آبشار آب ملخ؛ خطرناکترین آبشار ایران

به گزارش پزشکی مدرن، آبشار آب ملخ یکی از زیباترین و خطرناکترین آبشارهای استان اصفهان است که با اسم عجیب و غریبش توانسته بسیاری از افراد را برای دیدن به خود جذب کند

آبشار آب ملخ؛ خطرناکترین آبشار ایران

آبشار آب ملخ یکی از شگفتی های طبیعت است که از دل غار بیرون می آید و به رودخانه می ریزد. این آبشار به دلیل نزدیکی به تختگاه و قدمگاه تخت سلیمان در سمیرم اصفهان هم به آبشار تخت سلیمان نیز شناخته شده است. البته در عین حال پشت آبشار پرتگاه خطرناک و زیبایی وجود دارد که آب ملخ را به یکی از خطرناک ترین آبشارهای ایران و حتی دنیا تبدیل کرده است. بهترین زمان برای بازدید از آبشار آب ملخ فصل های بهار و تابستان است. گاهی اوقات اگر پایین این دریاچه خلوت باشد می توان آبی به تن نیز زد.

موقعیت جغرافیایی آبشار آب ملخ

اگر به سمت سرشاخه های اصلی رودخانه ماربر برویم و پیچ و خم هایش را بگذارنیم، به محلی به نام آب ملخ می رسیم. اگر بخواهیم محل دقیق این آبشار را تعیین کنیم باید بگوییم آبشار آب ملخ سمیرم در موقعیت جغرافیایی E512113 N310901در استان اصفهان واقع است. موقعیت آبشار در 60 کیلومتری شهر سمیرم و در مجاورت روستای آب ملخ قرار گرفته است.

آبشار آب ملخ از دو بخش تشکیل شده است. اولین قسمت آن سرچشمه آبشار است که از دل کوه بیرون می آید و بخش دیگر که در زیر سرچشمه آن قرار گرفته، طاقدیسی سبز رنگ است که مثل پل روی رودخانه ماربر خم شده است. از محل روستا تا آبشار، در حدود یکساعت پیاده روی در کنار رودخانه ای پر آب و گوارا لازم است. در محل تخت سلیمان، طی یک پدیده نادر طبیعی، آب رودخانه ماربر برای مدتی ناپدید شده و سپس کمی جلوتر در بستر خود هویدا می شود.

وجه تسمیه آبشار آب ملخ

وجه تسمیه نام آبشار به این خاطر است که ترکیبات خاصی در آب آن وجود دارد که موجب از بین رفتن ملخ های مهاجم می شود. وجود این ترکیبات باعث شده تا از آب آبشار به عنوان یک آفت کش طبیعی برای آبیاری مزارع استفاه شود. ام دیگر این آبشار، تخت سلیمان است و به خاطر سنگی که مانند پل دو طرف دره را به یکدیگر متصل کرده این نام به آبشار نسبت داده شده است. به گفته اهالی روستا سال ها قبل، وقتی مزارع گندم روستاهای اطراف مورد تهاجم ملخ ها قرار گرفت، از آب این چشمه بزرگ برای دفع آفت استفاده کردند و آنها را یکجا نابود کردند. آین آبشار به آبشار تخت سلیمان نیز معروف است.

به علاوه وجه تسمیه نام دیگر این آبشار در این منطقه به دلیل قطعه سنگ بزرگ و طبیعی است که به مانند یک پل روی رودخانه آب ملخ قرار گرفته است و دو دره را به یکدیگر متصل می کند.برخی از اهالی این منطقه اعتقاد دارند که این پل به مانند یک تخت، محل استراحتگاه حضرت سلیمان بوده است. منظره خیال انگیز و بی مانند تخت سلیمان روی رودخانه آب ملخ همچون تخت طاق مانندی که بر بالای رودخانه قرار گرفته است بسان پلی زیبا و طبیعی مسافران و گردشگران را به غار داخل کوه هدایت می کند. از دهانه غار طبیعی که در تخت سلیمان وجود دارد، چشمه ای با آب زلال و گوارا می جوشد و از اطراف این تخت به رود پایین دست آن می پیوندد.

نزدیک ترین جاذبه های گردشگری

در کنار آبشار آب ملخ می توانید به آبشار دیگری که نزدیکی همین آبشار قرار گرفته است بروید، نام این آبشار بی بی سیدان است. به علاوه برای افرادی که علاقه مند به طبیعت گردی و حیوانات هستند نیز منطقه شکار ممنوع حنا می تواند مکان جالبی برای دید و بازدید باشد. تنها کافیست خودتان را به روستای آب ملخ برسانید، وسیله نقلیه خود را در این روستا پارک نمایید و بعد از چند ساعت پیاد ه روی به این مناطق بکر و دست نخورده کشور برسید. اگر می خواهید وقت بیشتری را در این طبیعت بگذارنید، می توانید در روستای آب ملخ اتاقی اجاره کنید و شب را در این روستا بمانید.

کلام آخر

اگر خوش شانس باشید می توانید خرس سمیرم را در آن محل نیز مشاهده کنید و حتی گونه های جانوری کمیاب را ببینید و از تعجب شاخ درآورید. اگر علاقه مند به ماهیگیری هستید می توانید تجهیزات خود را همراه خودتان بیاورید و ماهی تازه از آب رودخانه بگیرید. در راه برگشت هم می توانید صنایع دستی منطقه محلی، شیر و محصولات لبنی را تهیه کنید و یادتان نرود اگر در بین راه سیب سمیرم می فروختند حتما نیش ترمزی بزنید و سیب سمیرم و میوه های منطقه را نیز خریداری کنید.

منبع: setare.com
انتشار: 4 آذر 1399 بروزرسانی: 4 آذر 1399 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 318

به "آبشار آب ملخ؛ خطرناکترین آبشار ایران" امتیاز دهید

7 کاربر به "آبشار آب ملخ؛ خطرناکترین آبشار ایران" امتیاز داده اند | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آبشار آب ملخ؛ خطرناکترین آبشار ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید