کهن الگوی هرمس؛ شخصیت شناسی آرکتایپ سخنوری و سفر

به گزارش پزشکی مدرن، خبرنگاران | سرویس روانشناسی - کهن الگو یا آرکتایپ به معنای الگو های قدیمی است که اولین بار توسط کارل گوستاو یونگ وارد روانشناسی شد. از نظر او شخصیت و رفتار انسان ها ریشه در این کهن الگو ها دارد. یکی از معروف ترین آن ها کهن الگوی هرمس است که در این مقاله جنبه های مثبت و منفی این آرکتایپ و تاثیر آن در طول زندگی را بررسی خواهیم کرد.

کهن الگوی هرمس؛ شخصیت شناسی آرکتایپ سخنوری و سفر

کهن الگوی هرمس

اسطوره هرمس: هرمس خدای مسافران، خدای شانس و چیز های غیرمنتظره است. می توان هرمس را خدای عقل دانست که در ساختن و داشتن اوقاتی همیشه خوش و خرم توانمند است. او که در بین رومیان به مرکوری (جیوه) مشهور است از همان بدو تولد در حرکت بود. او همان روز اول تولد راه رفت، چنگ ساخت، موسیقی نواخت، گاو های آپولو را دزدید و دوباره به گهواره خود بازگشت. اتفاقات روز تولد هرمس ویژگی های شخصیت او را نشان می دهد. او به محض تولد شروع به خطر کرد و وارد دنیا شد. هرمس از اتفاقات مطلع است و می داند چگونه در امتداد حوادث حرکت کند.

او سخنور و دارای گفتاری شیواست، مخترع چنگ، اعداد و الفباست و خدمات زیادی برای دیگر خدایان انجام داده است. نوای چنگ به خوبی می تواند ویژگی شوخ و شاد بودن و در عین حال اسرارآمیز و لطیف بودن هرمس را توصیف کند. هر جا امور به سکون رسیده و یا در جمعی سکوت حاکم است یعنی زمان آمدن هرمس است تا با خود حرکت و شروع جدید بیاورد.

ظاهر هرمس به صورت مرد بسیار جوان و ریز نقش به تصویر کشیده شده که کفش هایی راحت به پا و عصایی جادویی در دست دارد.

آرکتایپ هرمس: کهن الگوی هرمس همزمان ویژگی های مثبت و منفی زیادی دارد. او خلاق است و به خوبی و با سرعت می تواند فکر و عمل کرده و با دیگران و دنیای اطراف ارتباط برقرار کند. او تفکری خلاق دارد و می تواند برای مسائل راه حل پیدا کند. او از چالش هایی مثل سفر به ناشناخته ها، تجارت و پول در آورن و یافتن دوستان جدید استقبال می کند. ویژگی های هرمسی و روان دوجنسیتی او به روشن بینی و سفر از دنیای مادی به دنیای ارواح نیز کمک می کند.

هرمس یک کهن الگوی پیام آور است؛ به همین جهت می تواند به خوبی در دنیای ارتباطات، سیاست و تجارت حرکت کرده و نگران درست و غلط بودن کارهایش نباشد. در دنیای امروز هرمسی ها را می توان در میان سخنرانان بین المللی، کارمندان شرکت های چند ملیتی یا راهنما های تور دید. او زرنگ و زیرک است و می داند چگونه از کلمات برای رسیدن به هدفش یا رهایی خود استفاده کند تا جایی که به جای سرزنش شدن حتی تشویق شود. این کهن الگو حقه باز است و به خوبی می تواند خود را به شکل های مختلف درآورد. او می تواند با اقناع کردن، فریب و دزدی، آن چیزی را که می خواهد به دست آورد.

هرمس را نجات دهنده کودک می دانند، زیرا به دنبال نجات دادن هر چیزی یا کسی است که آسیب پذیر، بی گناه یا مقدس باشد. کهن الگوی هرمس مرز ها و محدوده ها را تعیین می کند، اما خودش به راحتی از مرز ها برای ورود به قلمرو های جدید عبور می کند. او می تواند سکون را به حرکت تبدیل کرده و جریان و شروعی تازه ایجاد کند.

آرکتایپ هرمس ذهنی تیز دارد که به سرعت یک موضوع یا یک موقعیت را درک کرده و بر مبنای شهود و بصیرت خود واکنش نشان می دهد. او مانند جیوه سیال بوده و همیشه در حرکت است. چه از مکانی به مکانی دیگر یا از ایده ای به ایده ای دیگر. او پدر کیمیاگری است و به خوبی می تواند معانی طلایی تجربیات و گوهر وجود را دریابد.

ویژگی های شخصیتی

افراد متاثر از کهن الگوی هرمس شخصیت ویژه ای دارند. آنان یک کار را نه بر حسب ضرورت بلکه به خاطر اینکه دلشان می خواهد و بر اساس حس آزادی انجام می دهند. افرادی که با آنان در ارتباط هستند هیچوقت نمی توانند هدف یک هرمسی از انجام یک کار را تشخیص دهند.

 • هرمسی ها معمولا برونگرا بوده و حضور در جمع را دوست دارند.
 • آنان بسیار خوش شانس به نظر می رسند، زیرا هم ذهن مثبتی دارند و هم در لحظه زندگی می کنند.
 • آنان دلیلی برای عصبانیت نمی بینند و همیشه خونسرد هستند. اگر عصبی شوند و نتوانند موضوعی را حل کنند ترجیح می دهند مکان را ترک کنند.
 • یک هرمس تایپ یه خوبی می تواند یک جمع ساکت و سرد را با شوخی و زبانی شیرین گرم کند و یخ جمع را بشکند.
 • خوش سخن بوده و میان دوستانش به شیرین زبانی و فن بیان خوب معروف هستند.
 • هرمسی ها می توانند بین دو نفر آشتی برقرار کرده و فضای منفی بین آن ها را تغییر دهند.
 • هرمس تایپ ها متقاعد کننده های بسیار خوبی هستند. آن ها به خوبی می توانند با حرف زدن دیگران را قانع کنند.
 • می توانند بدون دخیل کردن احساساتشان یا دخل و تصرف در یک پیام آن را منتقل کنند و به همین علت اغلب به عنوان ناقل پیام انتخاب می شوند.
 • به سادگی می توانند در طول روز در نقش های مختلف ظاهر شده و به خوبی آن را ایفا کنند. آنان نقش ها و نقاب های خود را متناسب با جمعی که در آن هستند یا شرایطی که در آن قرار می گیرند انتخاب می کنند. این جمع می تواند نوازنده های موسیقی زیر زمینی باشند یا مهمانان یک کنفرانس پزشکی.
 • هرمس اسیر یا درگیر هیچ چیز نمی شود. از مواد مخدر گرفته تا آدم ها.
 • کودک درون یک هرمسی همیشه سرحال است. آنان می توانند در سخت ترین شرایط جنبه خنده دار مسئله را در نظر گرفته و لبخند بزنند. نجات کودک درون در بحران ها کمک می کند تا حالشان خوب باشد.
 • ورودشان به یک جمع، روح تازه ای به جمع دمیده و حال و هوا را عوض می کند.
 • دوستان زیاد و متنوعی دارند و همه با آن ها زود صمیمی می شوند؛ چرا که هدفشان از ارتباط تنها ایجاد حس خوب و دوستی است.
 • به راحتی می توانند با همه ارتباط برقرار کنند و حتی با اشخاص بسیار مهم می توانند سر حرف را باز کرده و با آن ها شوخی کنند.
 • سرعت یادگیری شان بالاست و مخصوصا به فراگیری زبان های خارجی علاقه دارند. همین طور مسائل روانشناسی و شخصیت شناسی برایشان جذاب است.
 • در همه زمینه ها اطلاعات زیاد، اما سطحی دارند و دوست دارند دیگران را نیز هدایت کنند.
 • خوب حرف می زنند، اما مخاطبین خوبی نیستند. مگر اینکه موضوع مورد بحث برایشان جدید بوده و بخواهند بیشتر در مورد آن بدانند.
 • هرمس خدای سفر است و یک هرمسی به خوبی آداب و رسوم سفر کردن را می داند. آنان بسیار خوش سفر هستند و در همه جا مثل خانه خودشان راحتتند.
 • نقاط ضعف و توانایی های دیگران را به خوبی می شناسند و به این ترتیب می توانند از مرز های آن ها عبور کرده و به آنان نزدیک شوند.
 • اگر چیزی را بخواهند به دست می آورند حتی اگر به کس دیگری تعلق داشته باشد، اما در امانت خیانت نمی کنند.
 • آنان این توانایی را دارند که مسائل ظاهرا بی ربط را به هم ربط داده و موضوعی جدید خلق کنند و یا هر چیزی را با کمی تغییر بهتر کنند.
 • مردان هرمسی بسیار باهوش و زیرک هستند و دیگران نیز از هوش آن ها باخبرند.
 • اغلب کلاهبرداران مشهور، متاثر از کهن الگوی هرمس بوده اند.
 • او یک نوجوان ابدی است. در هیچ چیز ثبات ندارد: نه در کار، نه در تحصیل و نه حتی در عشق و رابطه.

سامانه مشاوره آنلاین های اکسپرت

تاثیر هرمس در طول زندگی

1- کودکی هرمس

یک هرمسی از همان کودکی فعال، خلاق، شوخ طبع، دوست داشتنی، کنجکاو و حقه باز است. او زود راه می افتد، زود حرف می زند و به اشیا مختلف دست زده و به مکان ها سرک می کشد. به خوبی با بقیه ارتباط برقرار کرده و با بازی های خلاقانه خود بقیه بچه ها را سرکار می گذارد.

او با مدرسه مسئله ای ندارد و شیطنت هایش نیز اغلب به نام دیگری تمام می شود. زیاد دروغ می گوید و لازم است والدین هرمسی مانع دروغ گویی او شده و اجازه ندهند به سادگی از مرز خیال و واقعیت عبور کند. والدین کودک هرمسی نباید و نمی توانند او را محدود کنند، اما باید با قاطعیت و پیامی واضح او را وادارند تا به مرز ها و مایملک دیگران احترام بگذارد. هرمس باهوش است و جزئیات را به خوبی می بیند بنابراین اگر پدر و مادر پیامی دوگانه به او بدهند (مثلا در کلام بگویند کارت اشتباه است، اما به عمل او خندیده باشند) او پیام پنهان را خواهد گرفت.

یک مادر هستیا تایپ که روی فرزندش احساس تملک نکند و یک پدر زئوسی که قاطع و بدون پیشداوری باشد بهترین والد برای هرمس هستند.

2- نوجوانی هرمس

نوجوان هرمسی دوست دارد به آنچه می خواهد دست یابد، اما نه از راه و روش های مرسوم. او قوانین رایج را زیر پا می گذارد و سعی می کند از مرز ها و محدوده ها عبور کند. ممکن است در این دوران مشاغل مختلف را امتحان کرده یا شاید به دزد یا دروغ گوی حرفه ای و یا یک خانه به دوش تبدیل شود. برخی از آنان نیز به فضا های معنوی و مسائل روانشناسی علاقه مند می شوند.

3- هرمس در دوران تحصیل

از آنجا که کودک هرمسی توانایی یادگیری خوبی دارد و اهل رقابت است، دوران دبستان را به سادگی طی می کند مگر اینکه مدام از او بخواهند ساکت و آرام سرجای خود بنشیند. هرمسی ها درس خواندن را نیز به شیوه خودشان انجام می دهند. هدف آن ها از درس خواندن تایید دیگران یا دریافت نمره خوب یا مدرک تحصیلی نیست. درس را خیلی زود یاد می گیرند و نیازی ندارند که خارج از مدرسه وقت زیادی برای مطالعه بگذارند.

برای مقررات مدرسه ارزش زیادی قائل نیستند و دوست ندارند مدرسه آن ها را محدود کند. همیشه هم از نتیجه شیطنت ها و شوخی هایشان در مدرسه قسر در می فرایند. دانش آموزانی که اهل شیطنت، فرار از مدرسه، شوخی با معلم و همکلاسی های خود هستند، اما اغلب به خاطر نمرات خوب و خوش شانسی شیطنت هایشان به گردن دیگران می افتد یا به خوبی آن را توجیه می کنند، تحت تاثیر انرژی کهن الگوی هرمس هستند.

آن ها در دوران دانشگاه بیشتر به تحصیل در رشته های علوم انسانی مانند وکالت، دنیاگردی، فروش و زبان های خارجی گرایش پیدا می کنند. در هنر نیز مخصوصا در بازیگری طنز و نوشتن فیلم نامه های تخیلی توانایی دارند.

4- شغل و حرفه

هرمس علایق و توانایی های متنوعی دارد و نمی توان او را متخصص رشته ای خاص تصور کرد. مشغول به هر کاری باشد دوست دارد آن کار را مطابق نظر خودش انجام دهد، نه طبق دستورالعمل های از پیش تعیین شده.

او ذاتا یک تاجر و مذاکره کننده با استعداد است. او به خوبی می تواند از کنار هم گذاشتن ایده های مختلف یک ایده و راه حل جدید خلق کند. به سرعت می تواند رابطه برقرار کرده و روی دیگران تاثیر بگذارد، به همین دلیل از معامله و خرید و فروش لذت می برد. او می تواند معاملات عجیبی انجام دهد و چیز هایی را به قیمت گزاف بفروشد که شاید واقعا ارزش چندانی نداشته باشند. آن ها معتقدند که باید راهی میانبر برای پیروزیت بیابند وگرنه اگر بخواهند طبق اصول دیگران و در جهت آن ها قدم بردارند همیشه عقب خواهند بود.

در محل کار زود با سایرین ارتباط برقرار کرده و نبودشان به چشم می آید. اگر فقط جنبه هرمس در آن ها فعال باشد مدیران خوبی نخواهند بود، اما می توانند مسئول روابط عمومی خوبی باشند. از آنجا که در برقراری رابطه محبت آمیز توانمند هستند می توانند یک تاجر خلاق، یک روانکاو خوب، یک متخصص ارتباطات، راهنمای تور، بازاریاب یا سخنران پیروز باشند.

5- میانسالی و پیری

اگر یک هرمسی تا میانسالی هنوز همان نوجوان ابدی مانده باشد و بی ثبات از شغلی به شغل دیگر و از رابطه ای به رابطه دیگر برود میانسالی برایش آسان نخواهد بود و احساس شکست می تواند منجر به افسردگی در او شود. حتی ممکن است تا دوران پیری با یک درآمد کم و به سختی زندگی کند. اما اگر رشد کرده و به پختگی رسیده باشد می تواند با سفر به درون خود زندگی آرام و راحتی داشته باشد و با کارهایی چون سفر کردن تنوع طلبی خود را ارضا کند. اگر کهن الگوی هرمس انرژی خود را در جهت درست استفاده کرده باشد در میانسالی فردی پیروز خواهد بود که دیگران را نیز هدایت کرده و تا دوران پیری به دنبال مکاشفه حیطه های جدید است. هرمسی با یک رشد مثبت در دوران پیری استادی با تجربه خواهد بود که دانش خود را در اختیار دیگران می گذارد.

6- روابط با دیگران

او دوستان زیاد با علایق و سلایق متفاوت دارد و به سادگی با همجنسانش ارتباط برقرار می کند. مجلس گرم کن است و اغلب اولین کسی است که به مهمانی ها دعوت می شود. با اینکه از او به عنوان فردی باحال یاد می شود، اما رفتار دیگران با او محترمانه است. هرمسی ها در گروه می درخشند، اما تنهای گروه نیز به حساب می آیند.

برای مرد هرمسی رابطه برقرار کردن با زنان کار راحت و هیجان انگیزی است. او جذاب است و می تواند دوست خوبی باشد. زنی که یک هرمسی ناگهان سر و کله اش در زندگی او پیدا می شود در وهله اول مطمئن است که مرد زندگی خود را یافته، اما در حقیقت این طور نیست. مرد هرمسی همان طور که ناگهان می آید ناگهان هم می رود. در واقع او دوست دارد هر وقت خواست بیاید و هر وقت خواست برود. او با تعهد و هرچیزی که حس کند آزادی او را می گیرد بیگانه است. با این وجود اگر زن رویا های خود را بیاید عاشق شده و از عشق مانند یک سفر هیجان انگیز لذت می برد.

جنبه تاریک هرمس ممکن است باعث شود از زنان سوءاستفاده کند چرا که به راحتی می تواند دیگران را فریب داده تا به چیزی که می خواهد برسند.

7- ازدواج

کهن الگوی هرمس تمایلی به ازدواج ندارد. او ترجیح می دهد مجرد بماند تا اینکه اسیر تاهل و مسئولیت های آن شود. تمام تلاش خود را می کند تا از لحاظ عاطفی نیز به زنی وابسته نشود. اگر هم ازدواج کند دوست دارد در زندگی مشترک احساس آزادی داشته باشد و کسی مزاحم کار ها و ارتباطاتش نشود. او همسری می خواهد که در نبودش خانه را مدیریت کرده و منتظر شود او بازشود. دوست ندارد همسرش در جزئیات مرتبط با کارش مداخله یا همفکری کند. در واقع بهتر است با زنی مستقل ازدواج کند.

در میان کهن الگو های زنانه، زن هستیایی برای او مناسب است. زنی مستقل که در نبود همسرش آتش خانه را روشن نگه می دارد و از تنهایی خود لذت می برد. هستیا و هرمس دو متضاد هماهنگ هستند. زن آفرودیتی شباهت های زیادی با هرمس دارد، هر دو فاقد حس مالکیت بوده و به تعهدات خود پایبند نیستند. هر دو می توانند در لحظه با هم خوش باشند. به طور کلی یک هرمس تایپ برای همسرش پشتیبان امنی نیست مگر اینکه سایر آرکتایپ ها را در خود تقویت کرده باشد.

مسائل جنسی نیز برای هرمسی ها حوزه ای برای تجربه است. بدون اینکه به عواقب کار خود فکر کنند، روابط جنسی متعددی را تجربه می کنند. گاهی نسبت به همجنسان خود نیز تمایلات جنسی دارند.

8- رابطه با فرزندان

هرمس پدر خوبی نیست مگر اینکه توسط یک پدر خوب تربیت شده باشد. خیلی وقت ها غایب است و آنچه فرزندانشان از آنان می آموزند بهانه آوردن برای انجام ندادن کارها، زیر پا گذاشتن قانون، از این شاخه به آن شاخه پریدن، عدم پرداختن بها برای رسیدن به خواسته ها و… است. در واقع آن ها نمی توانند به خوبی محدودیت ها و درست و غلط را به فرزندان خود بیاموزند. اما یک پدر هرمسی می داند چگونه اوقات خوشی را برای فرزندانش بسازد. او نوجوان ابدی است و وقتی با فرزندانش بازی می کند یا در کنارشان است، آن ها از وجود یکدیگر لذت می برند. او این ایده را به فرزندانش می دهد که زندگی یک ماجراجویی است.

جنبه های منفی و مسائل روانی

به طور کلی مسائل شخصیت هرمسی را می توان بی برنامه گی در زندگی، قول دادن های بی پایه و زیاد و اغراق آمیز حرف زدن دانست، اما این کهن الگو اگر به طور افراطی شخصیت یک فرد را تحت تاثیر خود قرار دهد، مسائل دیگری را برای آن شخص و اطرافیانش ایجاد خواهد کرد از جمله:

 • این افراد برای احساسات و حقوق دیگران ارزشی قائل نیستند و بدون اینکه به عواقب کار خود فکر کنند بدون حد و مرز آنچه را می خواهند انجام می دهند.
 • یک هرمس تایپ هرگز بزرگ نمی شود و مانند یک نوجوان همیشه در انتظار فرصت های جدید است به همین علت به هیچ چیز و هیچ کس متعهد نمی شود.
 • او روابط عاطفی را جدی نمی گیرد و به سادگی وارد یک رابطه شده و به سادگی نیز آن رابطه را ترک می کند. او به راحتی زنانی که دوستش دارند را آزرده و غمگین می کند.
 • درک این گونه مردان سخت است چرا که به سادگی رنگ عوض می کنند.
 • فرزندان یک پدر به شدت هرمسی غیرقابل اعتماد و بی مسئولیت بار می آیند و دخترانشان نمی توانند در آینده به هیچ مردی اعتماد کنند.
 • اگر ویژگی های کهن الگوی هرمس به شکل مثبت و در جهت درست شکل نگیرد ممکن است شخص متاثر از آن به یک فرد جامعه ستیز تبدیل شود.

پیشنهاداتی به هرمسی ها

 • گاهی به هرمس درون خود نه گفته و با چشمانی باز عواقب کار هایی که می خواهید انجام دهید را در نظر بگیرید.
 • سعی کنید برادر بزرگتر یعنی کهن الگوی آپولو را فرا بخوانید. او به شما کمک می کند درست و غلط را از هم تشخیص داده و روی اهداف بلند مدت تمرکز و برای آن
 • برنامه ریزی کنید.
 • به تعهدات و قول و قرار های خود بیشتر اهمیت بدهید.
 • از دوستان آپولویی خود برنامه ریزی و هدفمندی را بیاموزید.
 • به معنا و عمق زندگی بیشتر فکر کنید.
 • کهن الگوی زئوس را در خود بیدار کنید تا بتواند سررشته زندگی شما را از کودک درون تان گرفته و مانند یک مربی آن را هدایت کند.
 • یک مرد هرمسی با یافتن یک معشوق آفرودیتی می تواند به عمق عواطف خود دست پیدا کرده و با حس هایش بهتر آشنا شده و رشد کند.
 • یک مرد هرمسی اگر بتواند با بخش زنانه روان خود یا همان آنیما ارتباط بیشتری برقرار کند، می تواند به تکامل معنوی برسد.

رشد و پرورش آرکتایپ هرمس

همان طور که اشاره شد هرمس نکات مثبت زیادی دارد. او شاد و خلاق است و به خوبی می تواند مذاکره کرده و دیگران را قانع کند، پس اگر فکر می کنید هرمس درونتان غیر فعال است با تمرینات زیر آن را پرورش دهید.

 • گاهی بدون برنامه ریزی عمل کرده و در لحظه تصمیم بگیرید.
 • از حرف زدن در جمع نترسید و تمرین کنید که در یک مهمانی شما یخ جمع را شکسته و جوک یا خاطرات شیرین تعریف کنید.
 • بیشتر سفر کنید آن هم بدون برنامه و سبک بار.
 • تمرین کنید فی البداهه در مورد موضوعات اظهار نظر کنید.
 • با آدم های مختلف از نظر سن، جنس، صنف و شخصیت در ارتباط باشید و توانایی خود در ارتباط با دیگران را ارزیابی کنید.
 • برای تقویت ذهن خلاق می توانید کلمات بی ربط را کنار هم گذاشته و جملات با معنی بسازید.

سخن آخر

هرمس در تعطیلات بی برنامه، در زمان هایی که حس ماجراجویی داریم، زمانی که می خواهیم صحبت کرده و ارتباط برقرار کنیم و… در کنار ماست. در واقع افراد در شرایط و زمان های مختلف از یک کهن الگوی خاص پیروی می کنند. مهم است که بتوانیم هر آرکتایپ را به شکلی متعادل در خود پرورش داده و انتخاب هایمان را بر مبنای آرکتایپی که بیش از سایرین بر شخصیت ما مسلط است، هماهنگ کنیم.

برای مطالعه بیشتر در مورد آرکتایپ های مردانه، مقالات کهن الگوی آرس؛ شخصیت شناسی آرکتایپ جنگ و کهن الگوی هفائستوس؛ شخصیت شناسی آرکتایپ صنعتگری و خلاقیت را نیز در خبرنگاران بخوانید و نظرات خود را برای ما ارسال نمایید.

منبع: setare.com
انتشار: 12 خرداد 1400 بروزرسانی: 12 خرداد 1400 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 682

به "کهن الگوی هرمس؛ شخصیت شناسی آرکتایپ سخنوری و سفر" امتیاز دهید

5 کاربر به "کهن الگوی هرمس؛ شخصیت شناسی آرکتایپ سخنوری و سفر" امتیاز داده اند | 3.6 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کهن الگوی هرمس؛ شخصیت شناسی آرکتایپ سخنوری و سفر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید