محوطه تاریخی معبد آناهیتا سامان دهی می شود

به گزارش پزشکی مدرن، مدیر پایگاه ملی معبد آناهیتا از آغاز پاک سازی و سامان دهی محوطه تاریخی معبد آناهیتا خبر داد.

محوطه تاریخی معبد آناهیتا سامان دهی می شود

بهگزارش میراثآریا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کرمانشاه، مرتضی گراوند 25 مردادماه 99 گفت: در سال 1347 عملیات تصرف و تخریب منازل مسکونی که در عرصه این بنای تاریخی قرار گرفته بود، آغاز شد و بقایای این تخریب ها به خارج از محوطه تاریخی انتقال پیدا کرد.

او افزود: مقداری از این نخاله های ساختمانی در ضلع شرقی و جنوبی این بنا باقی مانده و چهره زشتی ایجاد کرده بود که با تخصیص اعتبار کافی، عملیات پاک سازی و انتقال نخاله ها آغاز شد.

مدیر پایگاه ملی معبد آناهیتا گفت: با پاک سازی این نخاله ها، نحوه تخریب این معبد تاریخی به وضوح به نمایش گذاشته می گردد.

او با اشاره به کشف یک گورستان تاریخی متعلق به دوران اشکانی در سال 1348 در این محوطه که به علت انباشت نخاله ها مدفون شده بود، یادآور شد: با پاک سازی ضلع شرقی، این گورستان سامان دهی می گردد و گردشگران می توانند با نحوه تدفین اموات در دوران اشکانی آشنا شوند.

گراوند گفت: در ضلع جنوبی این محوطه، فضای سبز نیم هکتاری ایجاد می گردد و زیبایی دوچندانی به این مرکز عظیم تاریخی خواهد بخشید.

او با اشاره به معضل رویش علف های هرز در مجاورت بقایای این معبد گفت: وجود این علف ها باعث آتش سوزی و آسیب به این بنا می شد که در چند سال گذشته با سم پاشی مکرر و از بین رفتن علف ها با دستگاه های چمن زنی، مانع از این اتفاق ناگوار شدیم.

معبد آناهیتا، دومین بنای سنگی ایران است که از آثار باستانی دوران پیش از میلاد مسیح به شمار می آید. طبق نوشته های تاریخی، این معبد به عنوان آتشکده ای برای احترام و پاسداشت مقام الههٔ آب (آناهیتا) مورد استفاده قرار می گرفت. قدمت این بنای تاریخی عظیم به سه دوره هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان برمی گردد. این بنا در شهر کنگاور از توابع استان کرمانشاه قرار گرفته است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 13 مهر 1399 بروزرسانی: 13 مهر 1399 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 210

به "محوطه تاریخی معبد آناهیتا سامان دهی می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محوطه تاریخی معبد آناهیتا سامان دهی می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید