازی ، به اجرا در می آید.

این روز ها حرف و حدیث هایی از سوی بعضی مسئولان مشهدی به گوش می رسد که طرح جدید بافت اطراف حرم را خود مشهدی ها باید بنگارند؛ چراکه این طرح قرار است در مشهد اجرا گردد و مشهدی ها می خواهند آن را اجرایی نمایند و این کسر شأن مشهدی هاست که طرح مربوط به آنان در تهران به تصویب برسد!

این حرف ها قبلا از سوی رئیس شورای اسلامی مشهد، اعضای شورا و بعضی مسئولان شهرداری مشهد به گوش می رسید، اما به تازگی این حرف ها از جواد کریمی قدوسی، نماینده مردم مشهد در مجلس و رضایی کوچی، رئیس کمیسیون عمران مجلس نیز شنیده می گردد.

رویکرد مجلسی ها به بافت اطراف حرم

نصرالله پژمانفر و محمدحسین حسین زاده بحرینی و جواد کریمی قدوسی به عنوان نمایندگان با سابقه مشهد در مجلس، راه های یکسانی در برخورد با مساله بافت اطراف حرم در پیش نگرفته اند. رویکرد پژمانفر و بحرینی تقریبا یکسان است و در حضور های مختلف این دو در مساله بافت، شاید رفتار های متفاوتی را دیده باشیم، اما رویکرد یکی است: بازگشت هویت دینی و معنوی به شهرسازی و منطقه ثامن مشهد، اما کریمی قدوسی، راه جداگانه ای در پیش گرفته است.

اوایل تیرماه و درست در زمانی که وزارت راه و شورای عالی شهرسازی و معماری مشغول صدور مصوبات و نامه هایی مبنی بر توقف طرح های بافت اطراف حرم بودند، نمایندگان مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی برای بازدید از پروژه های کلان شهری مشهد دعوت شدند. کریمی قدوسی در حاشیه بازدید از منطقه ثامن و پروژه های شهرداری، مخالفت صریح خود را با مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری اظهار داشت.

بیشتر بخوانید:

  • تغییرات جدید و مهم در بافت اطراف حرم / دست شهرداری مشهد از شرکت مسکن سازان ثامن کوتاه شد
  • وزارت راه پَته شهرداری مشهد در پروژه بافت اطراف حرم را روی آب ریخت / تشکیل پرونده در کمیسیون اصل 90
  • چه میزان از پروژه های انبوه سازی در بافت اطراف حرم رضوی قانونی و طبق طرح مصوب بوده است؟

پس از آن نیز، او جلساتی با اعضای کمیسیون عمران مجلس برگزار کرد. سپس رضایی کوچی، رئیس کمیسیون عمران مجلس، در نامه ای به وزیر راه و شهرسازی، خواهان مشخص تکلیف هرچه سریعتر طرح بافت اطراف حرم شد.

رضایی کوچی در مصاحبه با خبرنگار دانشگاه خبرنگاران، این مساله را از دیدگاه خود بیان نموده و دخیل بودن ذینفعان طرح را در تصمیم گیری درباره آن، طبیعی می داند.

تأکید بر تصمیم گیری مسئولان استانی برای یک مساله ملی

آنالیز بافت اطراف حرم طی 20 سال گذشته، نشان می دهد که هویت این بافت در طرح های پیشین به شدت دچار خدشه شده و رفتار مسئولان شهری مشهد، از اعضای شورای شهر تا شهرداری و حالا بعضی نمایندگان، حمایت از کسانی است که تاریخ و هویت بافت اطراف حرم را خدشه دار نموده اند.

رضایی کوچی می گوید: اختلاف نظری بوده بین شهرداری و شورای شهر مشهد، استانداری و تولیت آستان قدس با مسئولان کشوری، که این تصمیمات با نظارت آنان گرفته نشده است. مشهد کلان شهر است و شهرداری، شورای شهر و کمیسیون ماده 5 ظرفیت آماده کردن طرح جدید را دارند.

او ادامه می دهد: از شورای عالی شهرسازی و معماری خواسته ایم که این طرح را به استان ارسال نمایند و در کمیسیون ماده 5 به تصویب برسد و به جای اینکه در تهران و شورای عالی معماری و شهرسازی آماده گردد، آن را به استان یا مجموعه شهرداری، شورای شهر و تولیت آستان قدس و نخبگان بدهیم و در نهایت طرح در خود استان تصویب گردد.

رئیس کمیسیون عمران مجلس تصویب طرح به دست این مجموعه ها در مشهد را دلیل اجرایی شدن آن می داند و می گوید: به این صورت طرح ضمانت اجرایی دارد و کسانی که آنجا به طور مستقیم ذی نفع و دخیل هستند، با شناخت دقیق تری می توانند بر طرح نظارت نمایند.

ذینفعان بافت اطراف حرم چه کسانی هستند؟

با توجه به هویت ملی و حتی دنیای که بافت اطراف حرم دارد، آیا می توان ذینفعان طرح بازسازی و بهسازی این بافت را صرفا مسئولان استانی و شهری دانست؟ چرا رضایی کوچی به نقش مردم بومی بافت به عنوان ذینفع و دخیل در طرح اشاره ای ننموده و در سخنان خود صرفا از مسئولانی مانند استانداری، شهردار، اعضای شورای شهر و حتی تولیت آستان قدس نام می برد؟

او در ادامه مصاحبهی خود با خبرنگار ما به اولویت های مدنظر خود در بافت اطراف حرم اشاره می نماید و می گوید: دسترسی روان زائران به حرم امام رضا (ع) و حفظ شرایط زندگی عادی مردم مجاوران و ساکنان بافت ، دو اولویت مهم در طرح بافت اطراف حرم است.

رضایی کوچی شرح می دهد: خانه ها در این بافت قدیمی هستند و شرایط نامناسبی دارند و تأکید نموده ایم که نوسازی باید متناسب با شرایط حرم باشد.

وی ادامه می دهد: قرار بر این است که طرح در شورای عالی شهرسازی و معماری مطرح گردد و پس از آن در کمیسیون ماده 5 استان نیز به تصویب برسد و اگر موردی هم باشد به شورای عالی شهرسازی و معماری بازگردد، ولی این طرح نهایتا باید در استان نهایی گردد و در آنجا به تصویب کمیسیون ماده 5 برسد.

کوچک انگاری ظرفیت بین المللی حریم رضوی

حرم مطهر رضوی، تا پیش از شرایط کرونا سالانه میزبان بیش از 25 میلیون زائر از سراسر دنیا بوده است. تا سال گذشته که کرونا زندگی انسان را روی کره زمین تحت تأثیر شدید خود قرار نداده بود، زائران آذربایجانی و پاکستانی، افغانستانی، شیعیان عربستان، بحرین و بسیاری دیگر از کشور ها که برای زیارت حضرت رضا (ع) و سفر به ایران از سوی کشور های خود تحت فشار هستند، از فرصت زیارت اربعین استفاده نموده و پس از سرانجام سیرو سلوک معنوی خود در راستا اربعین، به مشهد می آیند و این سفر پر از معنویت را با زیارت امام رضا (ع) به سرانجام می رسانند. همین امر نقش بین المللی مشهد و بافت اطراف حرم را در ترویج تشیع علوی و در تبلیغ اسلام ناب محمدی بیش از پیش نشان می دهد.

این مساله باعث می گردد که هویت بافت اطراف حرم و منطقه ثامن مشهد، بیش از آنکه صرفا به مسئولان استانی مربوط باشد، مساله ای ملی و مذهبی باشد و تصمیمات درباره نوسازی این منطقه، بیش از آنکه ناظر به اورده های مالی مرتبط گردد، براساس احتیاج های هویتی و با نگاهی دنیای اتخاذ گردد.

اما نگاه بعضی مسئولان به طرح های نوسازی و بهسازی بافت اطراف حرم، نشانه های کمی از این رویکرد را دارد. نشانه هایی از حمایت از سرمایه گذاری که صرفا به فکر بازگشت سرمایه خود است و سود و زیان شهرداری در طرح را با خود به همراه دارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 7 آذر 1399 بروزرسانی: 7 آذر 1399 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 326

به "اختلاف نظر مسئولان درباره ذی نفعان بافت اطراف حرم رضوی ، رویکرد کمیسیون عمران مجلس چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختلاف نظر مسئولان درباره ذی نفعان بافت اطراف حرم رضوی ، رویکرد کمیسیون عمران مجلس چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید