گلاب گیری کاشان؛ ثبت رایحه بهشت در بهار

به گزارش پزشکی مدرن، کاشان از سرزمین هایی است که آوازه گل محمدی و خوش رنگ آن از قدیم الایام در ایران پیچیده است و رایحه مست کننده این گل خوش رخ، به واسطه گلاب مرغوب کاشان، به درون خانه های ایرانی راه یافته است. گلاب گیری کاشان از زیباترین مراسم بهار است که تقریباً از اواسط اردیبهشت تا اواسط خرداد، شیفتگان این رسم کهن را مسافر شهرهای کاشان همانند نیاسر و قمصر می نماید. اگر شما هم مثل ما سودای عطر بهار و رخ گل را در سر دارید، همسفرمان شوید تا در این رسم بهشتی شرکت کنیم.

گلاب گیری کاشان؛ ثبت رایحه بهشت در بهار

گلاب گیری کاشان و عصاره ای از بهار ایرانی

زمین رخ دلرفریب خود را در فصل بهار به زیباترین شکل ممکن نمایش می دهد و هر طبیعت گردی را مجذوب خود می نماید. یکی از زیباترین آیین های بهاری به ایران و کاشان تعلق دارد. هرساله جمعیت زیادی از گردشگرهای داخلی و خارجی، به شوق دیدنی گلاب گیری کاشان و شرکت در این رسم دیرینه و سنتی، راهی شهرهای قمصر و نیاسر این سرزمین تاریخی می شوند.

مرغوب ترین گلاب ایران در قمصر کاشان تهیه می گردد و خوش عطرترین باغ های گل محمدی در این شهر واقع شده اند. گلاب قمصر کاشان، محصولی شناخته شده است که محبوبیت آن از مرزهای ایران گذشته و عطر مست نماینده اش در دنیا فراگیر شده است.

شهرهایی که رسم گلاب گیری در آن ها رواج دارد

شهرهای قمصر و نیاسر در رسم سنتی گلاب گیری کاشان بسیار شناخته شده هستند و معمولاً گردشگران برای دیدنی این مراسم به این دو شهر سفر می نمایند؛ اما گلاب گیری تنها مختص این دو منطقه کاشان نیست. شهرهای دیگری هم با این رسم، عطر گل های بهاری را ثبت می نمایند. میمند و داراب فارس از جمله منطقه های هستند که بهارشان با گلاب گیری همراه است. بعلاوه در روستاهای ون و وادقان کاشان نیز رسم گلاب گیری با کیفیت بالایی رواج دارد و این عصاره خوش بهاری، از دل باغ ها و مزرعه های این منطقه ها هم، حاصل می گردد.

سفر به کاشان و آغاز رسم کهن گلاب گیری

همان طور که گفتیم از اواسط اردیبهشت تا اواسط خرداد، در شهرهای قمصر و نیاسر کاشان، مراسم گلاب گیری برپاست، بنابراین اگر مشتاق حضور در این جشن بهاری هستید، تنها تا نیمه های خرداد فرصت دارید که مسافر کاشان شوید. گلاب گیری کاشان با رفتن به باغ گل محمدی آغاز می گردد. هر کاشانی در بهار، روزش را با عطر باغ های صورتی گل محمدی آغاز می نماید تا آن ها را به دیگ های سنتی گلاب گیری برساند.

شما هم می توانید با هماهنگی باغداران، در چیدن این گل های خوش رایحه شرکت کنید و در این مزرعه بهشتی که با سبز و صورتی رنگ آمیزی شده، گشتی بزنید، گلی از شاخه بچینید و از عطر آن سرمست شوید. در هنگام چیدن گل ها دقت کنید که صدمه ای به آن ها نزنید و مراقب دست خود باشید تا با تیغ های ریز گل زخم نگردد. این کار را با هدایت بومیان منطقه انجام دهید.

رسمی که قطره قطره عطر بهشت را به ارمغان می آورند

اگر به کاشان سفر نموده باشید، در برخی از مغازه های عرقیجات، دیگ های بزرگ مسی را دیده اید که از در دیگ، لوله ای نازک فلزی و دراز بیرون آمده و به پارچی مسی متصل شده است. این وسایل ساده، دستگاه سنتی گلاب گیری کاشان هستند. در روش سنتی گلاب گیری کاشان، گل ها را در دیگ می ریزند و بسته به غلظت عطر آن ها و حجم ظرف، چند لیتر آب نیز به آن ها اضافه می نمایند. حالا وقتش رسیده که دیگ را روی شعله هیزم قرار دهند. یک سر نی یا همان لوله نازک که از جنس آلومینیوم یا استیل است، به در دیگ و سر دیگرش به پارچ مسی متصل است و این پارچ برای خنک شدن گلاب حاصل، داخل حوضچه ای از آب سرد قرار گرفته است.

از نکات مهم دستگاه گلاب گیری، پوشاندن محفظه های احتمالی خروج بخار است تا نشتی نداشته باشد و بخاری از این عصاره ناب هدر نرود. زمان فرایند گلاب گیری بین 4 تا 7 ساعت متغیر است. این عرق گل های بهاری، حاصل دست رنج مردمانی است که به شوق برپایی سنت شیرین و دیرینه خود کوشش می نمایند.

عطر مست نماینده ای که کاشان را در آغوش می گیرد

گلاب گیری رسمی کهن ایرانیان است که زمان محدودی دارد. بنابراین برای دیدن و سهیم شدن در فراوری سنتی این عصاره جادویی و خوش عطر، منتظر بهار باشید و در نیمه های اردیبهشت راهی کاشان شوید. تجربه گلاب گیری در شهری مثل نیاسر و قمصر کاشان فراموش نشدنی خواهد بود و تبدیل به یکی از شیرین ترین ماجراجویی های زندگی تان می گردد. این سفر اردیبهشتی، لطیف ترین چهره زمین را به شما نشان خواهد داد و روایتی از سخاوت طبیعت برایتان بازگو خواهد نمود. تجربه های این سفر خوش عطر را با ما درمیان بگذارید و دیگر دانستنی های جالب آن را به اشتراک بگذارید.

منبع:چطـور

منبع: دیجیاتور
انتشار: 14 مرداد 1401 بروزرسانی: 14 مرداد 1401 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 1158

به "گلاب گیری کاشان؛ ثبت رایحه بهشت در بهار" امتیاز دهید

1 کاربر به "گلاب گیری کاشان؛ ثبت رایحه بهشت در بهار" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گلاب گیری کاشان؛ ثبت رایحه بهشت در بهار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید