حفاظت از تپه چشمه علی با 200 میلیون تومان

به گزارش پزشکی مدرن، پس از سال ها کم توجهی و آسیب به تپه چشمه علی شهر ری و وعده های مکرر برای حفاظت از آن، انتها معاون میراث فرهنگی استان تهران اطلاع داد که فاز اول پروژه ساماندهی و حفاظت از این اثر باستانی با اعتباری بالغ بر دو میلیارد ریال (200 میلیون تومان) از محل اسناد خزانه اجرا می گردد.

حفاظت از تپه چشمه علی با 200 میلیون تومان

ایسنا: مرتضی ادیب زاده یادآور شد: تپه چشمه علی شهرری با پیشینه تاریخی چندهزارساله، جزو اولین استقرارگاه­ های انسان در منطقه ها فلات مرکزی ایران بوده و فرهنگ سفال قرمز و نخودی با نقوش حیوانی و گیاهی و هندسی سیاه رنگ مکشوفه از این تپه با اسم فرهنگ چشمه علی شناخته شده است. شرایط کنونی تپه به علت ریزش دامنه تپه نیازمند حفاظت است.

معاون میراث فرهنگی استان تهران اظهار کرد: در این پروژه برای شناخت و مطالعات فنی و تهیه سایت پلان مجموعه چشمه علی، شامل کوه و باروی ری باستان و چشمه و نقش برجسته و تپه تاریخی، از طریق فتوگرامتری و مستندنگاری سه بعدی با هلی شات در حال اجرا است.

ادیب زاده اضافه کرد: ساماندهی و استحکام بخشی جداره های تپه و بازسازی دیواره های تخریب شده با ملات خاکی و کاهگل و بعلاوه پاکسازی سطوح تپه اجرا خواهد شد و این پروژه از طریق متخصصان بازسازی آثار و بنا با نظارت اداره کل میراث فرهنگی استان تهران و رعایت اصول حفاظتی تپه و تقویت جداره های خاکی به انجام می رسد.

تپه چشمه علی در سال های 1313 تا 1315 هجری شمسی از طریق تیم کاوش اریک اشمیت کاوش شد و آثاری مربوط به شروع هزاره چهارم، دوره های اسلامی و اشکانی به دست آمد که اکنون بخشی از این آثار در موزه های آمریکا و بخش دیگر در موزه ایران باستان نگهداری می گردد. با درگذشت اریک اشمیت، پژوهش ها بار دیگر در سال 1377 شمسی از طریق گروهی از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، دانشگاه تهران و دانشگاه برادفورد از سر گرفته شد و نشانه های فرهنگی از هزاره های ششم، پنجم و شروعین چهارم به دست آمد.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 18 مرداد 1400 بروزرسانی: 18 مرداد 1400 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 792

به "حفاظت از تپه چشمه علی با 200 میلیون تومان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حفاظت از تپه چشمه علی با 200 میلیون تومان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید