اولین بناهایی که در تهران ساخته شده اند

به گزارش پزشکی مدرن، خبرنگاران/ این خبر پیرامون اولین بناهایی که در تهران ساخته شده اند، برای شما نگارش شده است.

اولین بناهایی که در تهران ساخته شده اند

نقاشخانه دولتی، اولین نمایشگاه هنری در تهران

7 اردیبهشت 1241 در مدرسه صنیع الدوله یا همان نقاشخانه دولتی نخستین نمایشگاه هنری در ایران و تهران برپا شد؛ نمایشگاهی که از آثار هنرجویان هنر نقاشی مدرسه صنیع الدوله بود و الگویی شد برای سالهای بعد که گالری آپادانا به نام نخستین گالری هنری ایران افتتاح شد.

بیمارستان سینا، اولین بیمارستان مدرن در تهران

بیمارستان سینا، نخستین بیمارستان در ایران است که در زمان ناصرالدین شاه قاجار و امیرکبیر بنا نهاده شده است. ناصرالدین شاه پس از بازگشت از فرنگ، تصمیم گرفت تا بیمارستانی در تهران دایر کند. او ناظم الاطباء، پزشک مخصوص خود را مامور تاسیس اولین بیمارستان تهران کرد. ناظم الاطباء در سال 1251 خورشیدی اولین بیمارستان مدرن تهران و ایران را در میدان حسن آباد و در محله ای به نام هشت گنبد تاسیس نمود. این بیمارستان تا سالها به نام مریضخانه دولتی نامیده میشد. مریضخانه دولتی پس از چندی و در سال 1319 به پاس زحمات پدر طب ایران به بیمارستان سینا تغییر نام داد.

کافه پارس، اولین کافه و رستوران مدرن در تهران

کافه پارس ساختمان باشکوهی بود که در سال 1309 در محل سفارتخانه سابق اتریش در ضلع شمال شرقی تقاطع لاله زار و جمهوری ساخته شد. در سال 1312، یکی از اولین فیلم های صامت ایرانی، حاج آقا اکتور سینما به کارگردانی اوانس اگانیانس در کافه پارس فیلمبرداری شد. این کار باعث محبوبیت و معروفیت بیش از پیش این بنا نزد مردم آن دوران شد.

نخستین کلانتری در تهران

نخستین ساختمان کلانتری تهران در محله بازار واقع شده است و جز هسته اولیه تهران است. ساختمان کلانتری مربوط به دوره قاجار است. این ساختمان در سال 1380 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده بود، اما بعد از 10 سال از این فهرست خارج شد. پایه های ستون سنگی، حوض سنگی، سرستون های با طرح معماری کلاسیک، کاشی کاری ها، ارسی و پنجره های چوبی، گچبری های دیوار ها از جمله ویژگی های این بناست که بسیاری از آن به مرور زمان تخریب شده است.

منبع: همگردی
انتشار: 15 مهر 1400 بروزرسانی: 15 مهر 1400 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 857

به "اولین بناهایی که در تهران ساخته شده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین بناهایی که در تهران ساخته شده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید