کاهش نرخ بلیط هواپیما چه زمانی اتفاق می افتد؟

به گزارش پزشکی مدرن، اولین قدم در برنامه ریزی سفر، خرید بلیط هواپیما است که به علت نوسانات مداوم در قیمت پرواز نرخ مشخصی وجود ندارد و همین سبب سردرگمی مسافران برای خرید بلیط می گردد. بنابراین بهتر است عوامل تاثیرگذار روی قیمت بلیط که باعث کاهش چشم گیر نرخ بلیط هواپیما می شوند و زمان کاهش قیمت پرواز را بدانید. در این مطلب قصد داریم درباره کاهش نرخ بلیط هواپیما و عوامل موثر روی آن صحبت کنیم.

کاهش نرخ بلیط هواپیما چه زمانی اتفاق می افتد؟

کاهش نرخ بلیط هواپیما

معمولا بلیط هواپیما برای مسیرهای داخلی تقاضا بیشتری نسبت به سفرهای خارجی دارد و همین امر سبب شده تا خرید بلیط هواپیما ارزان اما باکیفیت در مسیرهای داخلی مختلف با استقبال زیادی به وسیله مسافران همراه گردد. قیمت بلیط هواپیما براساس فاکتورهای بسیاری تعیین می گردد و مدام در حال نوسان است، از طرفی شرکت های هواپیمایی به علت شرایط مختلف مثل قیمت سوخت، رقابت با سایر ایرلاین ها، افزایش اندازه تقاضا و بسیاری موارد دیگر باعث افزایش یا کاهش نرخ بلیط هواپیما می شوند.

به همین علت ایرلاین ها در مسیرهای مختلف داخلی و خارجی بلیط های پرواز را با قیمت ها و امکانات متفاوت برای مسافران فراهم نموده اند و به علاوه در زمان های مناسب با کاهش نرخ بلیط هواپیما شرایط را فراهم نموده اند تا مسافران بتوانند بلیط مناسب خود را با قیمت پایین به مقصد سفر خریداری نمایند.

عوامل موثر در کاهش قیمت بلیط هواپیما

عوامل موثر در کاهش قیمت بلیط هواپیما به فاکتورهای زیادی بستگی دارد که باعث افزایش یا کاهش نرخ بلیط پرواز می شوند . از جمله مهم ترین عوامل تاثیرگذار در کاهش قیمت می توان به موارد زیر اشاره نمود:

فصل سفر - کاهش نرخ بلیط هواپیما

از جمله عوامل تاثیرگذار در کاهش قیمت می توان به فصل سفر اشاره نمود. بیشتر اوقات مردم سفر در زمان تعطیلات را انتخاب می نمایند، به همین علت در این زمان ایرلاین ها از فرصت استفاده نموده و نرخ بلیط پرواز را برای سود بیشتر افزایش می دهند. فصل سفر معمولا عید نوروز و تابستان است و به همین علت اگر قصد سفری ارزان با هواپیما را دارید بهتر است در تعطیلات به سفر نروید.

قیمت سوخت

ممکن است افراد بسیاری از تاثیر مستقیم قیمت سوخت در افزایش یا کاهش قیمت بلیط هواپیما اطلاع نداشته باشند. هر هواپیما به طول معمول در هر سفر چند صد لیتر سوخت مصرف می نماید و در مسیرهای طولانی این اندازه بیشتر است و به علت نوسان روزانه قیمت سوخت به طور مداوم، نوسان قیمت پرواز به سوخت مربوط می گردد و در مواقعی که قیمت نفت که سوخت اصلی هواپیما است گران گردد بلیط هواپیما به طور محسوس گران شده و در صورت ارزان شدن قیمت نفت شاهد ارزان شدن بلیط هواپیما خواهید بود. با اینکه یکی از گزینه های تاثیرگذار روی نرخ پرواز قیمت سوخت است اما همچنان می توانید با رعایت سایر فاکتورها بلیط های ارزان قیمت و مناسب را پیدا کنید.

فرودگاه های مقصد

در پروازهای خارجی، بهتر است قبل از خرید بلیط پرواز فرودگاه های شهر مقصد در صورتی که بیشتر از یک فرودگاه دارد را بشناسید و فرودگاه مناسب که به محل اقامت و تفریحات نزدیک تر باشد را انتخاب کنید. چون انتخاب اشتباه فرودگاه مقصد پرواز باعث افزایش هزینه های سفر و اتلاف وقت در زمان می گردد .

اندازه تقاضا - کاهش نرخ بلیط هواپیما

از جمله عوامل تاثیرگذار در افزایش یا کاهش نرخ بلیط هواپیما اندازه تقاضا است که ارتباط مستقیم با فصل سفر دارد . در بعضی اوقات خارج از فصل سفر که باعث افزایش قیمت بلیط پرواز می گردد، عوامل زیادی در افزایش عرضه و تقاضا نقش دارند که از جمله آن می توان به وجود نمایشگاه در یک بازه زمانی تعیین اشاره نمود که در این زمان ایرلاین ها به علت بالا بودن تقاضا قیمت بلیط را افزایش می دهند.

رقابت زیاد

در حال حاضر ایرلاین های بسیاری در مسیرهای خاص در طول روز پرواز دارند و همین سبب رقابت زیاد بین شرکت های هواپیمایی شده است. برای مثال اگر یکی از ایرلاین ها، قیمت بلیط هواپیما در یک مسیر را کاهش دهد به طور حتم مسافران برای خرید بلیط هواپیما به این ایرلاین مراجعه می نمایند، در این شرایط رقابت زیاد شده و سایر ایرلاین ها برای اینکه مسافران خود را از دست ندهند مجبور به کاهش نرخ بلیط هواپیما برای جلب رضایت مشتریان می شوند.

زمان پرواز - کاهش نرخ بلیط هواپیما

زمان پرواز نقش مهمی در قیمت گذاری بلیط هواپیما دارد، معمولا بلیط پروازهایی که در تعطیلات آخر هفته انجام می گردد گران تر از پروازهای در طول هفته است. بعلاوه در بعضی موارد پروازهای شب که آخرین پرواز هستند قیمت کمتری نسبت به پرواز اول صبح دارند. پس اگر زمان سفر برای شما مهم نیست بهتر است پروازهای آخر شب و در طول هفته را انتخاب کنید.

نوع بلیط هواپیما

بلیط هواپیما در دو نوع بلیط سیستمی و چارتری به فروش می رسد که با یکدیگر تفاوت های بسیاری دارند. قیمت بلیط سیستمی حدود دو هفته تا یکماه قبل از پرواز به وسیله شرکت هواپیمایی قیمت گذاری شده و قیمت آن ثابت است، اما بلیط چارتری به وسیله فروشنده هایی که بلیط ها را خریداری نموده اند تعیین می گردد و گاهی اوقات با نزدیک شدن به زمان پرواز و در زمان های مختلف کاهش قیمت بسیاری را در این نوع بلیط هواپیما مشاهده می کنید. بعلاوه بلیط پرواز سیستمی قابل استرداد است و در صورت احتیاج می توانید بلیط را کنسل کنید، اما بلیط چارتری بعد از خرید قابل استرداد نیست و از مسافران دو سال به بالا قیمت بزرگسال حساب می گردد، در صورتی که بلیط پروازی سیستمی هر رده سنی قیمت تعیینی دارد و در سه رده نوزاد، نوجوان و بزرگسال قیمت بلیط ها تعیین می گردد.

اندازه مسافت تا مقصد

هر چه اندازه مسافت طولانی باشد پرواز طولانی تری در پیش دارید و همین سبب افزایش سوخت هواپیما، مصرف غذا و نوشیدنی بیشتر و افزایش تعداد کارکنان می گردد، به همین علت اندازه مسافت تا مقصد روی افزایش یا کاهش نرخ بلیط هواپیما تاثیر مستقیم دارد. پس هر چه مسافت طولانی تری داشته باشید نرخ بلیط هواپیما افزایش می یابد.

کلاس پروازی - کاهش نرخ بلیط هواپیما

بلیط هواپیما در سه کلاس پروازی اکونومی، بیزینس و فرست کلاس عرضه می گردد که در پروازهای داخلی دو کلاس پروازی اکونومی یا مالی و بیزینس یا تجاری وجود دارد که نرخ هر کدام به علت امکاناتی که دارند فرق دارد. به همین علت اگر قصد سفری ارزان و به صرفه دارید بهتر است پرواز اکونومی را انتخاب کنید.

حرف آخر درباره کاهش نرخ بلیط هواپیما

گاهی اوقات پیش می آید که قبل از سفر در پی بلیط هواپیما به مقصد هستید اما در عین ناباوری با افزایش شدید قیمت روبرو می شوید و از سفر با هواپیما صرف نظر می کنید. اگر از زمان کاهش نرخ بلیط هواپیما و عوامل تاثیرگذار روی قیمت بلیط اطلاع داشته باشید می توانید در زمان سفر، بلیط پرواز خود را با قیمت و کیفیت مناسب تهیه کنید.

منبع: الی گشت
انتشار: 28 دی 1401 بروزرسانی: 28 دی 1401 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 1241

به "کاهش نرخ بلیط هواپیما چه زمانی اتفاق می افتد؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "کاهش نرخ بلیط هواپیما چه زمانی اتفاق می افتد؟" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش نرخ بلیط هواپیما چه زمانی اتفاق می افتد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید