کارورزی 20 میلیون تومانی؛ سودجویی به بهانه اخذ پروانه روانشناسی

به گزارش پزشکی مدرن، با اتصال سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور به درگاه ملی مجوزها، از این پس پروانه حرفه ای روانشناسی و مشاوره به صورت بر خط و ظرف مدت 40 روز با آنالیز مدارک و شرایط لازم از جمله الزام گذراندن دوره کارگاه و کارورزی برای بعضی متقاضیان، صادر می گردد. در این بین، اما سودجویان با عناوینی نظیر اخذ مستقیم پروانه از سازمان نظام روانشناسی اقدام به برگزاری کارگاه ها و دوره های کارورزی 10 تا 20 میلیون تومانی نموده اند.

کارورزی 20 میلیون تومانی؛ سودجویی به بهانه اخذ پروانه روانشناسی

به گزارش ایسنا، قریب به یک هفته می گردد که سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور به درگاه ملی مجوز ها متصل شده است و از این پس متقاضیان دریافت پروانه حرفه ای روانشناسی باید با مراجعه به درگاه ملی مجوز ها به آدرس mojavez.ir مدارک خود را بارگزاری نمایند و پس از احراز صلاحیت ظرف 40 روز پروانه آن ها صادر می گردد.

پروانه حرفه ای متقاضیان دارای مدرک دکتری در یکی از شاخه های رشته روانشناسی و مشاوره که هر سه مقطع تحصیلی آن ها (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) اصطلاحا همگن باشد یعنی رشته آن ها در هر سه مقطع یکی از شاخه های روانشناسی یا مشاوره باشد؛ پس از آنالیز و تایید اصالت مدرک ظرف 40 روز در سامانه یاد شده صادر می گردد.

اما برای صدور پروانه متقاضیانی که دارای مدرک دکتری در دو مقطع همگن هستند؛ علاوه بر اصالت مدارک، گواهی گذراندن و شرکت در 150 ساعت کارگاه توانمندسازی حرفه ای که از سوی اساتید مورد تایید و دارای مجوز از سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور برگزار شده باشد نیز آنالیز می گردد؛ بنابراین متقاضیان دریافت پروانه حرفه ای که دارای مدرک دکتری در دو مقطع همگن اند، ملزم به گذراندن 150 ساعت کارگاه در حوزه تخصصی خود هستند.

بعلاوه متقاضیان دارای مدرک کارشناسی ارشد (دارای کارشناسی مرتبط یا غیر مرتبط با رشته روانشناسی و مشاوره) در یکی از شاخه های روانشناسی و مشاوره نیز علاوه بر گذراندن 150 ساعت کارگاه توانمندسازی حرفه ای، باید 150 ساعت کارورزی نیز بگذرانند چراکه علاوه بر آنالیز اصالت مدارک، صدور پروانه حرفه ای این متقاضیان منوط به گذراندن 150 ساعت کارگاه و نیز 150 ساعت کارورزی است.

درواقع شرکت در 150 ساعت کارگاه و 150 ساعت کارورزی در احراز صلاحیت این دو گروه از متقاضیان موثر است.

متقاضیان باید دوره کارورزی خود را در مراکز مورد تایید و یا دارای مجوز از سازمان نظام روانشناسی و مشاوره دیده باشند و در مورد کارگاه ها نیز، تنها افرادی می توانند اقدام به برگزاری کارگاه نمایند که علاوه بر داشتن پروانه تخصصی، مجوز برگزاری کارگاه یا دوره را از سازمان نظام روانشناسی گرفته باشند.

چهار حوزه تخصصی مبتنی بر بالینی، عمومی، کودک و سلامت، مشاوره خانواده، مشاوره شغلی، مشاوره توان بخشی و تحصیلی، روانشناسی تربیتی، روان سنجی و روانشناسی استثنایی و روانشناسی ورزشی، شناختی، نظامی و اجتماعی برای برگزاری کارگاه ها و دوره ها مشخص شده است و هر استاد فقط می تواند در یک حوزه تخصصی اقدام به برگزاری کارگاه کند و برای همان یک حوزه مجوز بگیرد.

جزئیات بیشتر در مورد شرایط نو صدور پروانه روانشناسی و مشاوره را اینجا بخوانید.

کارگاه و کارورزی 10 تا 20 میلیون تومانی

در این بین، اما سودجویان با عناوینی نظیر اخذ مستقیم پروانه از سازمان نظام روانشناسی اقدام به برگزاری کارگاه ها و دوره های کارورزی 10 تا 20 میلیون تومانی نموده اند.

اطلاعیه تبلیغاتی یکی از افراد برگزار نماینده این کارگاه ها که استاد دانشگاه است و خود مدیریت یک مرکز روانشناسی و مشاوره را بر عهده دارد، درست چند روز پس از اتصال سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور به درگاه ملی مجوز ها منتشر شد.

در اطلاعیه کارگاه فرد یاد شده که خود را پروفسور نامیده و به گفته خود عضو کمیسیون سازمان نظام روانشناسی نیز هست، آمده که این دوره توانمندسازی جهت اخذ مستقیم پروانه از سازمان نظام روانشناسی و مشاوره برگزار می گردد.

وی بعلاوه ادعا نموده است که مدرک صادره این دوره مورد تایید سازمان نظام روان شناسی و مشاوره است و به دو زبان فارسی و انگلیسی صادر می گردد.

نکته حائز اهمیت آن است که فرد یاد شده برای برگزاری دوره 300 ساعته شامل 150 ساعت کارگاه (آموزش تئوری) و 150 ساعت کارورزی (کار عملی)، 10 میلیون تومان از متقاضیان دریافت می نماید.

بخش تئوری این دوره 300 ساعته شامل کارگاه های مصاحبه و ارزیابی، مرور اختلالات روانی بر اساس DSM,TR (2022) و شامل اختلالات اضطرابی، افسردگی، دوقطبی و اختلالات شخصیت، آموزش آزمون های پرکاربرد، مشاوره پیش از ازدواج، زوج درمانی، آموزش درمان اختلال های روانی با رویکرد شناختی-رفتاری (CBT) است و بخش عملی شامل شرکت در جلسات کیس ریپورت، اجرای عملی فرایند مصاحبه بالینی، مصاحبه با کیس های واقعی، تشکیل پرونده و فرمول بندی مراجعین و طراحی درمان، سوپرویژن و پیگیری درمان است.

اما همین فرد دوره 500 ساعته دیگری شامل 250 ساعت آموزش تئوری و 250 ساعت کار عملی و حضور در مرکز روانشناسی و مشاوره نیز برگزار می نماید که در این دوره علاوه بر کارگاه های دوره 300 ساعته، کارگاه طرحواره درمانی، آموزش مداخله در بحران (مقابله با کیس های سخت مانند خودکشی)، مصاحبه و درمان انگیزشی (برای اعتیاد و کنترل وزن)، و اختلالات یادگیری نیز برگزار می گردد و هزینه آن 20 میلیون تومان است.

به همین دلیل نیز روز گذشته سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور در اطلاعیه ای در مورد 150 ساعت دوره توانمندسازی حرفه ای و 150 ساعت کارورزی که در شروط درگاه ملی مجوز ها قید شده است، اعلام نمود: سازمان در حال تدوین دستورالعمل اجرایی آن است و طی روز های آینده به اطلاع همگان خواهد رسید. عده ای بدون مجوز از این سازمان اقدام به آگهی جهت سوء استفاده از موقعیت به وجود آمده نموده اند.

به آگاهی می رساند، سازمان نام افراد دارای مجوز را در سایت درج خواهد نمود. نرخ کارگاه ها اطلاع رسانی می گردد. بر این اساس گواهی هایی مورد پذیرش قرار خواهد گرفت که از این سازمان مجوز دریافت نمایند و آگهی تبلیغاتی خود را قبل از اعلام عمومی به تایید برسانند. بدیهی است، کسانی که بدون مجوز اقدام به اعلان عمومی و از نام سازمان سوءاستفاده نمایند در اختیار معاونت انتظامی و تخلفات سازمان قرار خواهند گرفت و از برگزاری کارگاه و دوره منع خواهند شد.

با این وجود تبلیغ یاد شده حتی پس از انتشار اطلاعیه سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور همچنان در صفحه مرکز مشاوره مذکور وجود دارد.

با توجه به اینکه مسلما پرداخت چنین مبالغ گزافی حداقل برای بخشی از فارغ التحصیلان رشته های روانشناسی و مشاوره که تا کنون از حرفه خود درآمدزایی نداشته اند و اکنون برای شروع کار متقاضی دریافت پروانه حرفه ای هستند، ممکن نیست، اهتمام سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور و سایر دستگاه های نظارتی برای جلوگیری از چنین سوء استفاده هایی و مشخص دقیق و به موقع سقف و کف هزینه هایی که افراد می توانند برای برگزاری دوره کارگاه و کارورزی از متقاضیان دریافت نمایند، امری ضروری به نظر می رسد.

منبع: فرارو
انتشار: 19 بهمن 1401 بروزرسانی: 19 بهمن 1401 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 1252

به "کارورزی 20 میلیون تومانی؛ سودجویی به بهانه اخذ پروانه روانشناسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارورزی 20 میلیون تومانی؛ سودجویی به بهانه اخذ پروانه روانشناسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید