نتیجه پیامک بازی در زمان رانندگی

به گزارش پزشکی مدرن، پژوهشگران با استفاده از شبیه ساز رانندگی نشان دادند که خواندن و نوشتن پیام کوتاه در زمان رانندگی باعث کاهش عملکردهای رانندگی مثل انحراف عرضی خودرو و افزایش زمان واکنش، و افزایش سطح بارکاری می شود.

نتیجه پیامک بازی در زمان رانندگی

از پروفایل ما kalarena دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران، تصادفات جاده ای از مهم ترین علت های مرگ و میر و معلولیت در دنیا هستند. طبق گزارش های سازمان دنیای بهداشت؛ سالانه حدود 1.2 میلیون نفر در دنیا بر اثر سوانح جاده ای جان خود را از دست می دهند و بیش از 50 میلیون نفر نیز مجروح می شوند.

در بروز حوادث رانندگی سه عامل اصلی یعنی؛ جاده، وسیله نقلیه و عامل انسانی نقش دارند و بررسی ها نشان داده است که 90 درصد این حوادث به دلیل خاطر عوامل انسانی رخ می دهد و در ایران بیش از 75 درصد گزارش ها مربوط به عامل انسانی است.

بار ِکاری ذهنی یکی از علل انسانی تصادفات رانندگی است و بر اساس مطالعات گذشته؛ مقدار ناکافی آن (خیلی کم یا خیلی زیاد) ممکن است منجر به درک ناقص و توجه و پردازش ناکافی اطلاعات شود.

برخی عوامل باعث تحمیل بار کاری ذهنی بالا به رانندگان می شود که یکی از آن ها تلفن همراه است. استفاده از تلفن همراه هنگام رانندگی در قوانین کشورهای مختلفی از جمله ایران ممنوع است. برخی افراد در حین رانندگی مشغول دریافت و ارسال پیام و عمل نوشتن می شوند که این کار می تواند باعث حواس پرتی آن ها و بروز تصادف شود.

در ایران تا به امروز مطالعات کمی در مورد عملکردهای رانندگی با استفاده از شبیه سازهای رانندگی اجرا شده است. به همین خاطر پژوهشگران در مطالعه به بررسی اثر خواندن و نوشتن پیام بر عملکرهای رانندگی و بار کاری ذهنی رانندگان جوان پرداختند.

اکبر احداثی و ایرج علی محمدی؛ پژوهشگران گروه مهندسی بهداشت حرفه ای دانشگاه علوم پزشکی تهران به همراه همکارانشان در این مطالعه مشارکت داشتند.

این پژوهش با مشارکت 40 راننده مرد و زن 19 تا 29 ساله انجام شد. این افراد دارای بینایی مناسب (بالای 8 از 10) بودند و مشکل کور رنگی نداشتند. حداقل دو سال سابقه گواهینامه رانندگی داشتند و حداقل یک بار در هفته رانندگی می کردند. عدم ابتلا به بیماری های شناختی و قلبی عروقی و تنفسی یا اسکلتی عضلانی و معلولیت و خواب کافی در شب پیش از انجام آزمایش از دیگر معیارهای ورود به این مطالعه بود.

شبیه ساز رانندگی که در این مطالعه مورد استفاده قرار گرفت، نصف بدنه خودرو پراید ساخت دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی بود. این شبیه ساز دارای رایانه و کارت گرافیک و امکانات نرم افزاری برای شبیه سازی جاده های داخل شهری، بین شهری، آزادراه، رانندگی در شرایط خواب آلودگی، رانندگی در شب، رانندگی در شرایط برفی، بارانی و مه آلود بود.

برای اندازه گیری بار کاری ذهنی نیز از مقیاس TWS به صورت خودگزارشی استفاده شد. اندازه گیری آن به این صورت است که پس از انجام وظیفه، از فرد در مورد سطح بار کاری ذهنی پرسش می شود و پاسخ از یک تا 9 یعنی از سخت نیست تا کار بسیار طاقت فرسا است معین می شود.

برای انجام این مطالعه از رانندگان خواسته می شد که با استفاده از شبیه ساز جاده ای دارای سه لاین به طول 10 کیلومتر که شبیه سازی از یک بزرگراه بود، در لاین وسط و با سرعت 80 کیلومتر بر ساعت رانندگی کنند. یک مرتبه در حالت عادی و یک مرتبه نیز در حالی که مشغول دریافت و نوشتن پیام کوتاه بودند، به رانندگی می پرداختند. به رانندگان توضیح داده شد که حق ندارند از لاین وسط خارج شوند و هرگونه خروج از لاین حرکتی، به عنوان انحراف عرضی و نقصان عملکرد ثبت خواهد شد.

همچنین زمان واکنش رانندگان نیز ثبت و اندازه گیری شد به این صورت که راننده به محض مشاهده یک چراغ قرمز رنگ باید اقدام به فشار دادن یک میکروسوئیچ می کرد. حداکثر زمان روشن بودن چراغ دو ثانیه بود و راننده فقط دو ثانیه برای واکنش زمان داشت و مدت زمان واکنش راننده به صورت میلی ثانیه ثبت می شد.

پژوهشگران در زمان رانندگی 10 پیام کوتاه با پاسخ معین برای رانندگان ارسال می کردند و آن ها باید بلافاصله پس از دریافت پیام به آن پاسخ می دادند.

در این آزمایش مقایسه عملکردهای رانندگی و بارکاری ذهنی رانندگان زن و مرد نشان داد که سطح عملکرد رانندگان زن و مرد بر حسب انحراف عرضی خودرو، زمان واکنش و بارکاری ذهنی تفاوت معناداری نداشت.

نتایج این آزمایش نشان داد که انحراف عرضی خودرو، زمان واکنش و مقیاس بارکاری در رانندگی عادی به ترتیب 26.68 سانتی متر، 502.13 میلی ثانیه و 2.02 است ولی در در زمان خواندن و نوشتن؛ همین مقادیر به 53.04 سانتی متر، 652.12 میلی ثانیه و 6 می رسد.

طبق این یافته ها معین شد که عملکردهای رانندگی افراد در مرحله دریافت و نوشتن پیامک افت معناداری می کند و سطح بار کاری آن ها نیز به طرز معناداری افزایش می یابد.

به گفته پژوهشگران این مطالعه؛ عمل دریافت و نوشتن پیام کوتاه با پرت کردن حواس راننده و انحراف نگاه راننده از راستا جاده موجب کاهش سطح عملکرد رانندگان می شود. به همین دلیل توجه بیشتر به پیامدهای استفاده از تلفن همراه در حین رانندگی ضروری است.

نتایج این مطالعه به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان بررسی اثر خواندن و نوشتن پیام کوتاه بر عملکرد و بار کاری ذهنی رانندگان جوان در فصل نامه سلامت کار ایران؛ منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 آبان 1399 بروزرسانی: 24 آبان 1399 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 297

به "نتیجه پیامک بازی در زمان رانندگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نتیجه پیامک بازی در زمان رانندگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید