تور ترکیه ارزان: چند دقیقه ای با آیین صوفی گری و مولانا در ترکیه

به گزارش پزشکی مدرن، زمانی، شاعر بزرگ مولانا جلال الدین بلخی گفت عشق را نمی توان توصیف کرد، باید آن را چشید. او این حرف ها را حدود 700 سال پیش زده است با این حال هنوز هم خیلی از مردم در پی عبارتی برای توصیف عشق می گردند… آیا شما به این موضوع اعتقاد دارید که فهم و دانستن فرهنگ های دیگر یک ضرورت است؟ آیا بر این باور هستید که توسعه دامنه اطلاعاتمان می تواند باعث رسیدن به آرامش درونی گردد؟ جواب من به این سوال ها بله است، اگر شما هم جوابتان بله است، این مطلب از خبرنگاران را تا خاتمه بخوانید تا با صوفیان ترکیه و تفکر آنها بیشتر آشنا شوید:

تور ترکیه ارزان: چند دقیقه ای با آیین صوفی گری و مولانا در ترکیه

بهترین تجربه سفر را با تور ترکیه ارزان در خاطراتتان ثبت کنید. از استانبول زیبا تا آنتالیا رویایی و بالون سواری در شهرهای ترکیه تا کلی تفریح دیگر در انتظار شماست، خاطراتی از مردم مهمانواز ترکیه که همیشه در ذهن شما خواهد ماند.

سفر به ترکیه فقط در گشت و گذار در اماکن تاریخی و خیابان گردی و پرسه در مراکز خرید خلاصه نمی گردد، گاهی خوب است تا با اهداف فرهنگی سفر کنیم و اطلاعاتمان را در این زمینه کمی بالاتر ببریم. مثلا هر کسی که حتی یکبار تجربه دیدار با عارفان صوفی را داشته باشد، قدم هوشیارانه ای در جهت بالا بردن اطلاعاتش برداشته است، یادگیری شاخه دیگری از فرهنگ ترکیه و احساسات پیچیده مرتبط با آن. می خواهیم شما را کمی بیشتر با صوفیسم (Sufism) و کلمات مولانا شاعر بزرگ آشنا کنیم…

صوفیسم چیست؟

صوفیسم در قاره های زیادی در جهان وجود دارد و بر این عقیده است که انسان برای اینکه به خداوند نزدیک تر گردد، حتما لازم نیست که تا پس از مرگ صبر کند بلکه می تواند در این جهان هم به آرامش درونی، مهربانی و بخشندگی؛ برای نزدیک تر شدن به خدا برسد.

اگر تا حالا درویش های چرخان ترکیه را دیده باشید که بصورت دایراه ای دور خود می چرخند (پایکوبی سماع)، این موضوع برایتان روشن تر می گردد. هر کدام از این درویش های چرخان، صوفیسم را تمرین می نمایند و خود یک صوفی هستند.

رومی که بوده است؟

این شاعر بزرگ این روزها به قدری معروفیت جهانی دارد که خیلی از افراد جهان او را حتی به گفتن نام کوچکش هم می شناسند. او به عنوان یکی از گرانقدرترین شاعران تمام تاریخ در جهان شناخته می گردد که در قرن سیزدهم زندگی می نموده است. یونسکو درباره او می گوید: رومی یکی از بزرگترین انسان ها، فیلسوفان و شاعران جهانست که به همه بشریت تعلق دارد.

چند کلام از رومی:

مردم جهان هیچ وقت به خودشان نگاه نمی نمایند و به همین علت، یکدیگر را مقصر می دانند

یادتان باشد، در ورودی معنویت، درست در درون خودتان است

وظیفه شما در جستجوی عشق بودن نیست، بلکه باید در جستجوی تمام موانع درونتان باشید که مانع رشد آن شده اند

بعد از مرگ رومی، دوستداران او در مولانی ترکیه، شاخه مولانای صوفیسم را تشکیل دادند که به آنها درویش های چرخان کنیا هم گویند.

اجراهای این درویشان که برای رسیدن به آرامش دورنی به دور خود می چرخند، در بین گردشگر هایی که از آنها تماشا نموده اند بسیار شناخته شده است با این حال تعداد کمی از افراد منشا و عمق واقعی این رفتار و عقیده آنها را می فهمند.

ذکر و طریق صوفیان ترکیه، دوری از جهانی مادی است اما به طور ناخواسته ای باعث رونق صنعت گردشگری ترکیه شده است که هواداران زیادی هم پیدا نموده است.

منبع: turkishtravelblog.com

منبع: الی گشت
انتشار: 14 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 14 اردیبهشت 1401 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 1078

به "تور ترکیه ارزان: چند دقیقه ای با آیین صوفی گری و مولانا در ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ترکیه ارزان: چند دقیقه ای با آیین صوفی گری و مولانا در ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید