دومین اسکلت بانو اشکانی در تپه اشرف اصفهان کشف شد

به گزارش پزشکی مدرن، در 2 ماه اخیر باستان شناسان طی عملیات نجات بخشی آثار تپه اشرف در جهت لوله گذاری آب به سمت شرق این تپه به کشفیات قابل توجهی رسیدند که پیشتر در فلات مرکزی ایران سابقه نداشته. یافته ها از جمله چندین گورخمره، قربانی و تدفین آیینی اسب چهارساله، تدفین مهری بانو اشکانی و حالا شواهد معماری قبر یک دختر نوجوان 13 ساله نشان داده است در شمال تپه اشرف اصفهان، جایی که اکنون خیابان مشتاق دوم قرار گرفته است، به احتمال یک گورستان اشکانی قرار گرفته است که در واقع از دوره ناشناخته تاریخ کهن اصفهان پرده برداشته است.

دومین اسکلت بانو اشکانی در تپه اشرف اصفهان کشف شد

نکته مهم این که هیات باستان شناسی به دلیل کمبود بودجه و جایی که خیابان مشتاق واقع شده برای نجات بخشی این آثار با مشکل روبرو اند.

علیرضا جعفری زند، سرپرست هیات کاوش تپه اشرف اصفهان ظهار کرد: در فاصله 10 متری از جسد بانوی اشکانی به تدفین یک دختر نوجوان دست یافتیم. این تدفین به صورت طاق باز و بر روی خاک است. شواهد نشان می دهد این جسد متعلق به یک نوجوان حدود 12 تا 13 سال با قد حدود 160 است ولی متاسفانه به دلیل رطوبت زیاد آسیب دیده است.

وی در ادامه اضافه کرد: از تدفین پیداست که قبر طراحی شده است. در کنار این جسد سکویی وجود داشته که روی آن بقایای یک کوزه بزرگ شکسته و یک قسمت از ستون فقرات یک اسب گذاشته شده است.

به گفته جعفری زند دورتادور تدفین این دختر 13 ساله اشکانی سنگ چین و سکویی ایجاد شد که پیشترهم در گور بانوی اشکانی بقایای از این نوع سکو پیدا شده بود و بر روی آن کوزه آبی نیز قرار داشت.

این باستان شناس معتقد است به دلیل آشفتگی شواهد معماری و اشیا این 2 قبر، به احتمال قوی در تاریخ بسیار دوری گورها باز شدند.

جسد بانو اشکانی که در چند هفته گذشته در شمال تپه اشرف پیدا شد سر به سوی شرق یعنی طلوع آفتاب بود اما جسد دختر نوجوان 13 ساله طاق باز تدفین شده است.

جعفری زند در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: در گورستان های دوران اشکانی و تدفین های دوران مهرپرستی اجساد به جهت های مختلف به صورت طاق باز و یا صورت به سمت شرق تدفین می شدند. برخی هم معتقدند مهرپرست ها این عادت را داشتند که هر زمانی مرده دفن می شد صورت به همان جهتی بود که خورشید قرار داشت.

به تعبیر جعفری زند اگر خورشید درست وسط آسمان بود صورت به طرف بالا و اگر در هنگام طلوع آفتاب تدفین انجام می شد که خورشید از طرف شرق بالا می آید، صورت به طرف شرق گردانده می شد و همین طور اگر تدفین در هنگام غروب آفتاب بود صورت به سمت غرب گردانده می شد؛ اما در همه تدفین های مهری نهادن سر جسد به طرف شمال است.

از نگاه سرپرست هیات باستان شناسی تپه اشرف اهمیت کشف تدفین دختر نوجوان در پی کشف تدفین بانوی اشکانی، همچنین تدفین اسب چهارساله و چندین گورخمره به این دلیل است که آن ها گفته بودند به احتمال در شمال تپه اشرف با یک گورستان بزرگ اشکانی روبه رو هستند؛ گورستانی که در آن تدفین های آیینی پیدا شده و حالا یافته ها احتمالات آنها را با یقین روبه رو کرده است، این دستاوردها تنها حاصل عملیات نجات بخشی آثار تپه اشرف در جهت لوله گذاری آب بوده است.

جعفری زند اضافه کرد: جسد این دختر نوجوان درست در راستا جسد بانو اشکانی قرار گرفته است. در حال کاوش حد فاصل این دو جسد هستیم تا ببینیم با چه نشانه های دیگری روبه رو هستیم.

به دلیل قرارگیری خیابان مشتاق در جانب شمال یافته ها و همچنین فضا سبز شهرداری در پایین آنچه از تدفین ها پیدا شد، ادامه کاوش ها مقدور نیست.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصفهان در هفته گذشته فریدون الهکمک، مدیرکل این نهاد گفته بود، کاوش ها در تپه اشرف اصفهان ادامه خواهد داشت. جعفری زند در این باره به ایرنا گفت که تا به امروز تنها شهرداری وعده هایی برای کمک به کاوش ها داد و آنها همچنان در انتظار عملی شدن قول کمک های شهرداری اصفهان هستند.

در عملیات نجات بخشی اخیر در شمال تپه اشرف سه نوع تدفین اشکانی یافت شد؛ یکی دخمه ای (ایجاد محفظه برای نهادن جسد) که تمام سطح آن به دلیل تعریض خیابان با لودر از بین رفته است، دیگری گورخمره ای و آخرین یافته، تدفین مستقیم در خاک و به جانب طلوع خورشید. این یافته ها در راستا یکدیگر و در حاشیه خیابان مشتاق کشف شد. علاوه بر تدفین ها آثار یک کارگاه عصاره گیری انگور، کارگاه ذوب فلزات، سکه اشکانی، یک چاه ساسانی و دو چاه اشکانی(تصفیه خانه) در این عملیان نجات بخشی کشف شده است.

تپه تاریخی اشرف در شرق اصفهان و در کرانه زاینده رود قرار گرفته است. یافته های این تپه تاریخی در شهر اصفهان مربوط به دوران هخامنشی تا قرن دوازدهم هجری قمری است و از این جهت این تپه باستانی اهمیت زیادی در روشن شدن ابعاد تاریک تاریخی شهر اصفهان دارد.

ایرنا نوشت، در شش فصل گذشته کاوش تپه اشرف، یک سکه ساسانی و سفال های مربوط به قرن سوم پیش از میلاد(سلوکی و اشکانی) به دست آمد. هیات باستان شناسی در این کاوش ها به حوضخانه و بنای نیمه تمام کاخ اشرف متعلق به قرن دوازدهم هجری قمری رسیدند. مهم ترین دستاورد کاوش های پیشین تپه اشرف شناسایی بخش هایی از قلعه ساسانی بود که اکنون در مجاورت خیابان مشتاق دوم مشهود است. همچنین در فصل ششم کاوش تپه اشرف، بخش هایی از یک سازه هخامنشی یافت شد که به دلیل نبود بودجه های لازم، در زیر خاک و با رعایت اصول باستان شناسی مدفون شد.

منبع: گردشبان
انتشار: 10 مهر 1399 بروزرسانی: 10 مهر 1399 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 205

به "دومین اسکلت بانو اشکانی در تپه اشرف اصفهان کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دومین اسکلت بانو اشکانی در تپه اشرف اصفهان کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید