3 علت که نباید به بچه ها در حل تکالیف یاری کرد

به گزارش پزشکی مدرن، اغلب والدین در هنگام انجام دادن تکالیف کودکشان برای یاری کردن در انجام تکالیف فرزند خود اقدام می نمایند، اما والدین باید به سه دلیل از انجام این کار خودداری نمایند.

3 علت که نباید به بچه ها در حل تکالیف یاری کرد

به گزارش خبرنگاران به نقل از شیعه نیوز ، بعد از تمام شدن تعطیلات تابستان،شما قبل از شروع شدن مدارس شروع به فراهم ساختن وسایل مورد احتیاج برای کودک مدرسه ای خود می کنید تا بتواند با تمام امکانات لازم به مدرسه و تحصیل بروند.اما این دغدغه ای نیست که تمام سال ما را درگیر خود نماید و بزرگترین دغدغه خانواده های پیگیری همانند شما پس از شروع شدن مدارس،تکالیف روزانه فرزندتان خواهد بود که در تمام طول سال همراه شما خواهد بود و هر روز از خودتان خواهید پرسید که آیا امروز فرزندم تکالیف مدرسه اش را انجام داده است یا خیر؟! .

اما گاهی اوقات پیش آمده است که از خودتان بپرسید آیا به فرزندم در تکالیف یاری کنم یا خیر؟!آیا یاری کردن من می تواند بر روی او تاثیر گذار باشد یا می تواند اثرات منفی بگذارد؟!.جزئیات بیشتر را در ادامه این مطلب خواهیم گفت.

محققان دانشگاه آستین و دوک ، پس از 30 سال تحقیق و آنالیز اطلاعاتی را در این زمینه منتشر کردند که می تواند برای هر پدر و مادری جالب باشد.

محققان پس از این تجزیه و تحلیل متوجه شدند که یاری کردن پدر ها و مادرها در حین انجام تکالیف بچه ها می تواند اثرات مخربی را در بچه ها از زمان کودکی در آنها پرورش دهد که شاید تغییر دادن این عادات و رفتار ناپسند در آنها کار بسیار سخت و مسئله ای باشد!.نتیجه این تحقیق 30 ساله شامل 3 مورد است که در ادامه شاهد آن خواهیم بود.

1-کاهش انگیزه تحصیل در کودک

اگر شما دارای فرزندی محصل هستید که اینکه در حال تحصیل در مقاطع ابتدایی مدرسه است ، گفتنی است که نباید انجام دادن تکالیف روزمره بچه هاتان را برعهده بگیرید.با برعهده دریافت انجام تکالیف بچه ها ، شما شاید در تصور خودتان به او یاری نموده اید ولی در اصل شما باعث ایجاد عادت نامناسب و کاملا اشتباه در وی شده اید و انگیزه تحصیل او را با این کار ساده خواهید گرفت.

اما شاید برای شما این سوال پیش بیاید که آیا یاری کردن و کنترل انجام تکالیف ، مجددا منجر به بروز عادات بد اخلاقی خواهد شد؟!در پاسخ به این سوال باید بگوییم که شما می توانید در انجام تکالیف به کودکتان تنها به روش گفتاری یاری کنید و هر چیز دیگری بیش از این باشد می تواند باعث کاهش انگیزه به مرور در او گردد.

اگر کودک شما نتوانست با انجام دادن تکالیف خود تطبیق یابد ، علم روانشناسی لیودمیلا پترانوفسکایا در این زمینه می گوید که نباید آن را به انجام دادن تکالیف مجبور کنید چرا که باعث ایجاد احساس تنفر آمیز در وی خواهید شد.شما باید به نحوی با او مکالمه نمایید تا او را به انجام تکالیف علاقمند سازید.

علاقمند کردن فرزندتان به انجام تکالیف و مطالعه به نحوی است که راه ها و روش های آن تنها بر عهده شما است و شما قطعا راه و روش آن را با کمی تامل خواهید دانست.

2-عدم آموزش احساس مسئولیت پذیری توسط کودک

پس از شروع شدن مدارس ، فرزند شما روزانه باید به مدرسه برود و در همین حین روزانه دبیر او تعدادی تکلیف را به او خواهد سپرد که برای جلسه آینده شروع کلاس انجام دهد.معلم فرزند شما زمانیکه این درخواست را از او طلب می نماید،به نحوی است که به او مسئولیتی در قبال انجام دادن تکالیف داده است تا وی بنابر مسئولیت خود آنرا انجام دهد و برای جلسه آینده آماده سازد.

در همین حین اگر شما در انجام تکالیف فرزندتان دخالت نمایید و یا به عبارتی بنابر خواسته و درخواست فرزندتان تکالیف او را انجام دهید،باعث می شوید تا فرزند شما احساس مسئولیت طلبی را در هیچ زمان از زندگی اش متوجه نگردد!!.

اگر فرزند شما به هیچ وجه حاضر به انجام دادن تکالیفش نشد،شما تکالیف او را انجام ندهید و فرصت بدهید تا وی بتواند عواقب عدم انجام دادن مسئولیت را متوجه گردد.همچنین اگر متوجه شدید که فرزند شما در حال وقت گذرانی با کامیپوتر،تبلت و... است،با رفتار بد و خشونت آمیز با او برخورد نکنید و توصیه می گردد با حس مهربانانه و محبت آمیز به او یادآوری کنید تا تکالیفش را پس از تفریح و سرگرمی اش انجام دهد.

3-تخریب روابط میان کودک و والدین

شاید تا کنون متوجه میزان آسیب و خسارت کودک خود به دلیل انجام دادن تکالیف توسط خودتان شده باشید که می تواند باعث بروز بعضی عادات بد در آن شوید.اما مورد سوم دقیقا به چه معناست؟!واقعا این کار کوچک می تواند باعث تخریب روابط میان فرزند و والدین او گردد؟؟!

در پاسخ به این سوال جای دارد تا این گونه به شما بگوییم ، زمانیکه شما با بدترین شیوه مکالمه با فرزندتان جهت انجام دادن تکالیف صحبت کنید می تواند به مرور زمان باعث آسیب زدن روحی و عاطفی در او شوید که نتیجه آن می تواند بی توجهی کودک به والدینش گردد و به نحوی می توان گفت که نوعی نفرت در درون کودکتان از همان سنین کم تا سنین بالا رشد می نماید که می تواند باعث تخریب روابط خانوادگی در خانواده شما گردد.

بنابراین توصیه می گردد که با فرزندتان با بهترین شیوه مکالمه نمایید تا فرزند شما به دلیل محبت و عشق ورزیدن شما تکالیفش را انجام دهد و شما را با انجام ندادن تکالیف آزرده خاطر نسازد.

همچنین یقینا تفاوت عشق ورزیدن و بدرفتاری را هر یک از ما می دانیم و تنها کافی است تا خودمان تنها به مدت چند دقیقه و یا چند ثانیه بجای فرزندمان قرار دهیم و درک کنیم که بدرفتاری و اجبار کردن به هر کاری می تواند باعث بروز چه احساسات و اختلافات درونی در ما گردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 18 آذر 1399 بروزرسانی: 18 آذر 1399 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 347

به "3 علت که نباید به بچه ها در حل تکالیف یاری کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 علت که نباید به بچه ها در حل تکالیف یاری کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید