افزایش 5 برابری تامین مالی در 9 ماه امسال

به گزارش پزشکی مدرن، به گفته رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در 9ماهه امسال، 470هزار میلیارد تومان تأمین مالی از طریق بازارسرمایه اجرا شده است.

افزایش 5 برابری تامین مالی در 9 ماه امسال

به گزارش خبرنگاران و به نقل از همشهری ، آنطور که آمار ها نشان می دهد، حجم تأمین اقتصادی از طریق بازارسرمایه در 9ماهه سال جاری نسبت به سال قبل بیش از 5برابر افزایش یافته است. دیروز در همین رابطه رئیس سازمان بورس از افزایش سهم بازارسرمایه در تامین اقتصادی اقتصاد در 9ماهه سال جاری و رسیدن ارزش آن به 470هزار میلیارد تومان خبر داد.

یکی از مؤثر ترین کارکرد های بورس تامین اقتصادی بنگاه های اقتصادی است. در اقتصاد های توسعه یافته، تامین اقتصادی بنگاه های بزرگ از طریق بورس انجام می شود و کسب و کار های کوچک برای دریافت وام به بانک ها مراجعه می کنند. آمار های موجود نشان می دهد که این راستا رفته رفته در اقتصاد ایران در حال شکل گیری است و سهم شرکت های بزرگ در تامین اقتصادی از طریق بازارسرمایه در حال افزایش است. به طور کلی شرکت های بزرگ می توانند از طریق افزایش سرمایه، فروش اوراق بدهی و یا عرضه اولیه سهام منابع اقتصادی مورد نیازشان را تامین کنند، اما در طول سال های گذشته بخش عمده شرکت ها آشنایی چندانی با روش های تامین اقتصادی بازارسرمایه از جمله روش های مختلف انتشار اوراق بدهی نظیر صکوک، اوراق اجاره، مرابحه و غیره نداشتند. به نظر می رسد حالا بعد از گذشت چند دهه از فعالیت بورس مدیران شرکت ها، رفته رفته در حال آشنا شدن به فرایند تامین اقتصادی از طریق بازارسرمایه هستند و روزبه روز به اهمیت تامین اقتصادی از طریق بازارسرمایه بیشتر پی می برند.

مطابق نظریات اقتصادی، هرچه بنگاه های اقتصادی بزرگ برای تامین اقتصادی به سمت بازارسرمایه بیایند، فشار از بانک ها برای دریافت وام و منابع اقتصادی کمتر می شود و بانک ها می توانند به جای پرداخت منابع سنگین به شرکت های بزرگ به کسب و کار های کوچک وام بدهند. موضوعی که هم اکنون در اقتصاد ایران حاکم نیست و بخش عمده تامین اقتصادی برعهده بانک ها است. آنطور که عبد الناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی چندی پیش گفته بود، 84 درصد تامین اقتصادی در کشور توسط سیستم بانکی انجام می شود و اگر منابع صندوق ها و درآمد ثابت بورس که سپرده بانکی است به آن اضافه شود، بالای 90 درصد تامین اقتصادی توسط سیستم بانکی انجام می شود. حالا اما به نظر می رسد با افزایش ارزش تامین اقتصادی های صورت گرفته در بازارسرمایه در 9ماهه سال جاری سهم بازارسرمایه از تامین اقتصادی کل اقتصاد بیشتر شده باشد.

افزایش 5 برابری تأمین اقتصادی در بازار سرمایه

آنطور که اعداد و ارقام نشان می دهد حجم تامین اقتصادی صورت گرفته در بازارسرمایه در 9ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از 5برابر افزایش یافته و از 88هزارو 500میلیارد تومان به 470هزار میلیارد تومان رسیده است. در 9ماهه سال جاری میزان تامین اقتصادی صورت گرفته از طریق اوراق بدهی در مقایسه با سال قبل نزدیک به 230درصد و تامین اقتصادی از طریق افزایش سرمایه تا 383درصد افزایش یافته است. سال جاری همچنین فراگیر شدن موج افزایش سرمایه از طریق تجدید ارزیابی دارایی ها منجر شد حجم تامین اقتصادی از این طریق در بازارسرمایه با رشد بسیاری زیادی روبرو شود؛ به طوری که در 9ماهه سال جاری شرکت های بورس از این طریق توانستند جمعا 35هزار و 380میلیارد تومان تامین اقتصادی کنند که این مقدار در مدت مشابه سال قبل نزدیک به صفر بود.

سال جاری همچنین با افزایش عرضه های اولیه بسیاری از شرکت های بزرگ با عرضه سهام شرکت های زیرمجموعه شان بخشی از منابع اقتصادی مورد نیازشان را تامین کردند. آمار ها نشان می دهد حجم تامین اقتصادی از طریق عرضه اولیه در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل 833درصد افزایش یافته و از 3هزار میلیارد تومان به 28هزار میلیارد تومان رسیده است. اینها آمار هایی است که دیروز رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار هم آن را تأیید کرد.

تأمین اقتصادی 470هزار میلیارد تومانی

به گفته رئیس سازمان بورس در دوره 9 ماهه نخست سال جاری بالغ بر 470هزار میلیارد تومان تجهیز منابع اقتصادی از بستر بازار سرمایه صورت گرفته است، در این میان حدود 145هزار میلیارد تومان از رقم مزبور شامل تجهیز منابع اقتصادی از محل بدهی بوده که شامل انتشار انواع ابزارها است.

حسن قالیباف اصل با اشاره به تجهیز منابع اقتصادی در بازارسرمایه و میزان انتشار ابزارهای تجهیز منابع اقتصادی گفت: عصر دیروز جلسه شورای عالی بورس با محور بررسی تجهیز منابع اقتصادی صورت گرفته در بازارسرمایه تا پایان آذرماه سال 1399 برگزار شد. جزئیات نشان از آن دارد که در دوره 9ماهه نخست سال جاری، بالغ بر 470هزار میلیارد تومان تجهیز منابع اقتصادی از بستر بازارسرمایه صورت گرفته است. در این میان حدود 145هزار میلیارد تومان از رقم مزبور شامل تجهیز منابع اقتصادی از محل بدهی بوده که شامل انتشار انواع ابزارهاست.

سخنگوی شورای عالی بورس گفت: همچنین مابقی آن یعنی رقمی بیش از 325هزار میلیارد تومان به مجموع تجهیز منابع اقتصادی از محل افزایش سرمایه و عرضه اولیه سهام شرکت ها، تاسیس شرکت های سهامی عام و اضافه ارزش صندوق ها اختصاص داشته است.

قالیباف با اشاره به اینکه در بخش سرمایه چهار سرفصل اصلی مورد بررسی قرار گرفت، ادامه داد: تاسیس شرکت های سهامی عام، افزایش سرمایه شرکت های سهامی عام (به جز مازاد تجدید ارزیابی)، افزایش سرمایه شرکت های سهامی عام (از محل تجدید ارزیابی) و عرضه اولیه سهام شرکت ها در بورس و فرابورس از اصلی ترین محورها بود. وی تأکید کرد: در این میان 65هزار و 270میلیارد تومان به افزایش سرمایه شرکت های سهامی عام (به جز مازاد تجدید ارزیابی) و 35هزار و 380میلیارد تومان نیز به افزایش سرمایه شرکت های سهامی عام (از محل مازاد تجدید ارزیابی) اختصاص یافته است.

قالیباف اضافه کرد: از ابتدای سال جاری تا پایان آذرماه نیز حدود 28هزار میلیارد تومان به عرضه اولیه سهام شرکت ها در بورس و فرابورس اختصاص داشت. به همین دلیل بررسی ها نشان می دهد که افزایش ارزش صندوق های سرمایه گذاری فعال در بازارسرمایه، نسبت به ابتدای سال بیش از 196هزار میلیارد تومان بوده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 15 بهمن 1399 بروزرسانی: 15 بهمن 1399 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 458

به "افزایش 5 برابری تامین مالی در 9 ماه امسال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش 5 برابری تامین مالی در 9 ماه امسال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید