آنزیمی که پلاستیک را در چند ساعت تجزیه می کند!

به گزارش پزشکی مدرن، وب سایت گجت نیوز: تجزیه پلاستیک به صورت طبیعی می تواند هزار سال طول بکشد، اما اخیرا آنزیمی جهش یافته ساخته شده که این مدت زمان را شدیدا کاهش می دهد!

آنزیمی که پلاستیک را در چند ساعت تجزیه می کند!

اخیرا محققان از ساخت نوعی آنزیم باکتریایی پیشرفته خبر داده اند که زمان لازم برای تجزیه پلاستیک را از چند صد سال به چندین ساعت کاهش می دهد؛ بحث آلودگی پلاستیکی روز به روز جدی تر می شود و به نظر می رسد که در آینده نزدیک، خلاص شدن از شر این ماده خطرناک و پردوام بسیار راحت تر خواهد شد.

تجزیه پلاستیک در چند ساعت

دانشمندان تحت نظر کمپانی کاربیوس (Carbios) با حمایت شرکت های بزرگی مثل پپسی، آنزیم باکتریایی جهش یافته مورد نظر را ساخته اند و بر اساس اطلاعات منتشر شده از این تحقیقات که در قالب مقاله ای در ژورنال Nature منتشر شده، این آنزیم می تواند بطری های پلاستیک پلی اتیلن ترفتالات یا همان پی ای تی (PET) را به شکل بی سابقه ای تجزیه کند.

معمولا پلاستیک هایی مثل مواد مورد استفاده در بطری ها، قبل از بازیافت با گذراندن یک فرایند ترمومکانیکی تبدیل به مواد بازیافتی می شوند که کیفیت لازم برای تبدیل شدن به بطری های پلاستیکی را ندارد. این مواد در چرخه بازیافت به پارچه و یا موکت تبدیل می شوند، اما آنزیم توسعه یافته توسط محققان کاربیوس برخلاف روش های قدیمی می تواند بطری ها را به کامپوزیت های شیمیایی مجزایی تبدیل کند که مجددا قابلیت تبدیل شدن به بطری را دارند.

آلین مارتی (Alain Marty)، سرپرست تیم تحقیقاتی کاربیوس از دانشگاهی در فرانسه می گوید که آنزیم جهش یافته مورد نظر می تواند 90 درصد پلیمر های پلاستیک پی ای تی را ظرف مدت 10 ساعت تجزیه کند و این روش از تمامی روش های پیشین تجزیه پلاستیک کارایی و بازدهی بیشتری دارد.

آنزیم ساخت دانشمندان کاربیوس هیدرولاز پی ای تی (PET hydrolase) نام داشته و اولین بار در سال 2012 بود که آثار آن در برگ های مورد استفاده در کمپوست یافت شد؛ در آن زمان محققان متوجه پتانسیل بالای آنزیم هیدرولاز نبودند، اما همان طور که تازه ترین پژوهش ها نشان داده، تجزیه پلاستیک با این آنزیم فوق العاده موثر است.

اما نکته قابل توجه در مورد تحقیقات انجام شده، هزینه تولید پلاستیک از این روش در مقایسه با تبدیل فرآورده های نفتی به پلاستیک است؛ صالح جبارین (Saleh Jabarin) از دانشگاه اوهایو آمریکا که در تیم تحقیقاتی مارتی حضور داشته می گوید که تولید پلاستیک پی ای تی از نفت، 25 برابر بیشتر از روش توسعه یافته توسط تیم او هزینه می برد!

دانشمندان قصد دارند تا پتانسیل های صنعتی و تجاری آنزیم جهش یافته هیدرولاز پی ای تی را در سال 2021 در فرانسه آزمایش کنند و پس از انجام مراحل مورد نیاز برای تایید محصول، تا سال 2024 و 2025 فرآیند بازیافت مورد نظر را به صورت گسترده و در مقیاس بزرگ انجام دهند.

منبع: sciencealert

منبع: برترین ها
انتشار: 28 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 118

به "آنزیمی که پلاستیک را در چند ساعت تجزیه می کند!" امتیاز دهید

1 کاربر به "آنزیمی که پلاستیک را در چند ساعت تجزیه می کند!" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنزیمی که پلاستیک را در چند ساعت تجزیه می کند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید