آشنایی با کوچ سرفینگ ، اقامت رایگان را در منزل دوستان غریبه خود امتحان کنید

به گزارش پزشکی مدرن، همه ما وقتی نام جهانگردی و گردشگری رو می شنویم، اغلب یه فرد تنها رو تصور می کنیم که کوله ای روی پشتش داره و در حال سفر با پای پیاده، دوچرخه یا شاید هم با یه وَن هست که شب ها گوشه ای چادر می زنه و آتیش روشن می کنه و سیب زمینی کبابی می خوره، البته این تصور اشتباه نیست، اما همواره هم جهانگردی و گردشگری به این معنا نیست. این مدل از مسافرت، بیشتر به درد افرادی می خوره که قصد تنها سفر کردن رو دارن و می خوان که روزها یا حتی ماه ها به گشت و گذار در دل طبیعت بپردازن و چندان ارتباطی با افراد دیگه نداشته باشن، اما خیلی از گردشگرها علت اصلی سفرشون اینه که با افراد محلی کشورهای مختلف آشنا بشن و دوست های جدیدی پیدا کنن و البته هیچکدوم از این دو گروه پیشنهاد یک اقامت رایگان رو از طرف شخصی که مورد اطمینان باشه، رد نمی کنن، به همین علت ما امروز ما قصد داریم شما رو پدیده ای آشنا کنیم که از رواج پیدا کردنش در ایران مدت زیادی نمی گذره و حتی توی جهان هم سابقه ای 12 ساله داره، اما با این وجود تبدیل به یکی از پرطرفدارترین شیوه های سفر در جهان شده. کوچ سرفینگ یا کاناپه گردی، نام این پدیده جالبه که خیلی ها از اون با نام مهمان نوازی رایگان یاد می کنن.

آشنایی با کوچ سرفینگ ، اقامت رایگان را در منزل دوستان غریبه خود امتحان کنید

کوچ سرفینگ چیست ؟؟

اگه بخوایم کوچ سرفینگ رو لغت به لغت معنی کنیم، باید بگیم کاناپه گردی . کوچ سرفینگ درواقع یک سایت اجتماعیه که شما می تونین توی اون عضو بشین و اطلاعات خودتون رو وارد کنین و با بقیه گردشگرها صحبت کنین و به گفتگو بپردازین، اما اشتباه نکنین !! این سایت مثل فیسبوک و اینستاگرام، مخصوص بحث و گفت و گو و چت نیست، بلکه چت کردن یکی از کارهای فرعی این سایته، اون هم فقط بحث های هدفمند پیرامون مسئله اصلی. حالا مسئله اصلی چیه؟؟ اینکه شما یک اقامت رایگان در شهر مورد نظر خودتون خواهید داشت، در منزل شخصی که نمیشناسین اما شما رو دعوت نموده. شاید کمی عجیب به نظر بیاد، اما مهمون نوازی های خودمون رو به یاد بیارید و به تعداد دفعاتی فکر کنین که از شخص غریبه ای که می دونیم غریب هست و جایی رو نداره، پذیرایی کردیم و شاید حتی بعدها برای هم دوستان خوبی شدیم؟؟ کوچ سرفینگ هم چندان تفاوتی با این قضیه نداره، فقط سازمان یافته تر و منظم تره و علت اصلیش هم بیشتر، آشنایی با فرهنگ اقوام مختلفه و یافتن دوستانی برای سفر رفتن و برگزاری رویدادهای گردشگری.

چرا کوچ سرفینگ ؟؟

جهان در حال تبدیل شدن به یه مجموعه واحده و علیرغم جنگ ها، درگیری ها و نژادپرستی ها، این مردم هستن که دارن به هم نزدیک میشن و مرزها کم کم اهمیتش رو براشون از دست میده، به همین علت گردشگری، طرفدارای زیادی پیدا نموده و حتی تبدیل به صنعت شده. خیلی از گردشگرها به خصوص اونایی که بیشتر اوقات در حال سفر هستن، ترجیح میدن که هزینه کمتری خرج سفر کنن و دوست هایی برای سفرهای بعدیشون پیدا کنن. کوچ سرفینگ سایتیه که در حال حاضر، حدود 12 میلیون عضو از 200 هزار شهر جهان داره و شما می تونین با عضو شدن در این سایت، هم میزبان باشین و هم میهمان و یک اقامت رایگان رو تجربه کنین، به این صورت که وارد سایت کوچ سرفینگ https://www.couchsurfing.com/ میشین و مشخصات خودتون رو وارد می کنین، بعد از اون می تونین نام شهر مقصد رو وارد کنین و دنبال افرادی بگردین که آمادگی خودشون رو برای میزبانی اعلام کردن، اما قبل از اینکه بهشون پیغام بدین و درخواست اقامت کنین، حتما پروفایلشون رو چک کنین، معمولا توی پروفایل اطلاعات مفیدی وجود داره، از قبیل محل خواب شما که می تونه یه اتاق جداگانه باشه یا یه کاناپه توی سالن پذیرایی یا حتی یه تشک، یا اینکه اون شخص توی خونه حیوون نگه می داره یا نه و یا یک سری اطلاعات و علایق شخصی که بتونین میزبانتون رو بهتر بشناسین. کار مهم دیگه ای که قبل از ارسال پیغامِ درخواست اقامت رایگان، باید انجام بدین، چک کردن توصیه نامه هاییه که مهمان های قبلی اون شخص درموردش نوشتن. اینکه ببینین مهمان های قبلی چه نظری درباره میزبانشون داشتن و چه اتفاقاتی در منزل محل اقامت براشون روی داده، خیلی در انتخاب میزبان مناسب به شما یاری می کنه. یکی از مهم ترین نکات درمورد کوچ سرفینگ که چندان در بین مردم شناخته شده نیست، اینه که کاناپه گردی فقط برای اقامت رایگان در منزل دیگران نیست، بلکه افراد مختلف که سابقه گردشگری دارن در این سایت دور هم جمع میشن تا بتونن اطلاعات رویدادهایی مثل گالری گردی، کافه گردی و حتی شهرگردی و طبیعت گردی رو با همدیگه به اشتراک بذارن تا هرکسی که می تونه در این رویدادها شرکت کنه، از طرف دیگه برخی از افراد، توانایی این رو ندارن که اقامت رایگان در اختیار بقیه بذارن، اما درعوض از سایت کاناپه گردی استفاده می کنن و به دیگران پیشنهاد میدن تا بتونن به طور رایگان راهنمای گردشگری اونا بشن.

تاریخچه کوچ سرفینگ

شاید براتون جالب باشه بدونین که ایده کوچ سرفینگ، اولین بار از کجا اومده، درواقع کاناپه گردی، تاریخچه جالبی داره. شما فکر کنین چند تا دانشجوی عشق سفر، دور هم نشستن و به این فکر کردن که با جیب های خالی چطوری بریم مسافرت و جهان رو بگردیم؟؟ و بعد از کمی مشورت به این نتیجه رسیدن که خب، چرا مهمون همدیگه نشیم و توی خونه های دیگران نمونیم و یک اقامت رایگان رو در منزل غریبه ها تجربه نکنیم؟ دانشجوهای ایسلندی برای اولین بار در سال 2004، با ارسال ایمیلی اعلام کردن که امادگی پذیرش گردشگرهای غریبه رو طی یک اقامت رایگان در منزل خودشون دارن، اما نکته جالب اینجاست که اونا، از لفظ غریبه استفاده نکردن، بلکه ترجیح دادن بگن: دوستانی که هنوز دیدار ننموده ایم . اونا درواقع حس جمع گرایی اجتماعی و علاقه به پیدا کردن دوست های تازه از اقوام و زبان های دیگه رو در مردم، هدف قرار دادن و مردم رو به میزبان شدن تشویق کردن، طولی نکشید که کاناپه گردی، تبدیل به اتفاق مهمی در زندگی گردشگرها شد و بیش از 12 میلیون عضو از سراسر جهان پذیرفت.

آیا به کوچ سرفینگ اعتماد کنم؟؟

درسته که اقامت رایگان در یه کشور دیگه بسیار وسوسه انگیزه، اما همواره در رابطه با غریبه ها شک و تردیدهایی توی دل همه ما به وجود میاد، به خصوص اگه هدف، اقامت در منزل اون شخص باشه، نه اینکه این شک و تردیدها اشتباه باشه و نباید اصلا وجود داشته باشه، اما میزبان شدن در سایت کاناپه گردی به این راحتی ها هم نیست، یعنی مسئولین سایت، کاربرها رو رصد می کنن و اگه نظرات منفی درمورد اون شخص ببینن و از صحتش مطمئن بشن، اکانت کاربر رو حذف می کنن و یا اینکه معمولا درمورد آدرس و اطلاعات کاربر تحقیق می کنن و کاربرهایی که اطلاعات جعلی دارن رو از سایت خارج می کنن، از اونجا که این سایت به وسیله تبلیغاتی که قبول می کنه، روش کسب عایدی مطمئنی هم برای مسئولینش هست، بنابراین مسئولین سایت سعی می کنن که با برقراری روابط امن و گرفتن بازخوردهای خوب و مناسب از گردشگرها این کسب و کار رو پابرجا نگه دارن، هرچند که همواره احتیاط، شرط عقله و بهتره تا می تونین از افرادی که به منزل شخص رفتن، پرس و جو کنین و یا اینکه به حس خودتون اعتماد کنین و اگه حتی از عکس شخص یا تصویر فضای منزلش حس خوبی نگرفتین، صرفا بخاطر اقامت رایگان، به منزلش نرید. رایگان سفر کردن خوبه اما نه به هر قیمتی.

مهمان خوبی باشید تا دوباره دعوت شوید !!

1. همواره خودتون باشین. پروفایلتون رو درست همونطور که هستین، پر کنین، نه کمتر نه بیشتر.

2. درسته که در این سفر، اقامت رایگان خواهید داشت، اما بهتره کلا روی مجانی بودن این سفر حساب نکنین و بهتره برای شخصی که تا حالا دیدارش نکردین، یه سوغاتی کوچیک ببرین و خوشحالش کنین یا اینکه وقتی به منزلش رفتین، ازش اجازه بگیرین و یه وعده غذای محلی خودتون رو براش بپزین.

3. به عنوان درخواست اقامت رایگان، پیغام شخصی بفرستین و در نوشتن متن این پیغام، دقت کنین و محترمانه و خلاصه بنویسین. ابتدا خودتون رو معرفی کنین، بعدش از قصدتون برای انتخاب اون شهر و کشور برای مسافرت بگین و درخواستتون رو مطرح کنین، البته اشاره ای کوتاه به علایق مشترکتون با میزبان، ضرری نداره و باعث ایجاد حس خوب میشه.

4. برنامه کاری میزبان را به هم نزنین و یادتون بمونه که میزبان شما برای خودش کار و زندگی داره و اینکه قبول نموده تا ازتون به طور رایگان پذیرایی کنه، علت بر این نمیشه که در خدمت شما باشه.

5. مهمان مرتب و منظمی باشین. شما حتی اگه در منزل اقوام و آشنایان هم شلخته و نامنظم باشین، باعث ناراحتی میزبان میشین، چه برسه به اینکه اون شخص رو برای بار اول دیدار کنین، درواقع هرکاری که شما انجام بدین، بیشترین تاثیر رو توی تصویرسازی اون شخص از شما به عنوان نماینده یک جامعه داره، پس همواره لوازمتون رو مرتب نگه دارین، آب و برق رو هدر ندین و نظافت شخصی خودتون رو رعایت کنین.

6. یادتون بمونه که تنها شما و اون هم برای مدت مشخصی به منزل میزبان دعوت شدین، بنابراین به هیچ عنوان، هیچ شخص دیگه ای رو با خودتون به منزل نبرین و پس از سرانجام مدت اقامتتون از میزبان درخواست نکنین که بیشتر از موعد بمونین.

نکات مهمی که باید در خصوص کوچ سرفینگ بدانید !!

1. میزبان های شما فقط در قبال اقامت رایگان و جای خواب نسبت به شما تعهد دارن و مجبور به ارائه مواردی مثل حوله تمیز و غذا نیستن و تعهدی هم در قبال هدایت شما در سطح شهر ندارن، اما برخی از میزبان ها داوطلبانه این کار رو انجام میدن.

2. مورد اعتماد ترین پروفایل های سایت کاناپه گردی، مربوط به کاربرانی هستن که در کنارشون یه تیک سبز رنگ وجود داره و این یعنی این افراد، 20 دلار به سایت پرداخت کردن و مسئولین سایت از صحت اطلاعات و آدرس شخص، مطمئن شده و تاییدش کردن.

3. قبل از انتخاب میزبان بهتره که به چند میزبان متفاوت پیغام بدین و شرایط هرکدوم رو جداگانه آنالیز کنین و در آخر، میزبان هایی که شما رو تایید کردن اما شما از اقامت رایگان در منزلشون منصرف شدین رو با پیغامی محترمانه رد کنین.

4. مهمترین مسئله ای که در خصوص اقامت شما به وسیله کاناپه گردی وجود داره اینه که زبان انگلیسیتون خوب باشه. میزبانان کوچ سرفینگ از هرجای جهان در سایت ثبت نام کردن اما معمولا همه اونها به زبان انگلیسی مسلط هستن.

5. بهتره که از یک هفته تا یک ماه قبل از سفر، درخواست خودتون رو بفرستین، چون از طرفی فرآیند پذیرش کمی طول می کشه و از طرفی هم معمولا کسی برای بیشتر از یک ماه آینده خودش برنامه ریزی نمی کنه.

منبع: همگردی
انتشار: 20 دی 1401 بروزرسانی: 20 دی 1401 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 1236

به "آشنایی با کوچ سرفینگ ، اقامت رایگان را در منزل دوستان غریبه خود امتحان کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با کوچ سرفینگ ، اقامت رایگان را در منزل دوستان غریبه خود امتحان کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید