آزمایش اینترنت 5G در فضا با جدایی فضاپیمای سیگنوس از ایستگاه فضایی آغاز شد

به گزارش پزشکی مدرن، فضاپیمای سیگنوس نورثروپ گرامن (Northrop Grumman Cygnus) با موفقیت ایستگاه فضایی بین المللی را برای یک مأموریت جدید ترک کرد تا فناوری ارتباطات 5G را آزمایش کند و در مدار بسوزد.

آزمایش اینترنت 5G در فضا با جدایی فضاپیمای سیگنوس از ایستگاه فضایی آغاز شد

جدایش فضاپیمای بدون سرنشین Cygnus NG-14 از ایستگاه فضایی بین المللی 5 ژانویه در ساعت 10:10 دقیقه منطقه زمانی شرقی (16 دی ساعت 18:40 به وقت تهران) و پس از ارسال فرمان پایگاه زمینی برای جدایی بازوی رباتیک Canadarm2 اجرا شده است. در طول فرآیند جدایش، کیت روبینز، فضانورد ناسا بررسی سیستم های داخل سیگنوس را بر عهده داشت.

نورثروپ گرامن برای تحویل نزدیک به 3600 کیلوگرم محموله به ایستگاه شامل تجهیزات علمی، ملزومات فضانوردان، دیگر سخت افزار های لازم از جمله توالت فضایی تازه ناسا، فضاپیمای باری سیگنوس را در ماه اکتبر (مهر) پرتاب کرده بود. پیش از جدایی از ایستگاه هم زباله های فضانوردان در این فضاپیما قرار داده شد تا در نهایت طی عملیات برنامه ریزی شده روز 26 ژانویه (7 بهمن) در جو زمین بسوزد.

اما پیش از اجرای این عملیات، فضاپیمای سیگنوس به پژوهشگران کمک می کند کمی از یک مأموریت باری صرف فراتر فرایند؛ از جمله فناوری 5G شارک ست (SharkSat) آزمایش و مرحله آتش سفیر-5 (Saffire-V) بررسی خواهد شد.

شارک ست با هدف توسعه ابزارهای ارتباطی بر بستر فرکانسی باند Ka، اندازه گیری ها و تله متری های دیگر را از فضاپیما انجام می دهد و داده ها را به زمین ارسال می کند. به گفته ناسا باند Ka بخش کمتر اشغال شده ای از طیف الکترومغناطیسی نسبت به دیگر پهناهای باند استفاده شده در فضا است. این تحقیقات، تجهیزاتی مانند مدارهای مجتمع، سیستم های چندپردازنده و گیرنده های دیجیتال را آزمایش می کند.

ناسا اضافه نمود: کاربردهای احتمالی این فناوری شامل انواع مختلف ارتباطات 5G زمینی و همچنین ارتباطات فضا به فضا و فضا به زمین است. 5G پروتکل جدیدتر و سریع تری برای فناوری موبایل است که امکان دسترسی به اینترنت اشیا و کاربردهای دیگر را فراهم می کند و با وجود همه گیری جهانی کرونا، همچنان در کشورهای گوناگون درحال توسعه است.

فضاپیمای سیگنوس همچنین میزبان Saffire-V خواهد بود که آخرین کار آن تحقیقات ایمنی آتش فضاپیمای سفیر (Saffire) است. رفتار آتش این موشک در ریزگرانش به خوبی درک نشده است و دانشمندان می خواهند برای بهبود ایمنی پروازهای آینده فضانوردان، درباره چگونگی پیش بینی رشد آتش سوزی و نحوه نظارت بر آتش و خاموش کردن آن بیشتر بدانند.

ناسا در توصیف مجموعه سفیر گفت: سفیر-5 رشد آتش سوزی را در محدوده فشار و غلظت اکسیژن مورد انتظار در فضاپیماهای اکتشافی آینده بررسی می کند. این آزمایش همچنین با استفاده از سخت افزاری مشابه با آنچه برای فضاپیماهای اکتشافی انسان در آینده برنامه ریزی شده است، چگونگی آتش سوزی، نظارت بر محصولات احتراق و پاکسازی پس از آتش سوزی را به نمایش می گذارد.

طبق اعلام ناسا فضاپیمای سیگنوس پیش از ورود و سوختن در جو زمین، حدود دو هفته مأموریت شارک ست را پیش خواهد برد. این فضاپیمای سیگنوس به نام کالپانا چاولا (Kalpana Chawla) فضانورد ناسا نامگذاری شده است. چاولا نخستین زن فضانورد هندی تبار بود که به همراه شش فضانورد دیگر در فاجعه شاتل فضایی کلمبیا در سال 2003 (1381 خورشیدی) جان خود را از دست داد.

عکس کاور: جدایی فضاپیمای سیگنوس NG-14 از ایستگاه فضایی بین المللی

منبع: Space

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 24 بهمن 1399 بروزرسانی: 24 بهمن 1399 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 472

به "آزمایش اینترنت 5G در فضا با جدایی فضاپیمای سیگنوس از ایستگاه فضایی آغاز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آزمایش اینترنت 5G در فضا با جدایی فضاپیمای سیگنوس از ایستگاه فضایی آغاز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید