جهانگیری: نظام بانکی تمرکز جدی بر رونق بخش مسکن داشته باشد

به گزارش پزشکی مدرن، معاون اول رئیس جمهور بر تمرکز جدی نظام بانکی بر رونق بخش مسکن تاکید نمود و گفت: فعال شدن بخش مسکن می تواند در میزان سرمایه گذاری و جهش فراوری اثرات مثبت به همراه داشته باشد.

جهانگیری: نظام بانکی تمرکز جدی بر رونق بخش مسکن داشته باشد

جهت دریافت خدمات آلاچیق چوبی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، جلسه شورای عالی مسکن پیش از ظهر امروز (دوشنبه) به ریاست اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور برگزار گردید.

جهانگیری در این جلسه از بخش مسکن بعنوان یکی از بخش های پیشران اقتصاد کشور یاد کرد و از وزارت راه و شهرسازی و بانک مرکزی خواست برای فعال کردن بخش مسکن بعنوان یکی از بخش های مولد و اثرگذار در اقتصاد کشور برنامه ریزی دقیقی انجام دهند.

معاون اول رئیس جمهور همچنین با قدردانی از وزارت راه و شهرسازی و نظام بانکی کشور برای تدوین و اجرای طرح اقدام ملی مسکن، اظهار امیدواری کرد این طرح و سایر طرح های مرتبط با احداث مسکن با سرعت استمرار یابد تا با فعال شدن بخش مسکن شاهد تغییرات اساسی در بخش ساخت و ساز و سرمایه گذاری در کشور و نیز در بخش جهش فراوری باشیم.

وی همچنین از برنامه ریزی های اجرا شده برای پرداخت تسهیلات بانکی به مستأجران بعنوان یاری ودیعه اجاره مسکن قدردانی کرد و گفت: این طرح که برای نخستین بار و برای حمایت از مستأجران در کشور اجرا شده، خوشبختانه با استقبال قابل توجه مردم روبرو شده و براساس گزارش های ارائه شده 1 میلیون و 800 هزار نفر در مدت زمانی کوتاه در این طرح ثبت نام نموده اند که تا به امروز پرداخت تسهیلات برای 30 هزار پرونده اجرا شده و سایر پرونده ها نیز در دست اقدام است.

جهانگیری با اشاره به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی مبنی بر افزایش سقف تسهیلات در طرح اقدام ملی مسکن گفت: نظام بانکی کشور باید تمرکزی جدی بر بخش مسکن بعنوان یکی از بخش های مؤثر در جهش فراوری معطوف کند که ضروری است در این خصوص بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی ظرف مدت یک ماه بسته پیشنهادی جامعی برای تأمین مالی بخش مسکن در سال 1399 و 1400 تدوین نمایند.

معاون اول رئیس جمهور اضافه کرد: در شرایطی که رشد سرمایه گذاری در کشور منفی است، افزایش سقف تسهیلات در بخش مسکن می تواند در بهبود سرمایه گذاری در کشور و نیز اجرای تعهدات وزارت راه و شهرسازی برای فراوری یک میلیون واحد مسکونی مؤثر باشد.

وی با تاکید بر ضرورت معین سازوکاری دقیق برای معین بودن برنامه های تأمین مالی در پروژه های مختلف به خصوص پروژه های مرتبط با مسکن، گفت: سوابق و تجربیات گذشته نشان می دهد پروژه هایی که نحوه تأمین مالی آن ها از زمان آغاز پروژه به صورت دقیق معین بوده است، به موقع و براساس برنامه زمان بندی به اتمام رسیده اند؛ بنابراین ضروری است در طرح های مرتبط با فراوری مسکن نیز نحوه تأمین مالی از ابتدای پروژه بصورت دقیق و مطابق برنامه زمانبندی معین باشد.

در این جلسه که وزیر راه و شهرسازی، رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و معاونین بانک مرکزی، وزارت امور مالی و دارایی و دیگر دستگاه های ذیربط نیز حضور داشتند، گزارشی از شاخص های بخش مسکن و عملکرد سامانه های حوزه مسکن ارائه شد.

در این گزارش در مورد توزیع متوسط قیمت مسکن در استان های مختلف، تعداد معاملات واحد های مسکونی ثبت شده در کشور و توزیع متوسط قیمت مسکن در مناطق 22 گانه شهر تهران توضیحاتی ارائه شد و گزارشی نیز از دو سامانه ملی املاک و اسکان کشور و مدیریت طرح اقدام ملی مسکن که در وزارت راه و شهرسازی از سال 1398 راه اندازی شده ارائه گشت.

ارائه گزارش در مورد برنامه تفاهم نامه های طرح اقدام ملی مسکن و گزارش عملکرد طرح اقدام ملی دستگاه های تابعه از دیگر موضوعاتی بود که در این گزارش به آن پرداخته شد.

در ادامه این جلسه بعضی پیشنهادات و مصوبات مورد احتیاج جهت ساماندهی و تعادل در بازار مسکن و تسریع در اجرای طرح اقدام ملی مسکن از سوی نماینده وزارت راه و شهرسازی مطرح شد که پس از بحث و گفتگو تصمیمات لازم در مورد این پیشنهادات اتخاذ گشت.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 مهر 1399 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 201

به "جهانگیری: نظام بانکی تمرکز جدی بر رونق بخش مسکن داشته باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهانگیری: نظام بانکی تمرکز جدی بر رونق بخش مسکن داشته باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید