هشدار درباره همزمانی کرونا و آنفولانزا در فصل سرد و چند توصیه

به گزارش پزشکی مدرن، یک متخصص داخلی با تاکید بر این که کرونا با هیچ کسی شوخی ندارد، هشدار داد: اگر در فصل گرما با شدت بسیار زیاد اپیدمی کووید 19 روبرو باشیم، قطعا در فصل سرد سال و همزمانی کرونا و آنفولانزا با مسائل جدی تر و بحران شدیدتر و پیچیده تری نسبت به قبل روبرو خواهیم بود.

هشدار درباره همزمانی کرونا و آنفولانزا در فصل سرد و چند توصیه

به گزارش خبرنگاران، دکتر علی پیرصالحی با اشاره به افزایش آمار مبتلایان به کووید 19، اظهار کرد: با شیوع کرونا از اوایل اسفندماه با موج گسترده اپیدمی این بیماری روبرو بودیم و در ادامه با اجرای تمهیدات پیشگیرانه و توجه به پروتکل های بهداشتی آمار مبتلایان به پایین ترین حد خود رسید.

وی با اشاره به گسترش شیوع کرونا طی روزهای اخیر اضافه کرد: در حال حاضر با عادی تلقی کردن شرایط از سوی مردم و مسئولان در بسیاری از بخش های بیمارستان ها شاهد موج گسترده شیوع این بیماری هستیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با تاکید بر این که بیمارستان ها و مراکز درمانی ناگزیرند بیمارانی غیر از بیماران کرونایی را نیز پذیرش نمایند، گفت: بخش درمان ناگزیر باید به حالت قبلی خود بازگشته و درمان های دیگر را در بالاترین سطح به مردم ارائه دهد.

وی اضافه کرد: در اسفندماه بیشترین ظرفیت بیمارستان ها به بیماران مبتلا به کرونا اختصاص یافت، ولی در حال حاضر نمی توانیم از سایر بیماران غفلت کنیم؛ به طور مثال بیماران مبتلا به سرطان و یا فردی که دچار سکته قلبی شده باید خدمات اورژانسی را دریافت کند.

پیرصالحی ضمن ابراز تاسف از بالا رفتن تعداد مبتلایان و در ادامه افزایش مرگ و میرهای ناشی از کرونا گفت: طولانی و مزمن شدن سیر اپیدمی کرونا باعث شده تا مردم نکات ایمنی را مورد توجه قرار ندهند.

وی، نتیجه سفر، رفت و آمدهای غیر ضروری و عدم توجه به توصیه های بهداشتی را مهم ترین عامل افزایش آمار مبتلایان به کووید 19 دانست و گفت: با گرم شدن هوا و میل مردم به رفتن به مسافرت و تردد در سطح شهر بسیاری از بیمارستان ها مملو از بیماران کرونایی شده است.

این متخصص داخلی اظهار کرد: هر چه از زمان اپیدمی کرونا می گذرد، علائم بیماری کرونا با شکل های مختلف بروز می نماید؛ چرا که ویروس به صورت طبیعی دچار تغییرات می گردد. بنابراین ممکن است علائم بیماری در بعضی بیماران شدیدتر و در بعضی با شدت کمتری نمایان گردد. البته بیماری تنفسی همچنان از مهم ترین نشانه ها و عوارض ابتلا به کروناست.

وی توصیه کرد: با رعایت توصیه های بهداشتی، سفر نرفتن و کاهش تردد و رفت و آمد می توان اپیدمی کرونا را تا میزان قابل توجهی کنترل کرد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه همچنین بر پرهیز از تجمعات غیرضروری تاکید نمود و اضافه کرد: عروسی، عزا و مراسم هایی که بصورت اجتماعی برگزار می گردد باید به طور کلی تا سرانجام ریشه کنی کووید 19 لغو گردد.

وی با اشاره به این که دولت ها و مردم ناگزیر هستند برای رفع کردن احتیاجات ضروری زندگی عادی داشته باشند، شرح داد: در تمام جهان فعالیت ها تقریبا به حالت عادی بازگشته، به هیچ عنوان نمی توان مردم را مجبور کرد که در خانه ها حبس شوند، ولی مردم می توانند در زمان خروج از منزل با تمهیدات ویژه در اجتماع حضور پیدا نمایند.

پیرصالحی در ادامه توجه به اصول بهداشتی و رعایت فاصله گذاری اجتماعی را راهکار مناسبی برای مبارزه با کرونا دانست و ادامه داد: قطعا یکسال مسافرت نرفتن و رعایت ملاحظات بهداشتی، صدمه ای به فرد وارد نمی نماید، ولی نادیده دریافت توصیه ها و انجام رفتارهای مخاطره آمیز می تواند به شدت مردم و جامعه را با بحران روبرو کند.

وی اضافه کرد: در بحران کرونا سفر رفتن جز آلوده تر کردن جهت سایر شهرها و استان ها آورده دیگری نخواهد داشت.

این عضو هیئت علمی دانشگاه، بالا رفتن آمار مبتلایان به کرونا را پیش آگهی خطرناکی برای بحران پیش رو در پاییز و زمستان دانست و ادامه داد: فصل تابستان و گرمای محیطی فرصت مناسبی برای کاهش بحران کروناست.

وی در این رابطه بر ضرورت غربالگری در محیط های کاری برای پیشگیری از کرونا تاکید نمود.

این متخصص داخلی با اشاره به این که کرونا بیماری نوظهوری است، تاکید نمود: هنوز مطالعات و دانش بشر به قطعیت نمی تواند عوارض بعدی کرونا را پس از بهبودی نمایان کند. هنوز هیچ داروی شناخته شده ای برای درمان کرونا وجود ندارد و تمامی مواردی که برای درمان بیماران مبتلا به کرونا انجام می گردد فقط مطالعه است و هنوز اجماع جهانی برای مقابله با این ویروس وجود ندارد.

پیرصالحی با بیان این که کرونا از هیچ قانونی تابعیت نمی نماید، اضافه کرد: کرونا پیر و جوان نمی شناسد و می تواند به راحتی هر فردی را با هر سن و سالی درگیر کند.

این متخصص داخلی در سرانجام گفت: ویروس کرونا در طبیعت وجود دارد و باید ضمن رعایت توصیه ها، پرهیز از رفتارهای وسواس گونه و ترس بی مورد کوشش کنیم تا زمان کشف واکسن و داروی موثر به این ویروس مهلک مبتلا نشویم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 132

به "هشدار درباره همزمانی کرونا و آنفولانزا در فصل سرد و چند توصیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار درباره همزمانی کرونا و آنفولانزا در فصل سرد و چند توصیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید