نشانه های دلزدگی زناشویی

به گزارش پزشکی مدرن، چه رفتارهایی می تواند نشانه دلزدگی زناشویی و سردی روابط در زندگی مشترک باشد؟ برای رهایی و درمان دلزدگی زناشویی چگونه با همسرمان رفتار کنیم؟

نشانه های دلزدگی زناشویی

به گزارش خبرنگاران به نقل از ساعد نیوز ، دلزدگی زناشویی یک فرایند تدریجی است که ذره ذره وارد زندگی می شود و آنقدر موثر است که می تواند زندگی را دچار تغییر و تحول کند. دلزدگی باعث می شود فرد احساس ناراحتی از رابطه کند، حتی دیگر تمایلی به حل مسائل زندگی نشان ندهد. افرادی که دچار دلزدگی زناشویی می شوند، دیگر امیدی به حل مسائل ندارند، این ناامیدی به فرد احساس پوچی و تنهایی می دهد و در نهایت او را دچار افسردگی می کند. احساس نداشتن یک حامی عاطفی فرد را بیشتر در دنیای افسردگی فرو می برد.

چرا دلزدگی از همسر رخ می دهد؟

زمانی که ازدواجی با توقعات غیر منطقی شروع می شود، دیری نمی گذرد که زوجین به خاطر برآورده نشدن خواسته هایشان از یکدیگر دلزده می شوند. در این شرایط کوچک ترین مسائل، مانند غولی بزرگ به چشم می آید. اگر زوجین در زندگی مشترک صادقانه خواسته های خود را بیان نکنند و تلاشی برای رفع مسائل شان نکنند؛ طولی نمی کشد که با کوهی از مسائل روبرو می شوند. با این حال دلایل سرد شدن رابطه زناشویی بسیار متنوع هست. استفاده از مشاوره قبل از ازدواج در جلوگیری از به وجود آمدن مسائل زندگی مشترک به زوجین کمک می کند.

نشانه های دلزدگی زناشویی

از سه وجه (جسمی، روانی و عاطفی) می توان به دلزدگی در زندگی زناشویی پی برد. در ادامه به هر کدام از آن ها می پردازیم.

 1. علائم عاطفی دلزدگی

  کمبود عمومی اشتیاق، عدم رضایت، فرسودگی عاطفی، بی احساسی و کمبود علاقه از جمله علائم عاطفی دلزدگی زناشویی می باشند. افراد دلزده ممکن است احساس کنند که با وجود تلاش فراوان کمتر به نتیجه دلخواهشان می رسند. آن ها ممکن است نسبت به حالت عادی، زودتر خشمگین شوند و احساس کنند که توانایی خوش گذرانی و حس شوخ طبعی شان را از دست داده اند.

 2. علائم روانی دلزدگی

  علائم روانی دلزدگی معمولاً به شکل کاهش خود باوری و نظر منفی گرایانه نسبت به روابط، به خصوص رابطه با همسر تظاهر می یابد. احساس یأس و سرخوردگی فقط به همسر محدود نمی شود بلکه در مورد ناکامی خودشان احساس وحشتناکی دارند حتی وقتی که چین و چروک هایشان را در آینه می بینند؛ خودشان را دوست ندارند. این احساسات بر زندگیشان، رابطه شان با سایر افراد و توانایی شان در عشق ورزیدن تأثیر می گذارد.

 3. علائم جسمی دلزدگی

  نوعی احساس دلزدگی و کسالت، احساس خستگی، سردردهای مزمن، بی اشتهایی یا پرخوری، بی حالی، دردهای شکمی در افراد دلزده به وجود می آید. نداشتن رابطه جنسی بعد از ازدواج نیز از دلایل و عوارض دلزدگی زناشویی است.

  آیا دلزدگی زناشویی با رابطه جنسی ارتباط دارد؟

  رابطه جنسی بخش مهم زندگی هر زوجی است. هر گونه عاملی که به این رابطه آسیب برساند، می تواند کانون خانواده را تا به مرز فروپاشی نیز پیش ببرد. دلزدگی با رابطه جنسی یک رابطه علت و معلولی دارد. زوجینی که رابطه جنسی را تنها دلیل ازدواج شان می دانند، با از بین رفتن رابطه جنسی به هر دلیلی از ارتباط با همسرشان دلزده می شوند. در زمان هایی که سرد شدن رابطه جنسی علت دلزدگی زناشویی است، زوجین برای حفظ ازدواج شان هر چه سریع تر باید به مشاوره روابط زناشویی مراجعه کنند.

  چگونه دلزدگی زناشویی را از بین ببریم؟

  در ابتدا با واقع بینی سطح توقعات خود را با آنچه که می تواند باشد، هم سو کنید. اختلاف نظر یک فرآیند طبیعی است، اما نباید آن را منفی تفسیر کرد. همسرتان نمی تواند ذهن شما را بخواند و اگر در مورد مسئله ای ناراحت هستید، باید آن را با همسرتان در میان بگذارید. در کل شناخت تفاوت زن و مرد باعث می شود که متوجه یک سری رفتارهای مردانه است و یک سری رفتارهای زنانه شوید. هر چقدر اطلاعات خود را بالا ببرید احتمال دلزدگی زناشویی کمتر می شود. خلاقیت شما نیز بسیار موثر است؛ به طور مثال به مسافرت بروید تا شور و نشاط و اشتیاق به زندگیتان بازشود و یا اینکه در مناسبت های مختلف به همسرتان هدیه بدهید. همچنین می توانید برای حل مسائل به روش های علمی و مطمئن از کمک مشاوره خانواده استفاده کنید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 25 آذر 1399 بروزرسانی: 25 آذر 1399 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 361

به "نشانه های دلزدگی زناشویی" امتیاز دهید

4 کاربر به "نشانه های دلزدگی زناشویی" امتیاز داده اند | 3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشانه های دلزدگی زناشویی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید