نگاهی به آیین دوازدهمین روز پاییز در روستای زینجناب

به گزارش پزشکی مدرن، ایسنا/ این خبر پیرامون نگاهی به آیین دوازدهمین روز پاییز در روستای زینجناب برای شما نگارش شد.

نگاهی به آیین دوازدهمین روز پاییز در روستای زینجناب

علی فلسفی میاندوآب، مسئول ثبت میراث ناملموس استان آذربایجان شرقی گفت: زینجناب نام روستایی است که این آیین در آن اجرا می گردد، هر ساله در دوازدهمین روز پاییز یک جشن چوپانی در زینجناب برگزار می گردد. چوپان های روستا از تابستان تا این روز گله ها را برای چرا کردن به ارتفاعات می برند و در این روز (دوازدهمین روز پاییز) گله ها را به پایین و نزدیکی روستا می آورند، دامداران و صاحبان گله در دو ردیف صف می ایستند و گله ها یکی یکی از میان آن ها گذر می نمایند.

او افزود: اگر گله ای خوب پرورش یافته باشد و به قولی چاق و فربه شده باشد، مردم حاضر در مراسم چوپان آن گله را تشویق می نمایند و برای قدردانی هدایایی همانند پول، لباس و خوراکی به او تقدیم می نمایند. در مقابل از هر چوپانی هم که خوب گله را نچرانده باشد، انتقاد می نمایند و به اصطلاح او را هو می نمایند. این کار در حقیقت موجب ایجاد انگیزه و تشویق چوپان برای سال آینده می گردد تا در مراسم بعدی جزء تقدیر شدگان شوند.

مسئول ثبت میراث ناملموس آذربایجان شرقی ادامه داد: این روز در حقیقت انتها کار چوپانان و تحویل گوسفندان به صاحبان اصلی خود است. گله ها را یک جا جمع می نمایند، با صاحبان گله سرشماری و حسابرسی انجام می دهند و اگر یکی از گوسفندان کم شده باشد، چوپان باید جوابگو باشد.

او با بیان اینکه این جشن چوپانی سابقه طولانی دارد و خود من بیش از 20 بار شاهد برگزار این آیین بوده ام، افزود: حتی بعد از ثبت ملی آن در لیست میراث ناملموس در سال 1391، این آیین با شکوه بیشتری برگزار می گردد و از شهر و روستاهای همجوار نیز برای تماشای این آیین در روستای زینجناب جمع می شوند.

منبع: همگردی
انتشار: 2 آذر 1402 بروزرسانی: 2 آذر 1402 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 1346

به "نگاهی به آیین دوازدهمین روز پاییز در روستای زینجناب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به آیین دوازدهمین روز پاییز در روستای زینجناب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید