معرفی جنگل ابر شاهرود

به گزارش پزشکی مدرن، جنگل ابر شاهرود، یکی از جاذبه های گردشگری قدیمی این منطقه می باشد که به دلیل پوشیده شدن این جنگل در ابر، به جنگل ابر معروف است که با قدم زدن در این جنگل، احساس راه رفتن روی ابر بوجود می آید.

معرفی جنگل ابر شاهرود
شاید رویای راه رفتن روی ابر ها، رویای خیلی از ماها باشد و زمانی که به راه رفتن روی ابر ها فکر می کنیم، فکرمان بیشتر به سمت آسمان کشیده می گردد، ولی رویای راه رفتن روی ابر ها فقط محدود به آسمان نیست و این کار در جنگل ابر شاهرود امکان پذیر است.

موقعیت جنگل ابر شاهرودجنگل ابر در 45 کیلومتری شمال شاهرود در راستا جاده شاهرود به سمت آزاد شهر قرار گرفته است. از طرف شمال متصل است به جنگلهای استان گلستان، از طرف شرق به منطقه اولنگ، از طرف جنوب به کوه قاسم، کوه ابر و کوه قطری و از طرف غرب محدود به کوه یخام و تکیانو است.

آبشار شرشر جنگل ابر در شیب شمالی کوه ابر و در میان درختان زیاد این جنگل، بسیار معروف است. این آبشار زیبا با یک ساعت پیاده روی از محل سرتخت حمام دره قابل مشاهده است و نمی توان با وسیله نقلیه به سمت آبشار بروید. این آبشار از چشمه های پرآب تغذیه می گردد. جاده های پاکوب این جنگل به جنگل های جنوب گرگان متصل شده اند.

پارک ملی گلستان در جنگل ابراین پارک محل زندگی کوچک ترین پستاندار دنیا حشره خوار کوچک است، منطقه حفاظت شده خوارتوران، یوزپلنگ ایرانی، گورخرآسیایی و برخی از کم نظیرترین گونه های جانوری دنیا را داراست و پوشش گیاهی آن به عنوان بزرگ ترین منطقه حفاظت شده خاورمیانه مطرح است.

منطقه حفاظت شده خوش ییلاق و منطقه شکار ممنوع تپال نیز در نزدیکی جنگل ابر واقع شده اند که قدیمی ترین جنگل دنیا تلقی می گردد؛ جنگلی که هر درخت آن حامل 10 میلیون شناسه ژنتیک است و به واقع در زمینه علوم زیستی یک کتابخانه سبز است.جنگل ابر از مرکز شاهرود فاصله زیادی ندارد اما تقریباً همه چیزش با آن فرق دارد. از شهر که فاصله می گیرید، دشت های وسیع با پوشش استپی می بینید، هرچه پیش می روید هوا خنک تر می گردد، بوته های بزرگ آویشن که پوشیده از گل های سفید هستند، از دور غرق در برف به نظر می رسند. دوردست پر از ابر است؛ کوه ها و ابرها به هم پیچیده اند به نحوی که ابرها روی شیشه، باران می شوند. پیش تر که می روید درخت ها نمایان می شوند، درختانی مانند چنار و بلوط و اورس.

مکان های گردشگری در شاهرودبهتر است برنامه سفری سه روزه به جنگل ابر شاهرود داشته باشید تا بتوان ضمن طبیعت گردی و گردش در جنگل، بازدیدی از دیگر جاذبه های تاریخی و عرفانی شاهرود ماننداماکن زیر نیز داشته باشید.

مجموعه تاریخی بسطام

آرامگاه بایزید بسطامی

آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی

موزه شاهرود

کاروانسرای میاندشت

مسجد جامع شاهرود

آرامگاه ابن یمین فرومدی

روستای تاریخی ابر و آبشار تنگه

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 24 آذر 1400 بروزرسانی: 24 آذر 1400 گردآورنده: diabetesngo.ir شناسه مطلب: 936

به "معرفی جنگل ابر شاهرود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی جنگل ابر شاهرود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید