چگونه یک خاتم کاری خوب را تشخیص دهیم؟

به گزارش پزشکی مدرن، هنر خاتم را اغلب ما می شناسیم. بارها پشت ویترین های فروشگاه های صنایع دستی، انواع و اقسام جعبه هایی را دیده ایم که خاتم کاری شده اند. هنری که ریشه در شهرهای شیراز و اصفهان دارد و یکی از اصیل ترین هنرهای سنتی ایران محسوب می گردد که به همت هنرمندان و صنعتگران زنده نگه داشته شده است.

چگونه یک خاتم کاری خوب را تشخیص دهیم؟

به گزارش خبرنگاران، گفته می گردد که خاستگاه اصلی هنر خاتم کاری، شیراز است، اما علاقه پادشاهان صفوی به این هنر، باعث شده اصفهان نیز به مرکز فراوری محصولات خاتم کاری تبدیل گردد و البته با گذشت سال ها، امروز اصفهان به عنوان قطب اصلی فراوری خاتم کاری شناخته می گردد.

بر اساس تحقیقات صورت گرفته، به صورت معین و دقیقی معلوم نیست اولین بار خاتم سازی را چه کسی ابداع نموده است. اما بسیاری از کارشناسان این حوزه بر این باورند که با توجه به اینکه قدیمی ترین آثار خاتم کاری در شهر شیراز کشف شده است، شیراز خاستگاه اصلی این هنر اصیل است. در دوران صفویه اما این هنر به اصفهان منتقل شد و اوج شکوفایی و تکاملش را تجربه کرد.

تشخیص یک خاتم خوب و اصل با در نظر دریافت بعضی از معیارها کار چندان دشواری نیست. یکی از اصلی ترین مواردی که باید مورد توجه قرار بگیرد این است که اصولا یک خاتم دارای نقوش ریز و منظم است.صاف بودن سطح، یکنواخت بودن رنگ، معین نبودن ترمیم کاری ها و بتونه کاری ها در سطح و قرینه بودن تمامی گل ها و اشکال از جمله دیگر مواردی است که به هنگام خرید یک محوصل خاتم کار باید مورد توجه قرار بگیرند.

هنر خاتم کاری در واقع ترکیبی است از چند ضلعی های منظم که در رنگ های مختلف کنار همدیگر قرار می گیرند. برای فراوری خاتم از انواع چوب ها و استخوان ها برای تشکیل مثلث هایی استفاده می گردد که با سوهان کاری به حالت دلخواه و مطابق با طرح در نظر گرفته شده، درمی آیند. سپس این مثلث ها به هم چسبانده و با نخ محکم می شوند. بعد از چند ساعت نخ ها را باز می نمایند و اضلاع سوهان کاری شده را در کنار هم قرار می دهند و مجدداً با چسب به هم می چسبانند. مرحله بعدی که به گل پیچی مشهور است، از طریق سیم مفتولی گردی که آن را به صورت شش ضلعی منظم آماده می نمایند، شکل ها را به هم می چسبانند که حاصل آن یک طرح ستاره ای می گردد. این طرح ها آنقدر تکرار می شوند تا بر اساس طرح مورد احتیاج درمی آیند و سپس زیر پرس قرار می گیرند. این خلاصه ای بسیار کوتاه از آماده سازی یک محصول خاتم کاری شده است که در واقع برای آماده شدن باید 400 مرحله را پشت سر بگذارند.

در ساخت یک قطعه خاتم کاری شده از انواع چوب ها همانند گردو، آبنوس، عناب، نارنج، کبوده و ... انواع استخوان همانند عاج فیل، استخوان شتر و ... استفاده می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 آذر 1399 بروزرسانی: 9 آذر 1399 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 329

به "چگونه یک خاتم کاری خوب را تشخیص دهیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه یک خاتم کاری خوب را تشخیص دهیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید