یک روز برای بزرگداشت مقام معلم

به گزارش پزشکی مدرن، سنت است که هر سال، همزمان با سالروز شهادت استاد مطهری، روز معلم را گرامی می داریم. قطعاً اختصاص روزی برای بزرگداشت معلمان، سنتی ارزشمند و فرصتی مناسب برای اندیشیدن دوباره به آموزش و آموزشگر و آموزگار است.

یک روز برای بزرگداشت مقام معلم

معلمی چیست و معلم کیست؟ آیا به راستی می توان برای هرکسی از کلمه معلم استفاده کرد. شاید با یک جستجوی ساده در فرهنگ لغت های مختلف به معنی این کلمه برسیم هر شخصی که به نوعی آموزش دهنده علمی یا مهارتی به شخص دیگری باشد واژه معلم به او اطلاق می شود اما در آموزه های اسلامی و جامعه ما فراتر از این سخنان است.

معلمی عشق می خواهد و با سختی همراه است. کسی که به دنبال این شغل می رود هرگز و هرگز به دنبال منفعت دنیوی نیست چون می توان با همین تحصیلات به دنبال کارهای بهتری رفت ولی همان عشق و علاقه که در جوهره وجود شخص معلم است نمی گذارد که این آتش خاموش شود.

آری معلمی عشق است. عشق است که انسان را راهی دورافتاده ترین نقاط می کند تا بچه ها آن دیار از تعلیم و تربیت محروم نشوند.

شغل معلمی با هیچ خط کشی و قیاسی قابل اندازه گیری نیست. عشق است که معلم را وادار می کند برای اینکه کودکی احساس کمبود در بین همسن و سالان خود نکند و همین عشق است که وادار می کند فرسنگ ها در کوه و بیابان برود به امید اینکه بچه ای را در روستایی دور افتاده تربیت کند که شاید نه، حتما فردای این جامعه در گرو تربیت و تعلیم درست فرزندان این آب و خاک است.

با همه این سختی ها و مشقت ها همین عشق یاد دادن به دیگران است که معلم را زنده نگه می دارد. برترین نعمتی که خدا به بنده ای عنایت کرده تعلیم دادن است زیرا تمامی پیامبران و امامان تعلیم دهندگان جوامع خود بوده اند و به راستی معلمی شغل انبیاست.

آری معلمی دل می خواهد؛ دل کندن از دنیا، دل کندن از آسایش، دل کندن از همه چیز.

وجود این همه گذشت و فداکاری که در بین بیشتر این قشر زحمت کش است فرمایش مولایمان علی بن ابی طالب را که فرمودند هرکس کلمه ای به من بیاموزد تا آخر عمر بنده او می شوم را یادآورمان می کند. این سخن از بزرگترین معلم بشریت است از کسی که تمام علوم نزد ایشان و ذریه ایشان است.

ما نباید فراموش کنیم که آینده این کشور در دستان همین معلمان است اینان هستند که روح و جسم بچه ها نوجوانان و جوانان ما را صیقل می دهند اینان هستند که با تعلیم و تربیت و تهذیب نفس فرزندانمان باعث غرور و شادی ما می شوند.

پس باید این تاثیر گذارترین افراد را از همه جهت حمایت کرد؛ گویی نباید گذاشت آب در دلشان تکان بخورد زیرا باغبانان این زاد و بوم هستند و اگر خدای نکرده خدشه ای به اعتبار این قشر وارد شود گویی آینده یک ملت خدشه دار شده است.

*روزنامه نگار

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 12 خرداد 1400 بروزرسانی: 12 خرداد 1400 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 681

به "یک روز برای بزرگداشت مقام معلم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک روز برای بزرگداشت مقام معلم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید