اعلام کشف چاه سنگی منحصر به فرد دوره اشکانی در اصفهان

به گزارش پزشکی مدرن، ایرنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، کشف چاه سنگی منحصر به فرد دوره اشکانی در اصفهان انجام گرفت.

اعلام کشف چاه سنگی منحصر به فرد دوره اشکانی در اصفهان

داستان چیست؟

علیرضا جعفری زند گفت: تپه اشرف، یگانه تپه باستانی شهر اصفهان که امروزه در دل شهر و یکی از منطقه های ممتاز شهر واقع شده، تا به امروز 6 فصل کاوش را پشت سر نهاده است.

او اضافه کرد: این کاوش ها منجر به دستاورد با ارزشی از دوران تاریخی ایران شده که شامل دوران هخامنشی، سلوکی، اشکانی، ساسانی، دوران انتقالی ساسانی به دوران اسلامی و سده های چهارم و پنجم هجری و در نهایت 12 هجری قمری است.

این باستان شناس با اشاره به اینکه فصل هفتم کاوش این محوطه، به حدس با رویکرد نجات بخشی اختصاص یافت توضیح داد: به منظور آبرسانی به منطقه شرق اصفهان، اداره آب و فاضلاب منطقه 1 اصفهان طرح لوله گذاری را انجام داده و بدلیل تذکر به لحاظ تاریخی بودن محوطه موردنظر 600 متر خیابان سلمان فارسی را خط قرمز اعلام کردیم و اجرای عملیات لوله گذاری به پس از حدس هئیت کاوش محول شد.

به گفته جعفری زند، در راستای این عملیات با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، حدس شروع شد که به فاصله 10 متر به 10 متر و فاصله هر ده متر نیز با نظارت هیات در حال اجرا است.

سرپرست هیات باستان شناسی اظهار داشت: نتایج این حدس در حاشیه خیابان به کشف چاه سنگی منجر شد که به شیوه بسیار ماهرانه ای به ابعاد 112×112 سانتی متر و به 6 متر در صخره تراشیده شده است.

این باستان شناس اظهار داشت: این نمونه چاه تا به امروز در اصفهان دیده نشده است.

او با بیان اینکه کف چاه سنگ و آب از لایه های آن ترواش می کرد که به این طریق مورد استفاده قرار می گرفته است اضافه کرد: چاه به موازات ضلع شمال شرق تپه اشرف واقع شده است و هیات کاوش درنظر دارد برای حفظ آن، در و پلهکان فلزی ساخته تا در هنگام لزوم بتوان به آن دسترسی پیدا کرد.

وی در ادامه توضیح داد: ناگفته نماند که در دهه 1360، 4 هزار متر از عرصه تپه باستانی اشرف در تعریض خیابان تخریب و همچنین ضلع شرقی و غربی و جنوبی تپه نیز به فضای سبز تبدیل شد و از 12 هکتار عرصه تپه اشرف امروزه هفت هزار متر آن باقی مانده است.

او اضافه کرد: تپه دیگری که به فاصله 500 متری از تپه اشرف واقع شده است، تپه جی نام دارد، بنابراین 600 متر مورد نظر برای حدس از پس از تپه اشرف به تپه جی منتهی می گردد که در روزگاری نه چندان دور این دو تپه به هم پیوسته بوده و خیابان آن ها را از یکدیگر جدا ساخته است.

سرپرست هیات باستان شناسی گفت: در یکی از گمانه ها که در ضلع شمال شرق تپه اشرف واقع شده است، هیات کاوش به خمره بزرگی از دوران اشکانی دست یافت که کاربرد تدفینی دارد.

او اضافه کرد: برای کاوش و بازسازی این خمره، گروه بازسازی میراث فرهنگی اصفهان به درخواست هیات کاوش برای انتقال آن در نقطه ای امن در کارگاه مستقر شدند و این عملیات با تمهیدات انجام گرفت.

به گفته این باستان شناس، قطعات بقایای خمره دیگری که در این محوطه بدست آمد، حاکی از آن است که احتمالا گورستانی از دوره اشکانی در این قسمت خیابان سلمان فارسی واقع شده است که بخش اعظم آن احتمالا در زیر سطح خیابان و فضای سبز شهرداری مدفون بوده که احتیاج به کاوش و دریافت مجوز از پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری دارد.

منبع: همگردی
انتشار: 28 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 116

به "اعلام کشف چاه سنگی منحصر به فرد دوره اشکانی در اصفهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام کشف چاه سنگی منحصر به فرد دوره اشکانی در اصفهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید