پلیس فتا: والدین نگران مومو نباشند

به گزارش پزشکی مدرن، رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا با اشاره به ارسال کلیپ های مومو برای برخی کاربران به خصوص دانش آموزان گفت: والدین در این خصوص دقت بیشتری داشته باشند و تهدیدات ارسال کنندگان کلیپ های مومو را جدی نگیرند و استرس و اضطراب به فرزندان خود منتقل نکنند.

پلیس فتا: والدین نگران مومو نباشند

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، سرهنگ علی محمد رجبی اظهارکرد: رسیدگی به ارسال پیام ها و کلیپ های موسوم به مومو به صورت ویژه در دستور کار پلیس فتا قرار گرفته است و به زودی افراد داخلی که هدفشان اذیت و آزار دانش آموزان بوده است، گرفتار قانون می شوند.

وی از والدین درخواست کرد: در صورت برخورد فرزندشان با محتوای مومو با آن ها صحبت کنند و نگرانی آن ها را کاهش دهند چراکه والدین درک بهتری نسبت به تهدیدات فضای مجازی و شبکه های اجتماعی دارند.

رجبی اضافه نمود: در روز های اخیر دوباره شاهد مطرح شدن چالش مومو در سطح برخی استان های کشور به خصوص استان های جنوبی بوده ایم و برخی کاربران که بیشتر آنان دانش آموز بوده اند پیام هایی حاوی محتوا و تصاویر مومو دریافت کرده اند. دریافت پیام ها و کلیپ های چالش مومو بیشتر از طریق اپلیکیشن واتس اپ صورت گرفته است.

وی در تشریح این موضوع گفت: مومو یک اکانت واتس آپ است که در ابتدا کاربر یک لینک تماس از سوی مومو دریافت می کند و پس از شروع به مصاحبه از سوی حساب کاربری مومو فرد به رفتار های خطرناک دعوت می شود.

رجبی در ادامه گفت: برخی کاربران واتس اپ از حساب های کاربری با شماره ایرانی و بعضا خارجی پیام هایی را به زبان فارسی دریافت کرده بودند که از آنان خواسته شده بود در چالش مومو شرکت کنند. بررسی های گسترده پلیس فتا نشان داد عمده این پیام ها با انگیزه ایجاد مزاحمت ارسال شده است.

وی اضافه نمود: متاسفانه برخی خانواده ها در پی ارسال پیام ها و کلیپ های چالش مومو برای فرزندانشان به جای راهکار های فنی و صحبت کردن با آنان نگرانی بیشتری به فرزندان خود منتقل کرده و باعث ایجاد اضطراب در فرزندانشان شده اند.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا موج جدید مزاحمت های موسوم به مومو را ناشی از افزایش حضور دانش آموزان در بستر اینترنت دانست و اظهارکرد: پلیس فتا پیش تر در خصوص خطرات احتمالی استفاده مدارس از واتس اپ هشدار داده بود، ولی متاسفانه همچنان شاهدیم که کلاس های مجازی به جای برنامه شاد در واتس اپ تشکیل می شود و والدین مجبور هستند اینترنت بدون محدودیت را در بستر یک پیام رسان خارجی در اختیار فرزند خود قرار دهند و همین موضوع زمینه این گونه مسائل را به وجود آورده است.

رجبی از والدین و معلمان خواست به هیچ وجه دانش آموزان را به استفاده از پیام رسان های خارجی برای آموزش مجازی هدایت نکنند و مراقبت های لازم را انجام دهند و در صورتی که به هر دلیل نیاز به استفاده از بستری دیگر غیر از برنامه شاد بود از پیام رسان های داخلی استفاده کنند.

وی مراقبت از داده های خصوصی و عدم افشای اطلاعات در شبکه های اجتماعی و آموزش استفاده صحیح از فضای مجازی را راهکار اصلی پیشگیری از این مسائل دانست و گفت: امیدواریم آموزش و پرورش و والدین گرامی با ارائه آموزش های لازم به دانش آموزان از بروز اینگونه مسائل پیشگیری کنند.

به گزارش پایگاه خبری پلیس رجبی در خاتمه از هموطنان خواست هرگونه مشکل و موارد مشکوک در فضای مجازی را با سایت پلیس فتا به نشانی www.cyberpolice.ir یا شماره تماس 096380 در میان بگذارند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 29 آبان 1399 بروزرسانی: 29 آبان 1399 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 308

به "پلیس فتا: والدین نگران مومو نباشند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پلیس فتا: والدین نگران مومو نباشند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید