کشاورزی هوشمند به روش تمدن سبز

به گزارش پزشکی مدرن، یکی از نگرانی های به ظاهر نه چندان مهمی که همواره پیش از سفر داریم، گل و گیاهان خانه است که باید به طور منظم آبیاری شوند و وقتی در سفر هستیم باید فکری برای بی آب نماندنشان کنیم.

کشاورزی هوشمند به روش تمدن سبز

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

قدیمی ترها به یاد دارند که روزگاری نه چندان دور، هر خانواده ای که قصد سفر داشت کلید منزلش را به همسایه اش می سپرد تا در نبود آنها، به گیاهان سر بزند و آنها را آبیاری کند؛ امروز هم خیلی ها هنوز به این سنت شیرین پایبندند اما در بعضی شهرها و محله ها که گاهی روابط بین همسایه ها به اندازه قدیم گرم و صمیمی نیست و حتی ممکن است در یک آپارتمان، واحدهای دیوار به دیوار هم یکدیگر را نشناسند، برای مراقبت از گیاهان و آبیاری به موقع آنها از چه روشی می توان استفاده کرد؟ شرکت شبکه ایرانیان هوشمند تمدن سبز که به اختصار آن را تمدن سبز می گوییم، در سال 96 با همین دغدغه ساده شکل گرفت و پس از طراحی و ساخت ابزارها و ماژول هایی برای آبیاری گلدان های خانگی و پایش محیط گلخانه ها از راه دور، در اولین گام پیروز به پیاده سازی این سازوکار در یک گلخانه کوچک شد و با توجه به بازخورد بسیار خوبی که دریافت کردند، تصمیم به گسترش این فناوری در مقیاس صنعتی گرفتند.

بنیان گذار شرکت تمدن سبز، درباره مراحل نخست شکل گیری این کسب وکار می گوید: پس از دریافت گواهی خلاقیت و فناوری از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در سال 97 پیروز به استقرار در پارک علم وفناوری پردیس شدیم؛ البته پس از طی کردن مراحل رشد، در ابتدای سال 99 از پارک خارج شدیم و به صورت مستقل در استان قزوین به فعالیت مان در حوزه اینترنت اشیا و کاربرد آن در کشاورزی ادامه می دهیم.

کاربرد محصولات تمدن سبز

مجتبی کاظمی فر در مورد انواع خدماتی که این شرکت در قالب نرم افزارها و سخت افزارها ارائه می دهد، به جام جم می گوید: هدف اصلی ما در این مجموعه، افزایش بهره وری به وسیله هوشمندسازی مبتنی بر اینترنت اشیا است، به طوری که امکان پایش و آبیاری گلخانه ها، مزارع و باغ ها از راه دور ممکن گردد. برای مثال در همین دوران شیوع بیماری کووید-19، بسیاری از خانواده ها هستند که در شمال کشور ویلا یا باغ دارند و به دلیل محدودیت های ترافیکی قادر به خروج از شهرشان نیستند. این گروه از کاربران می توانند به آسانی با استفاده از وب اپلیکیشن ما، باغ یا ویلای خود را کنترل نموده و علاوه بر آبیاری گیاهان، بتوانند شرایط محیطی مانند دما و رطوبت خاک را نیز پایش نمایند. به هرکدام از ماژول های فراوریی ما، امکان اتصال 32 حسگر متفاوت وجود دارد تا با آنها بتوان پارامترهای مختلفی را اندازه گیری کرد.

بخش خانگی

دستگاهی که شرکت تمدن سبز در بخش خانگی طراحی و فراوری می نماید، ماژول بسیار کوچکی است که می تواند اطلاعات محیطی گیاه را به وسیله 3 یا 4 حسگری که به آن متصل می شوند، دریافت و تحلیل کند. کاربر نیز با دسترسی به این اطلاعات و پایش آنها، می تواند یک شیر برقی که به مخزن آب متصل شده است را باز کند تا چند گلدان کوچکی که از قبل به سیستم لوله کشی مجهز شده اند را با استفاده از یک سِرُم یا به روش قطره ای آبیاری کند. با رسیدن رطوبت خاک به میزان معینی، سنسور مربوط به پایش رطوبت خاک فعال شده و دستور بسته شدن شیر برقی را صادر می نماید تا به این صورت آبیاری گیاه به اندازه مناسبی انجام گیرد.

گلخانه های صنعتی

تفاوت محصولاتی که در این بخش ارائه می شوند با دستگاه های بخش خانگی در بیشتر بودن تعداد ماژول ها و همچنین پایش اطلاعات بیشتری مانند مونوکسید و دی اکسید کربن هوا، میزان اکسیژن موجود در هوا، شدت روشنایی نور محیط، میزان دما و رطوبت هوا و خاک است.

به این ترتیب کاربر می تواند در فصل زمستان دستگاه های گرمایشی مانند هیترها یا در فصل تابستان دستگاه های سرمایشی مانند فن ها را روشن کند تا از این طریق دمای گلخانه را ثابت نگه دارد. در این بخش، نوع و تعداد سنسورهای مورد احتیاج برای هر گلخانه را تیم مشاوره تمدن سبز، بسته به محصول آن گلخانه معین می نمایند.

در گلخانه ها معمولا یک ماژول مادر به نام گیت وِی (Gateway) قرار داده می گردد و سایر ماژول ها به عنوان گره (Node) به آن متصل می شوند.

در گلخانه هایی با ابعاد کوچک تر، تعداد گره ها کمتر است و هرچه زیربنای گلخانه افزایش یابد، تعداد گره هایی که به گیت وی متصل می شوند نیز بیشتر خواهد بود.

هر گره می تواند از حسگرهای متفاوتی تشکیل گردد، اما در نهایت گیت وی اطلاعات جمع آوری شده از تمام گره ها را به سامانه نرم افزاری و فضای ابری (Cloud) شرکت تمدن سبز ارسال می نماید تا در بانک اطلاعاتی (Database) این مجموعه ذخیره گردد.

مزارع و باغ ها

همان طور که در محصولات مربوط به بخش گلخانه ها گفته شد، در هر گلخانه از یک گیت وی استفاده می گردد که می تواند از 2 یا 3 گره تا بیش از 10 گره را به عنوان ورودی بپذیرد؛ اما در دستگاه هایی که مربوط به بخش مزارع یا باغ ها می گردد، به دلیل وسعت آنها امکان استفاده از چند گیت وی و اتصال 30 یا 40 گره به آنها وجود دارد که هر گره از سنسورهای مختلفی تشکیل خواهد شد.

در این بخش نیز هر گیت وی، اطلاعاتی که از گره هایش جمع آوری می نماید را به صورت مستقل به وب اَپ یا فضای ابری ارسال می نماید.

مزیت ذخیره سازی اطلاعات در فضای ابری شرکت تمدن سبز، این است که امکان ارائه خدمات مشاوره ای به کشاورزان و باغداران فراهم می گردد تا برای مثال یک کشاورز بداند در مزرعه ای که در همسایگی اش وجود دارد، با بهره گیری از یک تکنیک خاص، میزان محصولاتش دو برابر بیشتر شده است و او هم می تواند از آن روش برای افزایش بهره وری استفاده کند.

آکواریوم ها و استخرها

با استفاده از دستگاه های ساخت شرکت تمدن سبز، در حوزه آکواریوم ها نیز امکان اندازه گیری و پایش پارامترهای مختلف مانند اکسیژن موجود در آب، میزان شفافیت یا کدر بودن و دمای آب فراهم شده است؛ حتی با استفاده از این دستگاه ها می توان آب موجود در آکواریوم را تخلیه و با آب تمیز جایگزین کرد. همچنین در زمینه پایش شاخصه های مهم در استخرها و محیط های ورزشی نیز می توان از محصولات شرکت تمدن سبز بهره گرفت.

بخش انبارها

مجموعه تمدن سبز در مورد پایش انبارها هم پروژه ای به صورت پایلوت انجام داده است. در این بخش نیز اطلاعات محیطی مانند میزان دما، رطوبت و دی اکسیدکربن موجود در هوا به وسیله سنسورها به طور پیوسته پایش می گردد تا نسبت به آنها بتوانند دستگاه های سرمایشی و گرمایشی انبار را فعال یا غیرفعال نمایند. همچنین درصورتی که هرگونه تغییری در اندازه پارامترهای تعریف شده رخ دهد، سیستم می تواند به انباردار هشدار بدهد یا در هنگام بروز آتش سوزی می تواند سیستم اطفای حریق را فعال نموده و به آتش نشانی نیز اطلاع داده گردد.

ویژگی های منحصربه فرد

مدیرعامل و بنیان گذار شرکت تمدن سبز درباره قابلیت ها و ابعاد مختلف کسب وکارش می گوید: سیستم ما در هوشمندسازی کشاورزی بسیار منعطف است و می تواند بی شمار ورودی و بی شمار خروجی داشته باشد. این سیستم می تواند با استفاده از تحلیل داده هایی که از سنسورها دریافت می نماید و همچنین دستورهایی که از قبل برایش برنامه ریزی شده اند، به صورت کاملا اتوماتیک عمل کند یا کاربر خودش به صورت دستی سیستم را مدیریت کند و فرامین لازم را بدهد.

کاظمی فر می افزاید: در مجموعه تمدن سبز، عقیده ما این است که طراحی و فراوری محصولات نرم افزاری و سخت افزاری، فقط 10درصد از فعالیت های ما باشد و 90درصد دیگر را به ارائه خدمات مشاوره ای در جهت افزایش میزان بهره وری و کارآیی کشاورزی کشور اختصاص دهیم. به همین دلیل در نظر داریم در بهار سال 1400 یک مرکز تماس مشاوره تخصصی را راه اندازی کنیم. همچنین با عظیم تر شدن ابعاد بانک اطلاعاتی ما و براساس پایش هایی که روی داده ها انجام می دهیم، امیدواریم برای هر منطقه اقلیمی از کشور، الگوی کشاورزی و فراوری محصولات متناسب با شرایط خاص آن ناحیه را معین کنیم.

این کارآفرین در ادامه می گوید: یکی دیگر از ویژگی های خاص ما، ارائه خدمات 24 ساعته است. همچنین به دلیل بومی بودن محصولات مان، ضمانت 10ساله برای آنها در نظر گرفته ایم و در این بازه زمانی، در صورتی که هر ایراد و مسئله ای برای قطعات فراوریی ما به وجود بیاید، بدون قید و شرط آنها را تعویض می کنیم. در ضمن سیستم ما از لحاظ مالی نیز بسیار مقرون به صرفه است، به طوری که هزینه آن تقریبا تا یک هفتم قیمت محصولات خارجی و همچنین تا نصف قیمت محصولات داخلی مشابهش است.

وی صحبت هایش را با اعلام یک خبر خوش برای فعالان حوزه کشاورزی هوشمند، به سرانجام می برد و می گوید: ما در استان قزوین به تازگی یک مرکز شتابدهی را در حوزه کشاورزی هوشمند راه اندازی نموده ایم و از استارت آپ ها، دانشجویان و به طور کلی هر کسی که اشتیاق به فعالیت در این زمینه داشته باشد و البته طرح و ایده اش پذیرفته گردد، به صورت مادی و معنوی حمایت می کنیم.

فراز سهیلی آزاد - نشان ایرانی 2 / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 5 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1400 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 616

به "کشاورزی هوشمند به روش تمدن سبز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشاورزی هوشمند به روش تمدن سبز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید