تخت روانچی: یکجانبه گرایی آمریکا حاکمیت قانون بین المللی را به خطر انداخته است

به گزارش پزشکی مدرن، نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، رهیافت یکجانبه گرایانه آمریکا را خطری برای حاکمیت قوانین بین المللی دانست و از رویکرد دوگانه و غیرصادقانه بعضی کشورها در مبارزه با فساد انتقاد کرد.

تخت روانچی: یکجانبه گرایی آمریکا حاکمیت قانون بین المللی را به خطر انداخته است

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، مجید تخت روانچی روز پنج شنبه در نشست حاکمیت قانون در سطح ملی و بین المللی که کمیته حقوقی مجمع عمومی سازمان ملل متحد برگزار گردید، این مطلب را بیان کرد.

وی چند جانبه گرایی را یکی از دستاوردهای مهم سازمان ملل دانست که اکنون در نتیجه رهیافت های یکجانبه گرایانه آمریکا تحت هجوم جدی واقع شده است و اضافه نمود: جلوه های این یک جانبه گرایی را در خروج آمریکا از توافقات، معاهدات و سازمان های بین المللی، شروع جنگ تجاری با کشورها و اقدام به تروریسم اقتصادی و پزشکی به وسیله اعمال اقدامات قهر آمیز یکجانبه بر کشورها با هدف کسب منافع سیاسی برشمرد.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد ادامه داد: تهدید دیوان کیفری بین المللی و دادستان آن، سوء استفاده از نظام اقتصادی بین المللی، تنبیه کشورها به دلیل اجرای قطعنامه های شورای امنیت، مصادره اموال بانک مرکزی و نقض تعهدات خود در قبال سازمان ملل با تحمیل محدودیت های ترددی بر اعضای بعضی از نمایندگی ها نزد سازمان ملل، دیگر وجوه یکجانبه گرایی آمریکا است که حاکمیت قانون در سطح بین المللی را به شکل قابل توجهی به مخاطره انداخته است.

تخت روانچی با اشاره به گشایش دو پرونده حقوقی از سوی ایران نزد دیوان دادگستری بین المللی برای احقاق حقوق مشروع ایران، صدور قرار موقت الزام آور از سوی دیوان دادگستری بین المللی و تاکید آن دیوان بر تعهد آمریکا در برداشتن موانع تجاری پیش روی ایران در بعضی از حوزه ها را گواه دیگری بر غیر قانونی بودن تحریم های آمریکا علیه ایران و مردم کشورمان دانست در حالی که پاسخ آمریکا در برابر رای الزام آور رکن قضایی سازمان ملل متحد، افزایش تحریم ها بوده است .

وی به مبارزه با فساد که به عنوان موضوع مورد بحث این اجلاس انتخاب شده است، به اقدامات داخلی ایران از جمله اصلاح قانون مبارزه با پولشویی اشاره نمود و بر تعهد جمهوری اسلامی در اجرای کنوانسیون مبارزه با فساد سازمان ملل متحد همچون مقررات این کنوانسیون در مورد بازگرداندن سرمایه های خارج شده در نتیجه فساد به عنوان یکی از اصول اساسی کنوانسیون تاکید نمود.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، عدم رعایت این مقررات از سوی بعضی از کشورها را رهیافتی دو گانه و غیر صادقانه در مبارزه با فساد دانست که به ادامه فعالیت افراد فاسد انجامیده و حاکمیت قانون در سطح ملی و بین المللی را تضعیف خواهد نمود .

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 آبان 1399 بروزرسانی: 30 آبان 1399 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 311

به "تخت روانچی: یکجانبه گرایی آمریکا حاکمیت قانون بین المللی را به خطر انداخته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تخت روانچی: یکجانبه گرایی آمریکا حاکمیت قانون بین المللی را به خطر انداخته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید