چطور وقتی تنها در خانه هستید امنیت داشته باشید؟ (مخصوص نوجوانان)

به گزارش پزشکی مدرن، وقتی والدین به شما می گویند که باید در خانه تنها بمانید حتما خرسند می شوید چون می توانید به کارهایی که علاقه دارید بپردازید. اما ممکن است کمی بابت این موضوع استرس هم بگیرید، این احساس کاملا طبیعی است. با تنها ماندن در خانه مسئولیت های جدیدی به شما واگذار می گردد. برای رسیدگی به مسئولیت ها و ایجاد امنیت در خانه می توانید کارهای مختلفی انجام دهید. در این مطلب از خبرنگاران مگ می خواهیم به شما آموزش دهیم که چطور در خانه به راحتی تنها بمانید و اگر شرایط اضطراری پیش آمد چه کارهایی را انجام دهید.

چطور وقتی تنها در خانه هستید امنیت داشته باشید؟ (مخصوص نوجوانان)

1. جلوگیری از خطر

قوانینی که والدینتان گذاشته اند را رعایت کنید

آن ها می خواهند امنیت در خانه را برای شما ایجاد نمایند و به همین دلیل آن قوانین را گذاشته اند. اگر درباره آن ها مطمئن نیستید یا با شما در خصوصش صحبت ننموده اند حتما از آن ها بخواهید لیستی از این قوانین تهیه نمایند تا در خصوصش با هم صحبت کنید. این قوانین ممکن است شامل افرادی باشد که می توانید به آن ها اعتماد نموده و در صورت لزوم با ایشان تماس بگیرید، یا اینکه می توانید از خانه خارج شوید یا نه، می توانید از تلفن بهره ببرید یا نه.

درها و پنجره ها را قفل کنید

وقتی داخل خانه هستید درها و پنجره ها را قفل کنید تا جلوی ورودی بی اجازه افراد را بگیرید. اگر خانه شما زنگ خطر دارد روش کار و تنظیم آن را از والدینتان یاد بگیرید تا بتوانید در زمان تنهایی آن را فعال کنید. اگر امکان اتصال زنگ خطر به شبکه پلیس وجود دارد حتما بخواهید که والدین آن را برایتان تنظیم نمایند تا در صورت بروز مشکل و به صدا در آمدن زنگ، سریع به پلیس اطلاع داده شده و مامورین به خانه شما مراجعه نمایند.

در را به روی افراد ناشناس باز نکنید

اگر شخصی که زنگ در را می زند نمی شناسید اصلا در را باز نکنید. اگر برای شما بسته ای آورده است به او بگویید بعدا مراجعه کند. از قلم نیاندازید که اصلا نباید به شخص ناشناس بگویید که در خانه تنها هستید. این موضوع را باید در مکالمه تلفنی هم رعایت کنید و به کسی نگویید در خانه تنها هستید. تنها افرادی که می توانند از این موضوع باخبر شوند همان افرادی هستند که والدینتان اسم آن ها را در لیست تماس اضطراری برای شما نوشته اند. اگر کسی تماس گرفت و با والدینتان کار داشت به او بگویید الان نمی توانند صحبت نمایند، اسم و شماره تلفن او را بگیرید و بگویید به والدینتان می گویید که تماس بگیرند.

از وسایل خطرناک دور بمانید

اینکه شما در خانه تنها هستید به این معنا نیست که می توانید هر کاری که می خواهید انجام دهید. برای حفظ امنیت در خانه لازم باید هنوز هم باید از وسایل خطرناک مثل کبریت و چاقو دور باشید. هرگز به سراغ داروها نروید، اگر دارویی را به صورت روتین مصرف می کنید از والدینتان بخواهید قبل از خروج از خانه آن را به شما بدهند. مواد شیمیایی و تمیزنماینده هایی که در خانه وجود دارند را با هم مخلوط نکنید چون این کار باعث انتشار بخارات یا مایعاتی می گردد که می تواند به شما آسیب برساند.

در صورت احتیاج با والدینتان تماس بگیرید

اگر اتفاقی افتاد یا شرایطی پیش آمد که نمی دانستید باید چه کاری انجام دهید حتما با والدین یا افراد مورد اعتمادی که در لیست تماس اضطراری نوشته شده است تماس بگیرید. آن ها می توانند به شما یاری نمایند که دوباره احساس امنیت کنید و در صورت احتیاج به سراغتان بیایند. بهتر است شماره تلفن والدینتان را حفظ کنید یا در جایی یادداشت کنید که در هر زمانی بتوانید به آن دسترسی داشته باشید. می توانید از والدینتان بخواهید شماره ی تماسشان را در لیست شماره گیری سریع تلفن وارد نمایند و به شما بگویند چطور می توانید از این طریق با آن ها تماس بگیرید.

2. رسیدگی به شرایط اضطراری

شماره های اضطراری را آماده کنید

باید برای اتفاقات اضطراری آماده باشید. شماره های اضطراری را روی یک کاغذ بنویسید و در محلی قرار دهید که به راحتی به آن دسترسی دارید. اگر شرایطی مثل آتش سوزی، ورود افراد غریبه یا آسیب دیدگی پیش آمد می توانید با شماره های اضطراری تماس بگیرید و از مأمورین یاری بخواهید. آن ها به سرعت به خانه شما مراجعه می نمایند و به یاری تان می آیند. البته از قلم نیاندازید که یک خراش کوچک روی پوست دلیل خوبی برای تماس با اورژانس نیست.

در این لیست شماره های اضطراری اشخاص را هم بنویسید. شماره والدین، افراد مورد اعتماد آن ها و همسایه مورد تایید والدینتان می تواند در این لیست قرار بگیرد. برای تهیه این لیست حتما از والدین خود یاری بگیرید تا مطمئن شوید شماره های صحیح را در اختیار دارید.

برای تماس ضروری تمرین کنید

وقتی با پلیس تماس می گیرید ضروری است چند نکته اصلی را به اپراتور بگویید. آن ها آدرس شما و مسئله ای که پیش آمده است را می خواهند. همچنین باید شماره تلفن شما را هم بدانند تا در صورت لزوم تماس بگیرند. پس بهتر است روش تماس با مراکز اضطراری را با والدینتان تمرین کنید تا برای این شرایط آماده باشید.

برای شرایط اضطراری تمرین کنید

ممکن است در زمان تنهایی اتفاق وحشتناکی پیش بیاید و شما بترسید. این اتفاق معمولا برای همه پیش می آید و ضروری است یاد بگیرید که چطور آرامش خود را حفظ نموده و امنیت در خانه را برقرار کنید. یکی از راه هایی که می توایند آرامش خود را حفظ کنید این است که در خصوص اتفاقات غیرمترقبه با والدین خود صحبت نموده و از آ ن ها بخواهید درباره کارهایی که باید در این شرایط انجام گردد هدایت تان نمایند.

ممکن است وقتی در خانه هستید یک اتفاق اشتباه مثل سرریز شدن توالت، خاموش شدن دزدگیر یا آتش سوزی در آشپزخانه پیش بیاید. از والدینتان بخواهید شرایط پیش آمدن این مسائل را رفع نمایند و به شما یاد بدهند اگر در این شرایط قرار گرفتید چه کاری انجام دهید.

راه های خروج اضطراری را یاد بگیرید

راه های خروج اضطراری خانه و روش خروج از آن ها را ید بگیرید. اگر خانه شما در پشتی دارد بهترین گزینه خروج اضطراری همین در است. اگر آتش سوزی رخ داد باید بتوانید از پنجره فرار کنید تا جانتان را نجات دهید. از والدینتان بخواهید بهترین راه های اضطراری خروج از خانه را به شما یاد بدهند.

اصول یاری های اولیه را یاد بگیرید

اگر قرار است در خانه تنها باشید باید یاد بگیرید چطور بریدگی یا سوختگی جزئی را درمان کنید. اگر جراحت شدید و عمیق بود حتما با اورژانس (شماره 125) تماس بگیرید اما اگر فقط کمی آسیب دیده اید باید بتوانید خودتان آن را مدیریت نموده و محل آسیب دیده را پانسمان کنید.

مثلا اگر دست تان بریده است باید اول دست ها را خوب بشویید، سپس یک پارچه تمیز را روی زخم قرار دهید تا خونریزی قطع گردد. قسمت بریده شده را با آب خنک بشویید، روی آن پماد آنتی بیوتیک بزنید و با یک باند تمیز آن را پانسمان کنید.

اگر قسمتی از بدنتان کبود شده است آن را روی بالش بگذارید، یک کیسه یخ را در حوله بپیچید و روی قسمت کبود شده قرار دهید تا تورم را تسکین دهد. توجه داشته باشید که نباید کیسه یخ را بیشتر از 10 دقیقه روی کبودی نگه دارید. می توانید هر 5 دقیقه کیسه را برداشته، چند دقیقه به دست تان استراحت دهید و دوباره کیسه یخ را روی آن بگذارید.

اگر دست تان کمی دچار سوختگی شده، مثلا با شعله شمع سوخته است، قسمت آسیب دیده را به مدت 10 دقیقه در آب خیلی سرد قرار دهید. روی قسمت سوخته شده یخ نگذارید چون پوست آسیب می بیند و سوختگی بدتر می گردد. وقتی محل سوخته شده کمی بهتر شد می توانید روی آن ژل آلوئه ورا یا پماد سوختگی بزنید.

محل جعبه یاری های اولیه و روش استفاده از وسایل داخل آن را از والدینتان بپرسید. اگر در خانه جعبه یاری های اولیه ندارید حتما از آن ها بخواهید یکی تهیه نمایند تا در مواقع اضطراری از وسایل و داروهای آن بهره ببرید و مطمئن باشید در زمان تنهایی امنیت در خانه تامین می گردد.

3. شناسایی مشکل

اگر در یا پنجره شکسته بود به خانه وارد نشوید

اگر از مدرسه به خانه برگشتید و مشاهده کردید که چیزی درست نیست، مثلا در نیمه باز است یا پنجره شکسته است، داخل خانه نروید. شکسته شدن پنجره به این معنا است که فردی غریبه در خانه شما حضور دارد. بهتر است در محل مطمئنی قرار گرفته و با پلیس (شماره 110) تماس بگیرید. همچنین می توانید به همسایه مورد تایید والدینتان مراجعه نموده، موضوع را توضیح داده و از او بخواهید با پلیس تماس بگیرید. در صورت احتیاج می توانید به مدرسه برگردید و به مسئولین مدرسه درباره احتمال از بین رفتن امنیت در خانه و ورود شخص غریبه بگویید تا به شما یاری نمایند.

اگر نسبت به کسی احساس خوبی ندارید، اجازه ورود ندهید

ممکن است شخص بزرگسالی که می شناسید به خانه تان مراجعه کند و از شما بخواهد در را باز کنید تا وارد خانه گردد. اگر احساس خوبی نسبت به او ندارید مجبور نیستید در را باز کنید. برخی اوقات افراد بزرگسالی که می شناسید هم می توانند با نیت بد و اشتباه به خانه وارد شوند. به احساس خود اعتماد کنید و با والدین خود تماس بگیرید تا شما را هدایت نمایند.

برخی از خانواده ها کلمات رمزی برای خود دارند. می توانید از آن ها بخواهید که کلمه رمزی به افراد مورد اعتمادشان بدهند تا شما در زمان مراجعه افراد به خانه آن را بپرسید. اگر کلمه رمز را گفت، می توانید او را به خانه راه دهید. در غیراین صورت هرگز در ورودی را باز نکنید.

صداهای عجیب و غریب را آنالیز کنید

خانه ها گاهی صدای عجیب و غریب می دهند و معمولا این صداها از وسایل بیرون می آید که تا حدی طبیعی است. اما اگر صدایی غیرعادی شنیدید، برای مطمئن شدن از امنیت در خانه، حتما آن را آنالیز کنید. اگر در محلی که صدا شنیده شد علائم مشکل دار دیدید سریع اقدامات اضطراری را انجام دهید. مثلا اگر علائم نشان می داد که شخصی به خانه تان وارد شده سریع از خانه خارج شده و به همسایه مورد اعتماد والدینتان مراجعه کنید.

به علائم هشداردهنده توجه کنید

احتمالا خانه شما هشداردهنده دود و مونوکسید کربن دارد. اگر هشداردهنده فعال شد سریع از خانه خارج شوید، به همسایه مورد اعتماد والدینتان مراجعه کنید و از آن ها بخواهید با یکی از شماره های اضطراری تماس بگیرند. اگر مشاهده کردید چیزی در حال دود شدن است باید سریع با آتش نشانی (شماره 125) تماس بگیرید. اگر والدینتان روش استفاده از کپسول آتش نشانی را به شما آموزش داده اند می توانید برای خاموش کردن آتش از آن یاری بگیرید. اگر آتش سوزی زیاد بود باید اول سریع از خانه خارج شده و سپس با آتش نشانی تماس بگیرید.

اگر خانه شما اجاق گاز یا بخاری گازی دارد همواره به بوی گاز توجه کنید. ردیاب مونوکسید کربن درباره نشتی به شما هشدار می دهد. اما اگر ردیاب ندارید یا بدون اینکه ردیاب هشدار بدهد بوی گاز احساس کردید سریع از خانه خارج شوید. ماده شیمیایی به گاز شهری اضافه می گردد که بوی تخم مرغ خراب می دهد. این کار برای تشخیص نشتی گاز است. پس بلافاصله پس از استشمام این بو از خانه خارج شده و با آتش نشانی تماس بگیرید.

چند توصیه مهم

  • اگر حیوان خانگی، دارید آن ها را نزدیک به خود نگه دارید چون به شما احساس امنیت در خانه را می دهند.
  • اگر در خانه تنها هستید و می ترسید که اتفاقی پیش بیاید، با والدینتان تماس بگیرید. آن ها شرایط را آنالیز نموده و به شما اطمینان می دهند که همه چیز خوب است.
  • اگر شماره تماس والدینتان را نمی دانید و باید در خانه تنها بمانید، از آن ها بخواهید شماره هایشان را روی کاغذ برای شما بنویسند.
  • برای احساس امنیت بیشتر در و پنجره ها را قفل کنید و تمام چراغ ها را روشن کنید.
  • سعی کنید در نزدیکی تلفن بنشینید یا گوشی تلفن سیار را در کنار خود نگه دارید تا در شرایط اضطراری بتوانید از آن بهره ببرید.
  • اگر ترسیده اید کاری کنید که حواستان را پرت کند، مثلا به سراغ بازی های ویدیویی بروید. اما اگر قرار است هدفون بزنید صدای آن را خیلی بلند نکنید تا بتوانید صدای اطراف را بشنوید و در صورت شنیدن صدای غیرمعمول، اقدامات لازم را انجام دهید.
  • آرام باشید و فقط در صورت پیش آمدن شرایط اضطراری از خانه خارج شوید.

سخن آخر

تنها ماندن در خانه جذاب است، می توانید راحت چند ساعت تلویزیون ببینید بازی کنید یا به کارهای مورد علاقه تان بپردازید. اما باید بدانید که مسئولیت حفظ امنیت تان با خودتان است. برای اینکه در مدت زمان تنهایی اتفاق بدی نیفتد و احساس ترس به سراغ شما نیاید باید کارهایی مثل تهیه لیست شماره های اضطراری و قفل کردن در و پنجره ها را انجام دهید. در این مطلب راهنمای کاملی از اقدامات لازم برای زمان تنهایی نوشته شده است. با خواندن و رعایت کردن آن می توانید از زمان های تنهایی لذت ببرید.

منبع: wikihow

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 4 تیر 1400 بروزرسانی: 4 تیر 1400 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 712

به "چطور وقتی تنها در خانه هستید امنیت داشته باشید؟ (مخصوص نوجوانان)" امتیاز دهید

1 کاربر به "چطور وقتی تنها در خانه هستید امنیت داشته باشید؟ (مخصوص نوجوانان)" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور وقتی تنها در خانه هستید امنیت داشته باشید؟ (مخصوص نوجوانان)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید