مرادی: آمریکا نمی تواند مزاحم مراودات نفتی ایران گردد

به گزارش پزشکی مدرن، حسن مرادی، استاد حقوق انرژی در گفتگوی کلاب هاوسی خبرنگاران به آنالیز زوایای تنش اخیر دریایی بین ایران و آمریکا پرداخت.

مرادی: آمریکا نمی تواند مزاحم مراودات نفتی ایران گردد

به گزارش خبرنگاران، مرادی گفت: در مورد بحث کشتی اخیر، باید گفت با توجه به تحریمهای گسترده ایران، ما راهی نداریم جز اینکه مراودات خود را از سایر کانالهای ممکن انجام دهیم. یکی از این موانع، جابجایی پول نقد یا تهاتری است. جمهوری اسلامی ایران حق خود می داند به هر ترتیب که می داند نفت خود را در بازارهای جهانی به فروش برساند. یکی از این شیوه ها، کشتی به کشتی است. دو کشتی مقابل هم قرار می گیرند و محموله نفتی، با کنتور منتقل و پول آن دریافت می گردد و هر کدام به راه خود ادامه می دهد.

وی اضافه کرد: درباره بحث اخیر هم فرض بر این است که با کشتی ویتنامی این مراوده را داشتیم و کشتی بدون پرداخت وجوه محموله، از آبها دور می گردد. این کشتی رهگیری و پس از چند هفته به دست نیروهای سپاه شناسایی می گردد. لذا مطالبات ما حق مسلم ما است. کاری به بحث نظامی ندارم ولی از نظر مراوده نفتی، این یک امر بدیهی است و آمریکا نمی تواند مزاحم مراودات نفتی ما گردد.

وی در خاتمه گفت: وقتی آنها متوجه می شوند بحث ما مطالبات است، کوتاه می آیند و دلیلی برای مداخله ندارند. البته اگر قدرت جمهوری اسلامی ایران نبود قطعا آنها کشتی را مصادره می کردند ولی با توجه به حرکت مقتدرانه نیروهای سپاه، راهی جز تسلیم نداشتند. این را حق مسلم خود می دانیم در آبهای آزاد، مراودات و کشتی رانی طبق کنوانسیون حقوق دریاها و حرمت آبهای سرزمینی خود خواهیم داشت. آنها باید به قلمرو دریایی ما احترام بگذارند و وقتی کشتی یا نفتکشی وارد قلمرو دریایی ما می گردد آنها حق مداخله ندارند.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 14 آذر 1400 بروزرسانی: 14 آذر 1400 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 926

به "مرادی: آمریکا نمی تواند مزاحم مراودات نفتی ایران گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرادی: آمریکا نمی تواند مزاحم مراودات نفتی ایران گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید