ابتلای بعضی طیور باغ پرندگان قم به آنفلوآنزای فوق حاد

به گزارش پزشکی مدرن، سازمان دامپزشکی کشور در اطلاعیه ای ابتلای تعدادی از پرندگان باغ پرندگان شهر قم را به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان تایید و اعلام نمود که موارد معدودی از پرندگان دریاچه زریوار شهر مریوان نیز به این بیماری مبتلا شده اند.

ابتلای بعضی طیور باغ پرندگان قم به آنفلوآنزای فوق حاد

جهت دریافت خدمات طراحی داخل ویلا دوبلکس با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، در اطلاعیه سازمان دامپزشکی آمده است که بر اساس آنالیز های انجام گرفته آزمایشگاهی، بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در تعدادی از پرندگان باغ پرندگان شهر قم، به تایید این سازمان رسیده است.

بنا به اطلاعیه سازمان دامپزشکی کشور؛ با شناسایی و تایید بیماری فوق حاد پرندگان در باغ پرندگان قم، در راستای برنامه ملی کنترل بیماری آنفلوآنزای فوق پرندگان نسبت به انجام موازین بهداشتی قرنطینه ای در شعاع های اپیدمیولوژیک این مناطق، اقدام شده است.

همچنین از تمام صاحبان واحد های مرغداری، مدیریت باغ های پرندگان، پرورش دهندگان طیور زینتی و طیور بومی درخواست شده است تا نسبت به رعایت کامل ضوابط بهداشتی در واحد های خود اقدام نمایند.

اطلاعیه سازمان نظام پزشکی همچنین از شناسایی و تایید ابتلای یک قطعه لک لک در دریاچه زریوار مریوان در استان کردستان به بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان خبر داده است.

طبق آمار ها سرایت بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان توسط پرندگان مهاجر از کشوری به کشور دیگری انجام می گردد و سالانه بیش از چهار میلیون قطعه پرنده به 620 نقطه آبگیر ایران مهاجرت می نمایند؛ بنابراین با تمام اقدام های کنترلی و پیشگیرانه در مناطق روستایی ویروس وجود دارد و تالاب ها و محل برخواستن پرندگان مهاجر می تواند عامل بروز و تشدید بیماری آنفلوآنزای پرندگان باشد.

پیشتر طبق گزارش های سازمان جهانی بهداشت دام، آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در تیپ H 5 N 8 در یک مزرعه مرغ گوشتی در ژاپن مشاهده شده بود.

سازمان دامپزشکی در دو سال گذشته در زمینه طرح ملی هدفمند کنترل بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان از جمله واکسیناسیون، رصد و پایش بیماری در مناطق روستایی و صنعتی اقدامات خوبی انجام داده است به طوری که سالانه برای مقابله با این بیماری بیش از 120 میلیون دوز واکسن تزریقی تامین می گردد.

طرح ملی هدفمند کنترل بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان که از اواخر سال گذشته شروع شده، یک برنامه سه ساله است که ادامه دارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 6 اسفند 1399 بروزرسانی: 6 اسفند 1399 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 498

به "ابتلای بعضی طیور باغ پرندگان قم به آنفلوآنزای فوق حاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابتلای بعضی طیور باغ پرندگان قم به آنفلوآنزای فوق حاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید